Nowoczesne okna muszą charakteryzować się wysokiej jakości dodatkami, które wpływają na estetykę i walory użytkowe. Nieodłącznym ich elementem jest również cena, fachowy montaż czy długość gwarancji...

Zakup okna posiadającego certyfikaty i atesty daje nam pewność, że nie spotkamy się z takimi problemami jak nieszczelne szyby czy niesprawna klamka. Aby wykluczyć takie zagrożenia czołowi producenci swoje produkty poddają dokładnym badaniom jakościowym i wytrzymałościowym. Z kolei aby podnieść wartość produktu i podkreślić jego wyjątkowość dużą wagę przykłada się do estetycznego wykończenia okien, które również stanowi nieodłączny element świadczący o profesjonalizmie firmy.

W celu podkreślenia indywidualnego charakteru okien, produkty firmy Oknoplast – Kraków wyposażone są w aluminiowe klamki HOPPE. Cechują się oryginalnym kształtem, wyjątkową kolorystyką i nieprzeciętną wytrzymałością w użytkowaniu, testowaną na 15 tysiącach cykli (rygorystyczna niemiecka norma DIN przewiduje ilość 10 tysięcy za wystarczającą) podczas których okno jest otwierane i zamykane. Dodatkowe wyposażenie stanowią klamki zamykane na klucz, stosowane do okuć o zwiększonej odporności na włamania i zmniejszające ryzyko otwierania okien przez małe dzieci. Takie specjalne okucia zabezpieczają również przed otwarciem skrzydła spowodowanym przez gwałtowne podmuchy wiatru.

Wentylacja

Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że w pomieszczeniach gromadzi się nadmiar pary wodnej. Nie odprowadzona wilgoć skrapla się w najchłodniejszych miejscach i jest widoczna na oknach. Dlatego też konieczne jest zapewnienie odpowiedniego systemu wentylacji pomieszczeń, który dostarcza w sposób równomierny odpowiednią ilość świeżego powietrza. Nowoczesne okna zapewniają taką mikrowentylację. Firma Oknoplast – Kraków poleca zakup nawiewników AERECO, które samoczynnie zwiększają przepływ powietrza. Innym rozwiązaniem jest stosowanie okuć rozszczelniających, w których klamkę można ustawić tak, aby okno zamykało się bez docisku i przepuszczało powietrze do wnętrza.

Montaż

Bardzo ważną kwestią podczas montażu jest właściwe wbudowanie okien w ścianę budynku. Błędy popełnione przy osadzaniu okien obniżają ich wartość użytkową i trwałość oraz skracają okres eksploatacji. W praktyce okazuje się, że przyczyną większości reklamacji jest niewłaściwy montaż wynikający np. z błędów w określeniu wymiarów. Dlatego też firma Oknoplast – Kraków zleca go odpowiednio przeszkolonemu w tym celu zespołowi specjalistów, z którymi współpracuje. Większość producentów podaje opis wykonania prawidłowego montażu, jego warunki są opisane również w poradnikach, dostępnych we wszystkich działach sprzedaży lub umieszczone w karcie gwarancyjnej. Dlatego też, aby zweryfikować poczynania montażystów można śledzić ich pracę.

Uszczelki

Uszczelki EPDM (powstałe na bazie kauczuku etylenowo – propylenowego) i stosowane w oknach firmy Oknoplast – Kraków są wykonane z materiałów wolno starzejących się. Ten materiał oprócz trwałego i niebrudzącego profilu, posiada możliwość wyboru koloru. Dzięki temu np. w oknach z okleiną drewnopochodną można zastosować uszczelki o kolorze brązowym, przybliżonym do barwy okna. W efekcie nasze okna będą prezentowały się bardzo estetycznie.

O czym świadczy długość gwarancji?

Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokumentów jakie otrzymujemy wraz ze stolarką okienną jest jej gwarancja. Pamiętajmy, że powinna ona obejmować cały produkt, nie tylko profil, szybę lub osobno okucia. Należy zwrócić baczną uwagę na tego rodzaju zapisy, które mogą sugerować późniejsze problemy z serwisowaniem produktu. Dodatkowo należy sprawdzić czy młoda firma, (np. z rocznym doświadczeniem) nie daje gwarancji pięcioletniej lub dłuższej. Powstaje wówczas niebezpieczeństwo, że dana firma przestając istnieć, zostawi klienta samego z problemem.

W takich przypadkach inni producenci niechętnie podejmują procedurę serwisową. Równie ważny jest okres gwarancji na okna nietypowe (o kształtach łukowych, trapezowych czy trójkątnych). W wielu firmach okres ten znacznie się różni. Jeśli kwestia pozostanie niedomówiona – kłopot pojawi się dopiero w trakcie ewentualnych problemów w użytkowaniu. Należy pamiętać, że to właśnie stolarka nietypowa jest najtrudniejsza w technologii produkcji, wymaga największej wiedzy i doświadczenia, a okres gwarancji na te konstrukcje jest wyznacznikiem poziomu technicznego producenta.

Cena

Specjaliści branży okiennej przekonują, aby nie czynić ceny głównym argumentem przy decyzji zakupu. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma ona znaczenie, szczególnie w planowaniu domowego budżetu. Dlatego warto wiedzieć, co jest ważne, tzn. za co warto zapłacić. Decydując się na produkt tańszy (rezygnując z kupna elementu samowolnie uznanego przez klienta za nieistotny), można przez przypadek ominąć jeden z ważniejszych elementów, gwarantujący działanie określonej funkcji okna (np. kupno okna z okuciami antywłamaniowymi bez klamki z kluczykiem).

Biorąc produkt tańszy, bez opcji montażu (zlecając go komuś „tańszemu”), kupujący naraża się na problemy wynikające z późniejszego serwisowania źle funkcjonującego produktu. W końcu warto przemyśleć, czy biorąc produkt tańszy z nieznanej firmy, a reklamowany jako okno o podobnych właściwościach, co te droższe – firmy sprawdzonej, markowej, użytkownik nie naraża się na niepotrzebne stresy związane z projektowaniem, technologią czy ostatecznie serwisem.

Firma Oknoplast – Kraków spełnia wszystkie wymienione w artykule normy i posiada wymagane certyfikaty. Dzięki temu dajemy gwarancję jakości i niezawodności. Stosujemy najwyższej jakości komponenty, możemy pochwalić się zautomatyzowanym parkiem maszynowym i wykwalifikowanymi pracownikami.

Liczne nagrody i wyróżnienia również podkreślają prestiż i profesjonalizm naszej firmy. Natomiast rokrocznie zdobywane tytuły: „Solidna Firma”, „Gazele Biznesu” czy prestiżowy „Lider Rynku” stanowią mocny argument, świadczący o staraniach zmierzających do podnoszenia satysfakcji z produktów – podsumowuje Rafał Karaś, główny technolog firmy Oknoplast-Kraków.