Zbliżają się wakacje, dla części z nas to tradycyjnie czas remontów. Letnie miesiące można wykorzystać na przykład na wykonanie izolacji domu. Dzięki ociepleniu budynku materiałami z tworzyw sztucznych zaoszczędzimy pieniądze, energię i... pomożemy chronić środowisko.

Ceny energii mogą rosnąć. Tymczasem koszty ogrzewania mieszkania można zmniejszyć nawet o 75 procent i to w sposób przyjazny dla środowiska. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez izolowanie budynków materiałami z tworzyw sztucznych, które powodują że budynek zużywa mniej energii, a do atmosfery emitowane jest mniej szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla.

„Przyszłość budownictwa to rozwiązania, które zmniejszając koszty są jednocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Ideę zrównoważonego rozwoju można realizować między innymi stosując odpowiednią izolację cieplną i używając sprawdzonych w praktyce materiałów” – mówi dr Grzegorz Rytko, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska, zrzeszającej największych producentów tworzyw sztucznych w Polsce.

Dla portfela i dla środowiska

Co to oznacza w praktyce? Aby oszczędzić energię i – co się z tym łączy – zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, można zamontować panele o grubości zaledwie 20 cm do izolacji ścian zewnętrznych, dachów i sufitów piwnicznych. Można też zamontować izolowane okna oraz rury grzewcze i wodnokanalizacyjne wykonane z najnowszej generacji tworzyw sztucznych.

„Tworzywa sztuczne są materiałem XXI wieku – dzięki nim możemy stosować rozwiązania nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne. Budownictwo to dziedzina, w której szczególnie przydają się innowacyjne elementy wykonane z wykorzystaniem w tworzyw sztucznych, np. kolektory słoneczne i fotoelektryczne czy polimerowe zasobniki ciepła utajonego umieszczone w tynku, dzięki którym zimą budynki dłużej utrzymują ciepło, a latem wolniej się nagrzewają” – dodaje Grzegorz Rytko, dyrektor zarządzający PlasticsEurope Polska.

Dobry przykład z Europy

W Polsce tak zwane „ekologiczne budownictwo” zaczyna mieć swoich zwolenników. W Europie ma ich już od dawna. We Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii, funkcjonuje tzw. koncepcja „3-litrowego domu”. Okazało się, że izolacja starych, również zabytkowych budynków, w których duża część energii była marnotrawiona, pozwoliła obniżyć zużycie oleju opałowego z 20 litrów do 3 litrów rocznie na metr kwadratowy!

W Europie funkcjonują także tzw. domy pasywne. Posiadają one m.in. systemy odzysku ciepłego powietrza i kolektory słoneczne. Dzięki temu roczne zapotrzebowanie takiego domu na ciepło pokrywane jest przy zużyciu mniej niż 1,5 litra oleju opałowego na metr kwadratowy. Można spotkać także tzw. domy o „zerowym zapotrzebowaniu na energię”, których konstrukcja uwzględniająca wiele elementów z tworzyw sztucznych praktycznie eliminuje używanie kopalnych nośników energii – oleju czy gazu.

Z raportu „Świat w 2030 roku” przygotowanym na zlecenie PlasticsEurope przez światowej sławy futurologa Raya Hammonda wynika, że gdyby połowę wszystkich budynków wyposażono w najwyższych standardów izolację z tworzyw sztucznych, wówczas Unii Europejskiej udałoby się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w budynkach o 35%, czyli o 340 milionów ton.

PlasticsEurope Polska, fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, jest częścią europejskiego stowarzyszenia PlasticsEurope działającego na terenie Europy Centralnej z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem, do którego poza Polską, Niemcami, Austrią i Szwajcarią, należą również Węgry, Słowenia, Słowacja oraz Republika Czeska.

PlasticsEurope jest jednym z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych, którego centra zlokalizowane są w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Stowarzyszanie utrzymuje kontakty z europejskimi i krajowymi stowarzyszeniami branżowymi i skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU27), a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Turcji, wynosi powyżej 90%. Europejski przemysł tworzyw sztucznych w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia zasobności w Europie poprzez upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań i podwyższenie standardu życia obywateli oraz umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, a także ochronę klimatu.

Ponad 1,6 miliona ludzi pracujących w około 50 000 firm (głównie w sektorze średnich i małych przedsiębiorstw, które zajmują się przetwórstwem) generuje obroty o wartości powyżej 280 mld euro rocznie. Przemysł tworzyw sztucznych obejmuje producentów polimerów – reprezentowanych przez PlasticsEurope, przetwórców – reprezentowanych przez EuPC oraz producentów maszyn – reprezentowanych przez EUROMAP.

Więcej informacji na stronach internetowych: www.plasticseurope.org www.plasticsconverters.eu www.euromap.org


Tworzywa sztuczne od piwnicy po dach
1 Dach – izolacja z tworzyw sztucznych
2 System wentylacyjny/odzysk ciepła (rury z tworzyw sztucznych)
3 Fasada zewnętrzna – izolacja z tworzyw sztucznych
4 Ściany wewnętrzne – izolacja z tworzyw sztucznych
5 Potrójnie oszklone okna izolacyjne z tworzywa sztucznego
6 Piwnica – izolacja z tworzyw sztucznych
7 Ogrzewanie/przewody grzewcze z tworzyw sztucznych
8 Ogniwo paliwowe

Źródło: BASF