Większość budynków w Polsce wykonana jest z materiałów wytrzymałych, które niestety nie sprawdzają się przy niskich temperaturach powietrza i łatwo przepuszczają ciepło. Dlatego prawie wszystkie budynki trzeba dodatkowo osłaniać materiałami izolacyjnymi, chroniąc je przed ucieczką ciepła. Wzrost kosztów ogrzewania, nowa norma dotycząca energooszczędności budynków, która wejdzie w życie już w styczniu 2009 roku, zmuszają m.in. właścicieli domów do inwestycji w ocieplenie. Warto więc zastanowić się nad tym, jak ocieplić dom, aby była to inwestycja na długie lata.

„Ilość ciepła jaka bezpowrotnie ucieka przez ścianę zależy od grubości ściany, materiału, z którego jest zbudowana i konstrukcj budynku”- mówi Sławomir Chmura, menedżer budowy w ES Polska – „W polskich warunkach klimatycznych najlepiej jest ocieplać dom od strony zewnętrznej, czyli zimnej. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do izolacji są materiały pochodzenia mineralnego, na przykład wełna mineralna lub materiały pochodzenia syntetycznego na przykład styropian.” - dodaje Chmura.

W zależności od tego co chcemy ocieplić powinniśmy używać innych materiałów. „Ocieplając poddasze użytkowe najlepiej jest wybrać produkty z wełny mineralnej. Powinna ona mieć grubość około 18-20 cm.”- tłumaczy Chmura – „Wełnę najczęściej mocuje się między krokwiami. Bardzo ważne jest, aby była dobrze umocowana, aby nigdzie nie było szczelin. Ocieplając poddasze ważne jest także, by od strony wewnętrznej ułożyć folię paraizolacyjną, a od zewnętrznej - folię wysokoparoprzepuszczalną” – mówi ekspert ES Polska. Przy ocieplaniu poddasza nieużytkowego najlepiej stosować miękkie płyty wełny lub miękkie płyty styropianu. Przy niskich poddaszach z kolei najlepiej stosować granulat wełniany, styropianowy lub włókna celulozowe. Ściany zewnętrzne najczęściej ociepla się metodą lekką mokrą - stosuje się styropian, ale coraz częściej również podobnie zbudowane systemy z wełny mineralnej.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze konieczne jest ocieplanie ścian zewnętrznych. Izolacja termiczna nie jest potrzebna, kiedy dom wykonany jest z materiału, który jest jednocześnie i wytrzymały i ciepłochłonny. Aktualnie na rynku dostępne są trzy materiały, z których można takie ściany budować. Są to beton komórkowy, ceramika poryzowana i lekki beton keramzytowy.

ES Polska buduje murowane domy jednorodzinne na terenie całej Polski. Firma oferuje także kompleksową obsługę klientów w zakresie uzyskania kredytu hipotecznego i stworzenia indywidualnych planów finansowania inwestycji. ES Polska współpracuje z pięcioma bankami w Polsce - Pekao S.A., GE Money Bank, Bankiem Millenium Bankiem Nordea. Dzięki zawartym umowom, klienci ES Polska mogą otrzymać pomoc w staraniu się o kredyty hipoteczne pod budowę domów.

Więcej szczegółów na www.espolska.pl