Nieliczni producenci, jak np. Centrum Klima wyspecjalizowali się głównie w produkcji systemów wentylacyjnych o przekroju okrągłym. Obecnie Centrum Klima posiada jeden z najlepiej rozwiniętych parków maszynowych w Europie. Z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i wysokiej jakości materiałów produkowane są kanały wentylacyjne z blachy ocynkowanej w pełnym przekroju średnic stosowanych w wentylacji.

Kanały okrągłe - liczy się jakość
Dlaczego jakość kanałów jest tak istotna?

Jednym z najważniejszych elementów każdego systemu wentylacji są przewody łączące wszystkie punkty instalacji (nawiewniki, zawory powietrzne, wentylatory, centrale wentylacyjne, czerpnie, wyrzutnie, itp.). Rura zwijana charakteryzująca się trwałością, wykonywana jest z blachy ocynkowanej ogniowo (ocynk w klasie Z 200-275, dwustronna powłoka ocynku o gęstości 200 – 275 g/m2). Jakość blachy, z jakiej produkowane są kanały ma bardzo duży wpływ nie tylko na trwałość, ale również na estetykę wykonania całej instalacji wentylacyjnej.

Kanały okrągłe - liczy się jakość. Fot. Centrum Klima
Używanie ocynku w klasie Z200-275 jest niezbędne. Różnice widać już gołym okiem gdy użyjemy przewodu niektórych producentów, gdzie, mimo deklaracji, rzeczywista grubość ocynku to zaledwie 140 g/m2. Rura, którą transportowane jest niejednokrotnie wilgotne powietrze lub która może zostać wystawiona na działanie czynników pogodowych po miesiącu pokrywa się białą rdzą, a ta po pewnym czasie zostaje zastąpiona przez klasyczną rdzę czerwoną osłabiającą wytrzymałość materiałową przewodu.

Kanały okrągłe - liczy się jakość. Fot. Centrum Klima
Rury produkowane są w standardowych długościach 3 m (na indywidualne zamówienie max do 6 m), średnice od Ø80 do Ø1600 (w średnicach od 250 mm rury wyposażone są w zewnętrzne przetłocznie wzmacniające, zapewniające dodatkową sztywność i bezpieczeństwo podczas montażu jak i transportu). Oprócz jakości blachy, z jakiej produkowane są rury zwijane, bardzo ważna jest również jej grubość. Producenci kanałów zwijanych bardzo często oszczędzają właśnie na jakości jak i grubości blachy do produkcji rur.

Wytwarzane rury tak by zapewnić optymalną wytrzymałość powinny być produkowane w średnicach od Ø80 do Ø450 z blachy o grubości 0,50 mm, grubość blachy 0,60 mm zarezerwowana jest dla od Ø500 do Ø630. Większe średnice, takie jak Ø710 do Ø900 to już blacha o grubości 0,70 mm, natomiast największe rury, czyli Ø1000, Ø1250 i Ø1600 produkowane są ze stali o grubości 0,90 mm.

Kanały okrągłe - liczy się jakość. Fot. Centrum KlimaPotwierdzeniem jakości produkowanych przez Centrum Klima S.A. kanałów są certyfikaty i atesty, które posiada producent: deklaracja zgodności zgodna z normami PN-B-03434:1999, PN-B-76001:1996, PN-B-76002:1996, PN-EN 1506:2001, PN-EN 12220:2001, Atest Higieniczny przyznany przez Państwowy Zakład Higieny jak również Certyfikat Klasy Szczelności przyznany m.in. przez szwedzki instytut KIWA SWEDCERT na cały System Wentylacyjny produkowany dla wyróżniających się producentów. Takim certyfikatem wystawionym przez prestiżowy instytut z Szwecji na podwyższoną klasę szczelności może pochwalić się w Polsce wyłącznie Centrum Klima.

Oferowane rury powinny być sprzedawane w specjalnych koszach o nazwie „SPIRBOX” . Jest to system bezpiecznego transportu i mobilnego składowania rur zwijanych typu SPIRO. Rury są układane w specjalnie do tego przeznaczonych rozkładanych koszach. Kosz wypełniony rurami można w całości wstawić do samochodu wózkiem widłowym i w ten sam sposób równie szybko rozładować.

Kanały okrągłe - liczy się jakość. Fot. Centrum Klima
Rury i kształtki okrągłe produkowane przez czołowych wytwórców, takich jak Lindab czy Centrum Klima stanowią kompletny jednolity system w pełnym przekroju średnic stosowanych w wentylacji. Każdy instalator może być pewien, że będzie mógł szybko i łatwo zmontować instalację, gdyż wszystkie elementy produkowane są w określonej tolerancji wymiaru. Dodatkową korzyścią z wyboru sprawdzonego producenta jest dostępność typowych produktów bezpośrednio z półek magazynowych, nie ma konieczności zamawiania wyrobów z wyprzedzeniem i niepotrzebnego zamrażania gotówki firmy.

Wojciech Dworakowski
z-ca dyrektora ds. marketingu
Centrum Klima S.A.


Źródło: Centrum Klima S.A.

Komentarze

  • okrągłe są lepsze niż kwadratowe

    Jest mniej strat energii przy przepływie powietrza przez kanały okrągłe, profil prędkosci jest bardziej wyrównany. Zajmują mniej miejsca, są łatwe do wmontowania do budynku np sufit podwieszany.