Innowacyjny nawiewnik RVU (Rehact Ventilation Unit) produkowany przez spółkę iRWN został nagrodzony w konkursie dla przedsiebiorców organizowanym przez Konfederację Lewiatan i Lewiatan Business Angels - Zacznij.biz. Doceniona została innowacyjność i potencjał rynkowy projektu.

Inwestorzy nagrodzili Innowacyjną Rozproszoną Wentylację Nawiewną!
Nawiewnik RVU to podstawa RES (Rehact Energy System) – innowacyjnej technologii łączącej ogrzewanie i wentylację pomieszczeń w jeden indywidualnie sterowany system. Zastosowanie RVU oraz wodnego ogrzewania podłogowego i pompy ciepła pozwala na skuteczne i oszczędne utrzymanie zgodnego z fizjologią człowieka komfortu cieplnego: wyższej temperatury przy podłodze, a niższej na wysokości głowy. Zapewnia też właściwą jakość powietrza, niezbędną do efektywnego wypoczynku i owocnej pracy przy jednoczesnym ograniczeniu kosztu eksploatacji.
Technologia RES opiera się na trzech filarach: niskotemperaturowym wodnym ogrzewaniu podłogowym zapewniającym pokrycie strat ciepła w pomieszczeniu, fasadowym nawiewniku RVU i pompie ciepła. RVU wprowadza do pomieszczenia temperaturowane powietrze poprzez zainstalowane przy suficie ekrany tekstylne. Zużyte powietrze ewakuowane jest znad podłogi do kanałów wywiewnych usytuowanych na wysokości maksymalnie 1,4 m. Dzięki powolnemu nawiewowi dużą powierzchnią system doprowadza do laminarnego rozkładu temperatury powietrza w pomieszczeniu. W górnej strefie – na wysokości głowy – tworzy się warstwa świeżego powietrza o temperaturze niższej o 1-2ºC. Przy podłodze powstaje poduszka cieplejszego powietrza. Otwory wywiewne odprowadzają powietrze z pomieszczenia i kierują do wymiennika – tam nadwyżki ciepła oddawane są do dolnego źródła pompy ciepła. Zmniejszona turbulencja powietrza wytwarza naturalną barierę i zapewnia użytkownikom komfort termiczny oraz ogranicza unoszenie się kurzu z podłogi.

Wprowadzanie chłodnego powietrza od góry i jego powolne opadanie ku podłodze pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 2 do 4ºC. Wydaje się, że to niewiele, jednak naturalne obniżenie średniej temperatury nawet o jeden stopień pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie i chłodzenie o 6%. Technologia RES, dzięki wielokrotnemu wykorzystaniu wytworzonej energii, pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia nawet o 80% w skali roku. Obliczenia projektantów dowodzą, że dzięki temu koszt instalacji systemu zwraca się już po 3 latach.

Schemat

Technologia RES nie mogłaby istnieć bez osiowego wymiennika ciepła (RVU) – urządzenia opracowanego i opatentowanego przez konstruktora, specjalistę w zakresie niskoenergetycznych systemów ogrzewania – Jerzego Hawranka. RVU jest montowany w ścianie zewnętrznej (fasadzie budynku) bezpośrednio przy pomieszczeniu wentylowanym, dzięki czemu można całkowicie wyeliminować kanały nawiewne. Założeniem jest, aby RVU był niewidoczny i niesłyszalny dla użytkowników, ale by zapewnił im odczucie świeżości i komfortu. Innowacyjnością RVU jest położenie rurki z czynnikiem (wodą) wzdłuż kierunku przepływu powietrza wraz z podziałem na sekcje. Idealne warunki dla przekazywania energii cieplnej uzyskano dzięki homogennemu połączeniu, na długości kanału, aluminium (dobry materiał do przekazywania ciepła z i do powietrza) i miedzi (odpowiednie środowisko dla wody). Dzięki temu RVU można zasilać wodą o niższej temperaturze w celu ogrzewania powietrza nawiewnego oraz wyższą dla schładzania. Te cechy zapewniają dobrą współpracę z wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz pompą ciepłą i umożliwiają połączenie ogrzewania i wentylacji w jeden system.

RVU

Spółka iRWN pozyskała już środki finansowe z funduszy unijnych na wybudowanie zakładu produkcyjnego w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Nawiewnik RVU objęty jest ochroną patentową na wszystkich potencjalnych rynkach zbytu na świecie. Zaangażowanie zespołu, innowacyjność rozwiązań oraz globalny potencjał rozwoju projektu przyczyniły się do zwycięstwa iRWN w III edycji konkursu Zacznij.biz (68% głosów). Konkurs Zacznij.biz to wyjątkowy projekt realizowany przez Konfederację Lewiatan i sieć Aniołów Biznesu – Lewiatan Business Angels. Ideą konkursu jest promocja przedsiębiorczości, pomoc w przygotowaniu biznesplanów i pozyskiwaniu inwestorów dla najlepszych pomysłów. III edycja konkursu zakończyła się 23 maja br. Galą Finałową w Centrum Nauki Kopernik. Kolejna edycja konkursu jest zaplanowana na jesień 2013 r. Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.zacznij.biz.pl. Informacje o technologii RES już wkrótce na www.inergy.pl.