Już po raz czwarty organizatorzy konkursu HELIOS nagrodzili innowatorskie i nieszablonowe rozwiązania w branży grzewczo-wentylacyjnej.

IV Edycja Konkursu HELIOS 2012 - Gala Finałowa
HELIOS to prestiżowy konkurs branżowy, którego celem jest wyróżnienie i promowanie tych projektantów, których projekty odznaczają się w szczególny sposób i charakteryzują innowacyjnymi, niestandardowymi rozwiązaniami, wysoką estetyką, a także wykorzystaniem pełnej gamy możliwości urządzeń grzewczych, wentylacyjnych oraz chłodniczych. Zgłaszane projekty mogą wykorzystywać urządzenia dowolnych producentów.

Patronat honorowy nad IV edycją konkursu sprawują Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator INSTALACJI 2012.

Organizatorzy IV edycji konkursu:
· magazyn „Rynek Instalacyjny”
· magazyn „Chłodnictwo & Klimatyzacja”
· magazyn „GLOBEnergia”
· portal internetowy www.klimatyzacja.pl
· portal internetowy www.wentylacja.com.pl
· portal internetowy www.ogrzewnictwo.pl
· portal internetowy www.systemyogrzewania.pl
· portal internetowy www.termo24.pl
· FLOWAIR
· ROBUR GAZOWE POMPY CIEPŁA.

IV edycja konkursu, która trwała od 1 września 2010 roku do 1 marca 2012 roku. Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Projektantów czekał konkurs pełen wyzwań. Projekty konkursowe musiały być zarazem innowacyjne oraz spełniać szereg kryteriów. W tegorocznej edycji zwiększyła się liczba kategorii konkursowych o kategorię związaną z zastosowaniem absorpcyjnych pomp ciepła.
Wszystkie zgłoszenia podlegały ocenie Jury, składającego się z przedstawicieli prasy branżowej oraz
specjalistów firmy FLOWAIR i ROBUR GAZOWE POMPY CIEPŁA. Finał oraz rozdanie nagród odbyło się
podczas Targów INSTALACJE 2012 w Poznaniu.

Gala Finałowa, na której zostały wręczone nagrody HELIOS, odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Instalacje 2012 w Poznaniu. Uroczysta ceremonia miała miejsce 25 kwietnia o godzinie 16:00 na stoisku firmy FLOWAIR. W ramach wprowadzenia do gali przedstawiono istotne informacje na temat konkursu HELIOS, jego cel oraz organizatorów.

W pierwszej części spotkania Pan Piotr Langowski, Dyrektor firmy ROBUR GAZOWE POMPY CIEPŁA, zaprezentował projekt HEAT4U - jeden z najważniejszych projektów badawczych finansowanych przez Wspólnotę Europejską. HEAT4U ma na celu rozwój technologii gazowych absorpcyjnych pomp ciepła tak, aby stały się docelowym rozwiązaniem dla istniejących, nisko-kubaturowych budynków mieszkalnych, które przyczyniają się w największej mierze do zanieczyszczeń na Starym Kontynencie.
Unia Europejska wspiera konsorcjum 14 firm, w tym polską firmę FLOWAIR, biorących udział w projekcie HEAT4U.

W drugiej części spotkania ogłoszono tegorocznych zwycięzców konkursu HELIOS. Projekty konkursowe po raz pierwszy zostały ocenione w trzech kategoriach:
EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII,
PROMOWANIE OGRZEWANIA NADMUCHOWEGO
oraz
INNOWACJA W TECHNICE GRZEWCZEJ.

Nagrodą główną we wszystkich kategoriach były prestiżowe statuetki HELIOS oraz dwuosobowe wycieczki do mroźnej krainy Laponii. Zwycięzcy zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej życiowej podróży po terenach o nieskażonej przyrodzie. Czeka ich między innymi wyjątkowa przejażdżka zaprzęgiem śnieżnych, a także niezapomniana wizyta w Wiosce Świętego Mikołaja.

Dodatkowo, Organizatorzy przyznali 10 wyróżnień. Projektanci wyróżnieni we wszystkich trzech kategoriach otrzymali statuetkę HELIOS, a także mysz komputerową z wbudowanym skanerem firmy LG oraz profesjonalną podkładkę z 4-portowym Hubem USB, podświetlaną diodami LED firmy Logilink.

