Trwa budowa domu, remont mieszkania, a wraz z nim nadchodzi moment ważnych decyzji, dotyczących zakupów na wiele lat, w tym m.in. nowych okien. Przekonajmy się na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć rozczarowania...

Trwa budowa domu, remont mieszkania, a wraz z nim nadchodzi moment ważnych decyzji, dotyczących zakupów na wiele lat, w tym m.in. nowych okien. Przekonajmy się na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć rozczarowania... Zakup okien powinien być podparty dokładną analizą produktu. Bogata oferta rynkowa powoduje, że konsumenci przed dokonaniem wyboru kierują się często niską ceną, która nie idzie w parze z wysoką jakością produktu. Nowoczesne okno powinno cechować się łatwością w użytkowaniu, posiadać liczne certyfikaty i atesty czy spełniać wysokie wymogi bezpieczeństwa. Producenci oferują obecnie rozmaite rozwiązania, które mają ułatwić i usprawnić użytkowanie. Przeanalizujmy dokładnie szeroką ofertę i cieszmy się przez wiele lat z dokonanego wyboru.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jednym ze sposobów weryfikacji producenta jest analiza dokumentacji technicznej potwierdzającej jego rzetelność. Najbardziej wiarygodnym świadectwem dobrej jakości są certyfikaty wydawane przez jednostki posiadające międzynarodową akredytację. Proces badań stolarki w takich jednostkach jest niezwykle rygorystyczny. Produkowane okna są poddawane bardzo trudnym testom (np. wysokich parametrów szczelności czy ugięcia konstrukcji), a wyniki są dokładne i bezwzględne. Instytuty, wydając certyfikat, gwarantują spełnienie wszystkich wymaganych norm bezpieczeństwa i użytkowania. Takim dokumentem jest np. Certyfikat Zgodności z Aprobatą Techniczną ITB, Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, upoważniający do znakowania wyrobów krajowym znakiem jakości „B”. Najlepiej jednak, gdy produkt oznaczony jest europejskim znakiem jakości „CE”, co oznacza produkcję zgodną z rygorystycznymi normami Unii Europejskiej.

Otrzymując okna z takimi znakami jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z legalnym produktem budowlanym. Oczywiście dyplomy konkursowe są dodatkowym argumentem, bo świadczą o tym, że producent nie boi się pokazywać swoich produktów specjalistom. Jedna z czołowych firm produkujących okna z PVC, Oknoplast – Kraków może pochwalić się posiadaniem licznych certyfikatów. Jako pierwsza firma w Polsce otrzymała Certyfikat Jakości Q-Zert. Wydawany jest on przez jeden z najbardziej prestiżowych i cenionych instytutów badawczych na całym świecie – Instytut Techniki Okiennej w Rosenheim.

Ważne elementy, z których składa się okno...

Podstawowym elementem okna jest profil. Skonstruowany z tworzywa sztucznego cechuje się bardzo dużą odpornością na ekstremalne warunki atmosferyczne. Wykorzystanie nowoczesnej technologii produkcji powoduje, że podczas okresu użytkowania nie zmieniają się jego właściwości. Wyróżniają się zatem bardzo wysokimi parametrami statycznymi i termoizolacyjnymi. Jeszcze większą ich zaletą jest wyjątkowa stabilność koloru, nawet po wielu latach użytkowania.

Wbrew powszechnej opinii baczną uwagę należy zwracać również na rozwiązania techniczne w samych oknach. Dobrze, aby były w nich zastosowane okucia z zawiasami umożliwiającymi regulację. Są one w stanie poprawić drobne błędy montażowe, które zawsze mogą wystąpić, nawet po rocznym okresie użytkowania. Okucia dobrej jakości mogą przyczynić się do podniesienia lub opuszczenia skrzydła dostosowując je do ramy, której ułożenie może minimalnie zmienić się pod wpływem np. „pracy” budynku.

Innym elementem okuciowym, który wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkownika jest blokada obrotu klamki. Ten element okuciowy zapobiega „wyczepianiu” się skrzydła z górnego zawiasu. Efekt taki może powstać, jeżeli przy otwartym oknie przez przypadek przesuniemy klamkę w pozycję uchyłu. To bardzo nieprzyjemne zdarzenie, szczególnie w dużych oknach balkonowych. Dlatego też, ten dodatkowy element okucia jest niewątpliwą zaletą kupowanych okien. Te cechy spełniają nowoczesne okucia MACO MULTI–MATIC w standardzie z zaczepem antywyważeniowym Safety Plus, stosowane na wyłączność w oknach firmy Oknoplast – Kraków. Okucia MACO znajdują się w ich standardowym wyposażeniu. Posiadają ponadto wygodną blokadę przeciw zatrzaśnięciu okna na skutek przeciągu, zwiększając bezpieczeństwo i zapewniając ochronę przez rozbiciem szyby.

Szyby

W nowoczesnych oknach najczęściej stosowanym rozwiązaniem są szyby zespolone. Składają się one z dwóch lub trzech tafli szklanych oddzielonych ramką dystansową wykonaną najczęściej z aluminium. Przestrzeń pomiędzy taflami wypełnia gaz szlachetny (argon, krypton lub ksenon) wprowadzony tam dla zwiększenia izolacyjności termicznej. Aby powietrze zamknięte pomiędzy szybami nie ulegało zawilgoceniu, ramkę dystansową wypełnia się środkiem silnie higroskopijnym w postaci granulatu.

Za dodatkową dopłatą w oknach z Krakowa można zastosować również Termoramkę ze stali szlachetnej, która w stosunku do tradycyjnych ramek aluminiowych wydatnie obniża stratę ciepła. Ogranicza ona ponadto zjawisko roszenia szyb, szczególnie uciążliwe w okresie jesiennym. Szyby na całej długości obrzeża są połączone z ramką dystansową materiałami klejąco-uszczelniającymi, co zapewnia szczelność układu ograniczając dopływ pary wodnej do jego wnętrza. Szyba THERMOLINE 1,0 zastosowana w standardzie w oknach firmy Oknoplast – Kraków posiada takie właściwości i cechuje się współczynnikiem przenikalności cieplnej U=1,0.

Źródło: Oknoplast – Kraków