Daikin Industries i Gree Electric Appliances tworzą Joint Venture w produkcji sprężarek i klimatyzatorów.
Zapowiadanym jesienią 2008 roku porozumieniu tych światowych korporacji towarzyszy hasło "To Promote Widespread Use of Economical Inverter Air Conditioners".
W marcu 2008, Daikin Industries, Ltd. (z siedzibą w Osaka, Japonia, COO: Yukiyoshi Okano) oraz Gree Electric Appliances, Inc z Zhuhai (z siedzibą w Zhuhai, Prowincja Guangdong, ChRL, Prezes: Dong Mingzhu) podpiszą porozumienie w sprawie fuzji. Strony zgodziły się na współpracę według 5-punktowego planu (szczegółowo opisane w załączonej poniżej Informacji prasowej PDF), by wspólnie promować korzystanie z energooszczędnych technologii.
Przy wspólnych działaniach związanych z realizacją planu, Daikin i Gree uzgodniły, że utworzą dwie spółki joint venture w Zhuhai zajmujące się produkcją podstawowych elementów i form do klimatyzatorów. Utworzenie dwóch nowych spółek planowane jest do połowy marca 2009.
Jedna z firm, Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd., zajmować się będzie produkcją sprężarek inwerterowych i płytek PCB, które są kluczowymi elementami klimatyzatorów użytku domowego. Druga spółka, Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co., Ltd., będzie produkowała klimatyzatory wysokiej jakości przy niskich kosztach i krótkim harmonogramie dostaw.
Dzięki standaryzacji i wspólnej produkcji sprężarek i PCB - podstawowych elementów składowych inwerterowych klimatyzatorów - koszty produkcji urządzeń w fabrykach Zhuhai Gree Daikin będą znacznie niższe.
Ponieważ Daikin jest liderem na rynku klimatyzacji inwerterowych, natomiast Gree liderem w produkcji klimatyzatorów, utworzenie nowych przedsiębiorstw powinno poprawić konkurencyjność cenową i spowodować ekspansję urządzeń inwerterowych na rynki, gdzie technologia inwerterowa nie jest rozpowszechniona.
Pełna treść: >>Informacja prasowa w PDF