Współczesny dom to już nie tylko dach nad głową, zabezpieczający podstawowe potrzeby mieszkających tam osób. To często szereg skomplikowanych instalacji oraz urządzeń dbających o wiele aspektów naszego życia.

Systemy integrujące i sterujące poszczególnymi urządzeniami zamontowanymi w domu często nazywamy „inteligencją budynku”. Koncepcja Inteligentnego Domu opiera się na zapewnieniu domownikom maksymalnej wygody, redukcji kosztów eksploatacji oraz zapewnieniu bezpieczeństwa. Wszystkie te funkcje mogą być realizowane oddzielnie jak również samodzielnie - jednak ich integracja powoduje, że dom zaczyna „myśleć” i wykonywać wcześniej zaprogramowane przez nas czynności.

Najczęściej integruje się systemy pogodowe ze sterowaniem ogrzewaniem oraz dodatkowo z systemem sterowania zamykaniem okien podczas deszczu, uruchamianiem oświetlenia w zależności od pory dnia i nocy, włączeniem zraszaczy ogrodowych itp. Przyjmuje się, że optymalnie zaprogramowany system pozwoli na uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu i zużyciu energii rzędu 30 – 50%- mówi Marcin Sitkowski z Biura Projektów ARCHON+.

Dodatkową zaletą Domu Inteligentnego jest symulacja obecności domowników podczas ich nieobecności np. podczas wyjazdu urlopowego. System również samodzielnie zawiadomi policję lub firmę ochroniarską podczas próby włamania. Atutem takiego zintegrowanego systemu jest również możliwość monitorowania swojego domu i wszystkich urządzeń z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu - kontynuuje Marcin Sitkowski z ARCHON+.

Źródło: Biuro Projektów ARCHON+, www.archon.pl