Nadeszła jesień, a wraz z nią zmiana warunków atmosferycznych na bardziej sprzyjające dla badań termowizyjnych z zakresu budownictwa.

Jesień - sezon na termowizję (audyt energetyczny)
Zgodnie z normą PN-EN 13187:2001 Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni minimalna różnica temperatur po obu stronach badanej przegrody powinna wynosić 10oC (oczywiście im większa jest ta różnica, tym lepiej). Dodając do tego pełne zachmurzenie, brak wiatru i opadów mamy spełnione wstępne warunki do badań w zakresie budownictwa.

Firma Polmar dokonuje oceny termowizyjnej budynków, w przypadkach, gdy:
• zamierzają Państwo zakupić nieruchomość i chcą mieć udokumentowany aktualny stan techniczny budynku,
• chcą Państwo dowiedzieć się jak wygląda faktyczny stan izolacji termicznej Państwa domu/mieszkania oraz stolarki okiennej i drzwiowej,
• zamierzają Państwo ocieplić dom i potrzebna jest wiedza, na które elementy zwrócić szczególną uwagę (być może nie trzeba wymieniać okien, drzwi, czy wystarczy przeprowadzić modernizację w mniejszym zakresie, a co za tym idzie - mniejszym kosztem),
• dokonali już Państwo termomodernizacji i chcą sprawdzić, czy wszystkie prace zostały prawidłowo wykonane,
• szukają Państwo usterki (zatorów, przecieków) w ogrzewaniu podłogowym, instalacji centralnego ogrzewania oraz grzejników (minimalizacja kosztów naprawy).

Firma Polmar z Zielonej Góry oferuje usługi związane z badaniami termowizyjnymi i audytem energetycznym budynków. Pracownicy firmy Polmar ukończyli liczne kursy poszerzające wiedzę teoretyczną, jaki i praktyczną w zakresie badań termowizyjnych, co pozwala im na sprawniejsze i dokładniejsze przeprowadzenie badań w podczerwieni i m.in. opracowanie certyfikatu charakterystyki energetycznej budynków.
Od początku roku 2009 obowiązuje w Polsce Dyrektywa 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która wprowadza obowiązek wykonania świadectwa energetycznego dla wszystkich nowych budynków oraz budynków sprzedawanych i wynajmowanych, a także poddawanych gruntownej modernizacji.

Termowizja. Fot. PolmarTermowizja znajduje zastosowanie podczas:
- badań poprawności montażu izolacji
- wskazań miejsc ucieczki ciepła
- badań prawidłowości osadzenia okien i drzwi
- wskazania przecieków dachów i stropów
- lokalizacji nieciągłości izolacji oraz zatorów
- wykrywania punktów przegrzania urządzeń i instalacji elektrycznych
- lokalizacji pęknięć sieci grzewczej i wodociągowej
- diagnozy bezpieczników, rozdzielni, wyłączników i transformatorów.

Polmar w badaniach termowizyjnych posługuje się kamerą termowizyjną ThermaCAM T360 firmy FLIR charakteryzującą się wysoką rozdzielczością 320×240 oraz szerokim zakresem temperatury pomiarowej -20°C ÷ +120°C lub 0°C ÷ +350°C.