Perełki do spieniania wykonane z Neopor®, innowacyjnego materiału izolacyjnego produkcji BASF, zostały zatwierdzone jako izolacja wewnętrzna do docieplania murów o podwójnych ścianach. Podobnie jak RigiBead® 035 sprzedawane przez Saint-Gobain Rigips (Niemcy), granulaty polistyrenu ekspandowanego (EPS) wykazują wyższe zdolności izolacyjne w porównaniu z konwencjonalnym EPS podczas wprowadzania ich w tzw. wdmuchiwaniu termoizolacji.

Proces ten jest stosowany przy modernizowaniu fasad budynków o murach o ścianach szczelinowych - z podwójnymi ścianami, aby zwiększyć ich skuteczność energetyczną. W ten sposób zmniejsza się zużycie energii grzewczej i wpływa na redukcję emisji CO2 powstającej przy wytwarzaniu energii służącej do ogrzewania starych budynków (budynek stary nie emituje CO2, ale wpływa na redukcję tej emisji).

Korzyści termoizolacji perełkami do spieniania z Neopor Granulki piankowe z Neopor z kilku względów mają przewagę nad mineralnymi materiałami izolacyjnymi: dają lepsze efekty termoizolacyjne (grupa przewodności cieplnej 035), są hydrofobowe i charakteryzują się słabym osiadaniem. Są lekkie; ważą około 18 kg/m³. Ponadto rozkład wielkości kuleczek po spienieniu jest bardzo równomierny, bardzo drobne perełki stanowią niewielki udział. Sprawia to, że woda deszczowa nie może przeniknąć przez warstwę izolacyjną.

Technika ta pozwala na całkowite wypełnienie materiałem izolacyjnym przestrzeni między dwoma ścianami muru, w miejsce znajdującego się tam powietrza. Ponieważ struktura muru szczelinowego o podwójnej ścianie ogranicza grubość izolacji, im lepsze są zdolności izolacyjne materiału, tym lepsze są rezultaty. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym perełki z Neopor skutecznie spełniają te wymagania przy użyciu techniki wdmuchiwania termoizolacji. W ten sposób odpowiadają niemieckim przepisom o oszczędności energii, German Energy Saving Regulations (EnEv), dotyczącym renowacji ścian zewnętrznych. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, gdzie oficjalnie zatwierdzono kilka produktów z Neopor do wdmuchiwania termoizolacji, w Niemczech stosuje się dotąd głównie hydrofobowe mineralne materiały izolacyjne z grup przewodności cieplnej między 040 a 070.

Skuteczne i tanie środki izolacyjne

Konstrukcje o murze z podwójną ścianą, czyli o murze zewnętrznym i wewnętrznym z warstwą powietrza między nimi, dobrze chronią przed deszczem, nawet w przypadku silnej ulewy. Ten rodzaj konstrukcji należy do tradycyjnych technik budowlanych w wielu regionach Europy. Wiele starych budynków wykonanych w ten sposób nie ma jednak wystarczającej izolacji cieplnej, w rezultacie czego koszty ogrzewania są stosunkowo wysokie.

W procesie ocieplania ścian izolacją wewnętrzną do wdmuchania spienionych kuleczek Neopor przez wąż w warstwę powietrza między ścianami budynku używa się sprężonego powietrza. Kuleczki osadzają się na stałe, nie pozostawiając przy tym pustych przestrzeni. W przypadku przeciętnego domku jednorodzinnego ta prosta, czysta i tania metoda izolacyjna zajmuje jeden dzień.


Izolacja cieplna dzięki perełkom do spieniania wykonanym z Neoporu® Perełki do spieniania wykonane z Neoporu®, innowacyjnego materiału izolacyjnego produkcji BASF, zostały zatwierdzone jako izolacja wewnętrzna do docieplania murów o podwójnych ścianach. Podobnie jak RigiBead® 035 sprzedawane przez Saint-Gobain Rigips (Niemcy), granulaty styropianowe z polistyrenu ekspandowanego (EPS) wykazują wyższe zdolności izolacyjne w porównaniu z konwencjonalnym EPS podczas wprowadzania ich w tzw. wdmuchiwaniu termoizolacji. Proces ten stosuje sie do modernizacji fasad budynków o murach z podwójnymi ścianami, aby zwiększyć ich skuteczność energetyczną. W ten sposób zmniejsza sie zużycie energii grzewczej i emisje CO2 przez stare budynki. Fotografia: BASF, 2008 r.

Materiał izolacyjny do skutecznej izolacji pod względem energetycznym Neopor, polistyren ekspandowany z dodatkiem grafitu jest innowacją w stosunku do klasycznego materiału izolacyjnego, jakim jest Styropor®. Izolacja wykonana z Neopor jest srebrnoszara ponieważ zawiera grafit, który w dużym stopniu wpływa na zwiększenie zdolności izolacyjnych. W rezultacie jest on znacznie lepszy od innych materiałów o podobnej funkcji, ponieważ jego zdolności izolacyjne są o 20% wyższe. Pozwala to na ekoefektywne rozwiązania izolacyjne, ponieważ zmniejsza koszty ogrzewania, a wartość budynku wzrasta w sposób przyjazny środowisku. Zazwyczaj materiałów izolacyjnych z Neopor używa się do ocieplania ścian zewnętrznych, dachów i podłóg zarówno w starych jak i nowych budynkach.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.neopor.de.