Na Gali Finałowej HELIOS 2012 w pierwszej kolejności przedstawiono wyróżnienia w kategorii EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII. Wyróżnienia otrzymali:

Pan Paweł Serwa – Przebudowa instalacji C.O. z zastosowaniem trzech sprężarkowych pomp ciepła (dolne źródło ciepła stanowią pionowe sondy gruntowe), agregatu kogeneracyjnego oraz kolektorów słonecznych. Inwestycja zlokalizowana jest w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
W związku z potrzebą dostosowania starej instalacji do nowych parametrów zasilania, opracowano układ produkcji ciepła na potrzeby C.O. i C.W.U. z wykorzystaniem pomp ciepła, układu kolektorów słonecznych i gazowego agregatu kogeneracyjnego z silnikiem Stirlinga. Układ pomp ciepła sterowany jest za pomocą regulatora ze sterowaniem pogodowym, z wykorzystaniem czujnika temperatury zewnętrznej oraz czujników temperatury w pomieszczeniach.

Pan Paweł Majcher – Rozbudowa i przebudowa budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży
Pożarnej w Bochni.
Potrzebą Inwestora było nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie w technice sanitarnej zapewniające ogrzewanie, klimatyzację, wentylację oraz produkcję C.W.U. Zaprojektowana instalacja zasilana jest przez powietrzne absorpcyjne rewersyjne pompy ciepła oraz zewnętrzne kotły gazowe zapewniające moc szczytową. Ciepło i chłód dostarczane są do pomieszczeń za pomocą klimakonwektorów i central wentylacyjnych. Część pomieszczeń ogrzewana jest za pomocą grzejników i nagrzewnic powietrza. Zastosowano wymienniki pośrednie o bardzo niskiej stracie temperatury w celu uzyskania maksymalnej efektywności produkcji ciepła i chłodu. C.W.U. jest wytwarzana poprzez słoneczne kolektory próżniowe wspomagane przez urządzenia ROBUR.

Pan Krzysztof Żelazkiewicz - Projekt instalacji C.W.U. z wykorzystaniem energii z instalacji kolektorów słonecznych zintegrowanych z gazowymi pompami ciepła dla Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Rozwiązanie projektowe przedstawia innowacyjny system produkcji C.W.U. z wykorzystaniem gazowych absorpcyjnych pomp ciepła z dolnym źródłem energii odnawialnej w postaci sond gruntowych. Zaprojektowany układ będzie współpracował z systemem klimatyzacji poprzez wykorzystanie freecoolingu. Zasilanie z dolnego źródła energii odnawialnej będzie wspomagane przez drycooler, umożliwiający regenerację sond. Układ pozwala na redukcję zużycia energii elektrycznej oraz redukcję emisji CO2 do atmosfery.

Nagrodę główną w kategorii EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH otrzymał:

Pan Jerzy Sajek
- Projekt Słupskiego Inkubatora Technologicznego w Słupsku.
W budynku, który jest wizytówką rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, zastosowano nowoczesną technologię absorpcyjnych urządzeń grzewczo-chłodniczych. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej rozwiązanie oferuje wysoką efektywność i niskie koszty eksploatacji. W skład systemu wchodzą rewersyjne powietrzne pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe oraz absorpcyjne wytwornice wody lodowej, w tym jedna wyposażona w układ odzysku ciepła. Uzupełnieniem systemu podgrzewania C.W.U. jest zestaw próżniowych kolektorów słonecznych.
Urządzenia absorpcyjne o łącznej nominalnej mocy grzewczej 420 kW i wydajności chłodniczej 260 kW zasilają centrale wentylacyjne, klimakonwektory, grzejniki i zasobniki C.W.U. Instalacja została zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby zapewnić łatwy dostęp zwiedzającym w celu popularyzacji technologii absorpcyjnej.

Następnie na scenę zostali zaproszeni projektanci wyróżnieni w kategorii PROMOWANIE OGRZEWANIA NADMUCHOWEGO.

Pan Jerzy Burda – Instalacja ogrzewania powietrznego w sali ekspozycyjnej im. Kaczkowskiego
mieszczącej się w Zamku Książąt Głogowskich.
Wodne nagrzewnice powietrza LEO FB 45M zastąpiły grzejniki członowe żeliwne i grzejniki z rur stalowych. Urządzenia pomalowano na kolor biały dzięki czemu bez problemu wkomponowały się w wystrój wnętrza. Zastosowane nagrzewnice z energooszczędnym systemem M pozwoliły utrzymać odpowiednią temperaturę zarówno dla eksponatów jak i osób przebywających w pomieszczeniu. Dużym atutem była również cicha praca wentylatorów, która pozwala na komfortowe warunki do przeprowadzania koncertów i spotkań autorskich.

