Panasonic i SEAS-NVE rozpoczynają pilotażowy program domowego zarządzania energią połączony z inteligentną siecią elektryczną. Inteligentne zarządzanie energią dla gospodarstw domowych zostanie zaprezentowane podczas Konferencji Klimatycznej COP15 w Danii.


Warszawa, 25 listopada 2009 r. - Firma Panasonic Europe poinformowała dziś, że we współpracy z SEAS-NVE, największym należącym do klientów dostawcą energii w Danii, rozpoczęła pilotażowe wdrożenia inteligentnego systemu zarządzania energią, który przygotuje grunt pod przyszłe ekologiczne domy, które będą mogły powstawać w Europie. Aby zademonstrować, jak technologia może pomóc w realizacji celów COP15, podczas kopenhaskiej konferencji zostanie pokazany prototypowy model domu, który wykorzystuje domowy system zarządzania energią (Home Energy Management System, HEMS) Lifinity firmy Panasonic oraz sieć Smart Grid firmy SEAS-NVE do inteligentnego zarządzania poborem energii przez urządzenia gospodarstwa domowego, oświetlenie i ogrzewanie.

Ta europejska współpraca jest pierwszym krokiem w kierunku wdrożenia naszego systemu zarządzania energią na szeroką skalę
— powiedział Laurent Abadie, dyrektor generalny Panasonic Europe. — System ten wykorzystuje najnowsze technologie do oszczędzania, generowania i przechowywania energii oraz ograniczania szkodliwych emisji. W połączeniu z siecią Smart Grid nasz inteligentny system zarządzania domowym zużyciem prądu pomoże chronić środowisko bez wpływu na codzienny styl życia.
System Lifinity HEMS opracowany przez Panasonic Electric Works Co., Ltd pomaga gospodarstwom domowym w oszczędzaniu energii przez wizualizację zużycia prądu na podstawie odczytów inteligentnego miernika, dostarczanie porad ekologicznych oraz lokalne lub zdalne sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem i urządzeniami za pośrednictwem wielu interfejsów użytkownika, takich jak jego własny panel sterowania, komputery PC i smartfony. Sieciowe czujniki i urządzenia współpracujące z kluczowymi technologiami Lifinity HEMS ograniczają zużycie energii w całym domu, ale nie kosztem komfortu użytkownika.
Lifinity HEMS zapewni przyszłym konsumentom energii pełną kontrolę nad zużyciem prądu i ciepła — powiedział Thomas Mikkelsen, dyrektor ds. marketingu w SEAS-NVE. System łączy się bezpośrednio ze smartfonami, umożliwiając zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń. Panasonic od dawna jest pionierem w dziedzinie ekologicznych technologii domowych, więc jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy oraz korzyści, jakie przyniesie ona naszym klientom.
Sieć Smart Grid firmy SEAS-NVE wykorzystuje zintegrowane, elektroniczne mierniki Echelon, które są odczytywane przez system oparty na usługach internetowych za pośrednictwem sieci IP. Wiele mierników może współdzielić jedno połączenie IP, dzięki czemu system łatwo integruje się z nowymi technologiami sieci rozległych.
Zanim ekologiczny system zarządzania energią zostanie wdrożony w wielu spośród 350 000 domów klientów SEAS-NVE, jego prototyp przejdzie dwie fazy testów.
Pierwsza faza rozpocznie się 1 grudnia 2009 r. i będzie obejmować:
- wizualizację zużycia energii,
- energooszczędną kontrolę oświetlenia z wykorzystaniem czujników,
- zdalne sterowanie oświetleniem i urządzeniami.
Druga faza rozpocznie się w niedalekiej przyszłości i będzie obejmować:
- zdalne sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem,
- efektywne wykorzystanie urządzeń do generowania i przechowywania energii.
Wyjaśniając, dlaczego współpraca na rzecz ekologicznego domu została ogłoszona podczas konferencji COP15, Abadie powiedział: Panasonic to jedna z największych i odnoszących największe sukcesy firm elektronicznych, która zawsze kieruje się zasadą życia w harmonii z globalnym środowiskiem. COP15 to dobre miejsce, aby pokazać, że jesteśmy liderem w dziedzinie zarządzania zużyciem energii, oraz zademonstrować, jak technologia może pomóc w osiągnięciu celów COP15.
Firma SEAS-NVE odegrała ważną rolę w promowaniu turbin wiatrowych w Danii. Firma była m.in. zaangażowana w planowanie i budowę morskiej farmy wiatrowej Nysted — jednej z pierwszych w Danii. Dziś około 20 procent energii zużywanej w Danii produkuje się z wykorzystaniem turbin wiatrowych. W maju 2009 roku firma SEAS-NVE rozpoczęła projekt Smart Grid, który zakłada zainstalowanie inteligentnych mierników energii w około 350 000 duńskich domów.


O Panasonic

Panasonic Corporation jest światowym liderem w rozwijaniu i produkcji elektroniki zaspokajającej szeroką gamę potrzeb konsumentów, biznesu i przemysłu. Firma
z siedzibą w Osace, w zakończonym 31 marca 2009 roku finansowym, zanotowała sprzedaż netto w wysokości 7,77 bilionów jenów (78,4 miliardów dolarów).
Akcje firmy notowane są na giełdach w Tokio, Osace, Nagoyi oraz w Nowym Jorku (symbol NYSE: PC). Więcej informacji o firmie i marce Panasonic znajduje się pod adresem http://panasonic.net/ lub http://panasonic.pl/

O Panasonic Electric Works

Panasonic Electric Works Co., Ltd. to spółka zależna Panasonic Corporation notowana na giełdach w Tokyo, Osace i Nagoi. Firma specjalizuje się w tworzeniu środowisk domowych oraz mieszkalnych i działa w sześciu sektorach biznesowych: oświetlenie, sprzęt informacyjny i okablowanie, urządzenia gospodarstwa domowego, produkty budowlane, materiały elektroniczne i automatyzacja. W roku fiskalnym zakończonym 31 marca 2009 roku zanotowała skonsolidowane przychody netto w wysokości 1,59 biliona jenów (16,3 miliarda dolarów).

O SEAS-NVE

SEAS-NVE to największy należący do klientów dostawca energii w Danii. Podstawową działalnością firmy jest dostarczanie energii i usług komunikacyjnych dla około 375 000 klientów. Firma świadczy też usługi konsultingowe na rzecz klientów prywatnych i korporacyjnych. Dyrektorem generalnym SEAS-NVE jest Jesper Hjulmand. Główna siedziba firmy znajduje się w Svinninge, 80 km na zachód od Kopenhagi. Aby uzyskać więcej informacji, można odwiedzić witrynę www.seas-nve.dk albo skontaktować się z dyrektorem ds. marketingu Thomasem Mikkelsenem, +45-23210119, tnm@seas-nve.dk.