Awaria wodociągu lub przerwa w dostawie energii elektrycznej mogą być przyczyną uszkodzenia, a w szczególnych przypadkach nawet wybuchu instalacji kominkowej. Tego ryzyka można uniknąć. Wystarczy instalacja odpowiedniego kominka, którego konstrukcja zapewnia niezależność układu grzewczego od zewnętrznych dostawców energii czy wody.

Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji kominkowej
Kominek jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w polskich gospodarstwach domowych. O zaletach tej formy ogrzewania najlepiej świadczy fakt, że każdego roku na jego zakup decyduje się około 100 000 Polaków, czyli prawie każdy kto buduje dom. Kominek to nie tylko jedna z metod jego ogrzewania, czy sposób na zaoszczędzenie, ale także element wystroju wnętrza wprowadzający do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Mimo to, niektórzy rezygnują z posiadania kominka w obawie o bezpieczeństwo jego instalacji. Czy rzeczywiście są powody do niepokoju?

Tradycyjne kominki z płaszczem wodnym działają w oparciu o zasilanie z sieci energetycznej, dzięki któremu możliwe jest sterowanie instalacją. Odłączenie dopływu prądu może spowodować zagotowanie się wody w płaszczu, a w konsekwencji przegrzanie się kominka. Grozi to eksplozją całej instalacji. Rozwiązaniem tego problemu miała być wężownica chłodząca, doprowadzająca do przegrzanej instalacji zimną wodę, w celu obniżenia jej temperatury. Koncepcja ta bywa jednak zawodna, gdyż działanie wężownicy chłodzącej uzależnione jest od sieci wodociągowej. W przypadku awarii wodociągu, woda nie może być dostarczona do wężownicy, a przegrzany kominek może eksplodować.

Rozwiązaniem problemów z bezpieczeństwem użytkowania kominków, są Turbokominki z płaszczem wodnym, których projekt został opatentowany przez firmę Makroterm. Ich innowacyjna budowa polega na rozdzieleniu układu otwartego od zamkniętego, a tym samym na eliminacji ryzyka związanego z przegrzewaniem urządzenia.

- Podział układów w Turbokominku jest gwarancją bezpieczeństwa całej instalacji. Awaria elektrowni czy wodociągów nie przeszkodzi w bezpiecznym funkcjonowaniu urządzenia, ponieważ płaszcz wodny jest chroniony przed przegrzaniem dzięki zastosowaniu naczynia wzbiorczego. Poza eliminacją zagrożeń, rozwiązanie to zapewnia również mniejsze straty ciepła, dłuższą żywotność kominka oraz eliminację ryzyka zapowietrzania się instalacji - mówi Agnieszka Golik z firmy Makroterm, specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań grzewczych.

Wybierając kominek do salonu, sypialni czy gabinetu warto mieć więc na uwadze nie tylko jego wygląd czy wydajność, ale również rozwiązania jakie zostały w nim zastosowane, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników.

autor: Agnieszka Dobosz