Pani Barbara Kryszka – Rozbudowa hali produkcyjno-magazynowej z wiatą i częścią socjalną w Łozienicy.
Ogrzewanie i wentylację hali zaprojektowano przy wykorzystaniu podwieszanych podstropowo nagrzewnic gazowych ROBUR F1 41C z czerpnią świeżego powietrza. Dodatkowo zastosowano wentylatory dachowe, które zostały zintegrowane wywietrzakami. Takie rozwiązanie zapewniło równomierny rozkład temperatury w strefie przebywania ludzi i zapobiegło przemieszczaniu się ciepła do górnych partii pomieszczenia. Nad poprawnym działaniem całości systemu czuwa odpowiedni układ automatyki integrujący pracę wszystkich urządzeń.

Pan Wojciech Wolnicki – Projekt instalacji wentylacji ogólnej z funkcją: ogrzewania, wentylacji awaryjnej, wentylacji stanowiskowej w hali magazynowej oraz mieszalni farb i lakierów, wentylacji pomieszczeń laboratoryjnych i pomieszczeń biurowych w Piotrkowie Tryb.
Ze względu na warunki panujące w obiekcie, opracowany system grzewczo-wentylacyjny musiał spełniać warunki bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. W związku z tym w pomieszczeniach zastosowano aparaty grzewczo - wentylacyjne z komorą mieszania na zewnątrz budynku oraz nagrzewnice z wentylatorem przeciwwybuchowym w funkcji destratyfikatorów. Dodatkowo zastosowano klimatyzator z funkcją pompy ciepła oraz z możliwością dostarczania świeżego powietrza. W laboratorium zaproponowano system odzysku ciepła w wymienniku krzyżowym centrali nawiewnej. System jest zintegrowany z pracą wentylatorów dachowych, posiada dedykowaną automatykę przeciwwybuchową.

Pani Alicja Jasicka – Rozbudowa zakładu Kongskilde Polska Sp. z o.o. Etap II, Kutno.
Przedmiotem projektu jest instalacja wentylacyjna oraz grzewcza w hali magazynowej. Wszystkie pomieszczenia obiektu będą posiadać wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub wywiewną grawitacyjną. Na hali zastosowano nagrzewnice gazowe z oraz bez komory mieszania. Pracą urządzeń wentylacyjnych i grzewczych będzie sterować specjalnie stworzony na ten obiekt układ automatyki.

Nagrodę główną w kategorii PROMOWANIE OGRZEWANIA NADMUCHOWEGO otrzymał:

Pan Sebastian Gwarny
- Projekt instalacji wod.-kan., C.O. oraz wentylacji mechanicznej hali montażowo-magazynowej zlokalizowanej w Sępólnie Krajeńskim przy ul. Koronowskiej.
W budynku zaprojektowano zdecentralizowany, modułowy system ogrzewania nadmuchowego. W celu dostarczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza wykorzystano aparaty grzewcze z komorami mieszania LEO KMFB M. Uzupełnieniem systemu wentylacyjnego są wodne nagrzewnice powietrza LEO FB M zapewniające utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego. Urządzenia wyposażone są w wysokosprawne wentylatory EC, które dzięki niskiemu poborowi energii elektrycznej pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Pracą nagrzewnic steruje SYSTEM M, który umożliwia odpowiednie dostosowanie mocy grzewczej aparatów do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło, poprzez płynną zmianę wydajności nagrzewnic.

W dalszej kolejności zostały wręczone wyróżnienia w kategorii INNOWACJA W TECHNICE GRZEWCZEJ.

Pani Helena Gurgul
– Instalacja wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania nadmuchowego wraz z Kotłownią dla Klubu Fitness w „TURAWA PARK” w Opolu.
Projekt obejmuje system klimatyzacji z odzyskiem ciepła, układ wentylacyjny nawiewno-wywiewny z recyrkulacją zapewniającą 6-krotną wymianę powietrza w ciągu doby, a także system pompowy i regulacyjny. Podwieszane centrale wentylacyjne z wentylatorami nawiewnymi dostarczają 100% świeżego powietrza. Projekt obejmuje również instalację wody lodowej z energooszczędnym agregatem chłodniczym z freecoolingiem. Źródłem ciepła jest kotłownia z dwufunkcyjnymi kotłami kondensacyjnymi zasilanymi gazem. Zastosowana automatyka umożliwia prostą obsługę instalacji.

Pani Elżbieta Ostrowska – Projekt budowlany wentylacji mechanicznej dla Zespołu Szkół Centrum
Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.
Na potrzeby ogrzewania pomieszczenia stołówki przewidziano zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych wyposażonych w czerpnie powietrza i komory mieszania. Zastosowana automatyka pozwala na płynną regulację stopnia otwarcia przepustnicy komory mieszania, regulację ilości świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczenia oraz współpracę z wentylatorami dachowymi. Zastosowany destratyfikator dodatkowo poprawia efektywność ogrzewania.

Pan Wojciech Kabaciński – Projekt wykonawczy wentylacji mechanicznej dla Hali Sportowo-Widowiskowej w Skwierzynie przy ul. Konopnickiej.
Na sali gimnastycznej i widowni zaproponowano użycie aparatów grzewczo-wentylacyjnych z komorami mieszania. Instalacja będzie podzielona na trzy strefy dostosowane dla różnych użytkowników. Układ będzie wyposażony w automatykę sterującą. Destratyfikatory zamontowane na sali gimnastycznej pozwolą na utrzymanie ciepłego powietrza w strefie przebywania ludzi. W przeszklonym pomieszczeniu, narażonym na duże straty ciepła, zastosowano innowacyjne urządzenie - kurtyno-nagrzewnicę ELiS DUO, która zabezpiecza pomieszczenie przed napływem zimnego powietrza oraz ogrzewa je do wymaganej temperatury.

Nagrodę główną w kategorii INNOWACJA W TECHNICE GRZEWCZEJ otrzymał:

Pan Ryszard Kaźmierczak
- Projekt wewnętrznych instalacji sanitarnych: wodno – kanalizacyjnej i hydrantowej, C.O. oraz wentylacji Parku Handlowego MULTIBOX w Świeciu.
Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjna instalacja C.O. Jest to projekt ogrzewania wodnego niskoparametrowego w układzie zamkniętym. Pomieszczenia handlowe będą ogrzewane za pomocą klimakonwektorów kanałowych z zastosowaniem nawiewników i wywiewników. To kolejny krok w rozwoju systemów klimatyzacji pomieszczeń. Kolejną innowacją jest zastosowanie pierwszej na rynku kurtyno-nagrzewnicy ELiS DUO. ELiS DUO jest jedynym urządzeniem, które zapewnia barierę otworu drzwiowego przy jednoczesnym ogrzewaniu pomieszczenia. Projekt przewiduje montaż kurtyno-nagrzewnic przy każdym wejściu do lokalu. Urządzenia wyposażone są w energooszczędne, ciche wentylatory, a ich automatyka pozwala podłączyć je do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem BMS. Kurtyno-nagrzewnice posiadają nowoczesny kształt elipsy oraz estetyczne wykończenie elementów.

Na koniec zostały wręczone wyróżnienia spoza kategorii konkursowych HELIOS. Z uwagi na licznie spływające prace magisterskie, Organizatorzy zapowiedzieli stworzenie nowej kategorii konkursowej dla studentów i doktorantów wszystkich uczelni wyższych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w opracowywaniu projektów z wykorzystaniem zdobytej przez nich wiedzy akademickiej. Pierwsze wyróżnienie specjalne zostało wręczone Panu Tomaszowi Niespodzińskiemu za pracę magisterską pt. „Analiza możliwości zastosowania absorpcyjnego urządzenia chłodniczego współpracującego z kolektorami słonecznymi dla celów klimatyzacji oraz projekt dlo wybranego obiektu”. Drugie wyróżnienie specjalne przyznano Panu Tadeuszowi Górnickiemu, za pomoc w realizacji projektów oraz zaangażowanie w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w technice grzewczej i chłodniczej.

IV edycję konkursu HELIOS zakończył bankiet z udziałem laureatów konkursu, projektantów, a także organizatorów mediów branżowych. Wieczór uświetniła muzyka.

Pełna informacja o IV edycji konkursu HELIOS w pdf lub o kontakt z Działem Marketingu marketing@flowair.pl.

Źródło: Flowair