Systemy poliwalentne EXP to ekologiczne, wielofunkcyjne instalacje chiller-pompa ciepła, zaprojektowane w celu równoczesnego zaspokojenia, przez tylko jedną jednostkę zasilającą, zapotrzebowania na wodę ciepłą i zimną, zarówno w celach klimatyzacji jak i ciepłej wody użytkowej, z uwzględnieniem odzysku ciepła.

Innowacyjne technologie w ofercie chillerów Rhoss
Świadome projektowanie

RHOSS opiera filozofię swojej produkcji na podstawowej idei: przetestować zachowanie produkowanych urządzeń w różnorodnych warunkach otoczenia, w jakich będą musiały pracować. Odpowiedzialny producent powinien dostarczyć swym projektantom prawidłowe dane dotyczące pracy urządzeń we wszystkich możliwych warunkach roboczych, ponieważ każda instalacja klimatyzacyjna musi osiągać potrzebną wydajność energetyczną, zmienną - w zależności od obszaru geograficznego, charakterystyki budynku oraz celu swego
przeznaczenia.

Laboratorium R&D Lab firmy Rhoss, dzięki swym pracowniom do prób technicznych, zapewnia szereg gwarancji niezbędnych do świadomego projektowania:
- gwarancję osiągów w warunkach rzeczywistych, zazwyczaj innych od warunków nominalnych Eurovent;
- gwarancję wydajności przy pełnym obciążeniu (EER, COP) lub przy obciążeniu częściowym (ESEER);
- gwarancję ciągłej pracy, zwłaszcza w krytycznych warunkach roboczych: mowa tu o surowych klimatach, w których temperatura otoczenia może przekraczać 50˚C lub spadać poniżej -15˚C;
- możliwość, dawaną zarówno projektantom, jak i klientom końcowym, do przeprowadzenia testów indywidualnych, tzw witness test.

Rhoss oferuje urządzenia zaprojektowane dla instalacji o dużej i małej mocy, gwarantując, że wszystkie komponenty są ze sobą zintegrowane perfekcyjną logiką sterowania. Taki rezultat może zostać osiągnięty wyłącznie w laboratoriach podobnych do R&D Lab firmy Rhoss, czyli w nowoczesnych obiektach doświadczalnych, zaawansowanych pod względem technologicznym, których jednak większość dzisiejszych producentów nie posiada.

Chillery EXP - systemy poliwalentne

Systemy poliwalentne EXP to ekologiczne, wielofunkcyjne instalacje chiller-pompa ciepła, zaprojektowane w celu równoczesnego zaspokojenia, przez tylko jedną jednostkę zasilającą, zapotrzebowania na wodę ciepłą i zimną, zarówno w celach klimatyzacji jak i ciepłej wody użytkowej, z uwzględnieniem odzysku ciepła.

Klimatyzacja komfortu i produkcja ciepłej wody sanitarnej w instalacji 2-rurowej jest typowym, ekologicznym zastosowaniem w mieszkaniach, hotelach, szpitalach, halach sportowych, pensjonatach czy biurowcach.

Innowacyjność urządzeń serii EXP polega na tym, że trzy użyteczne procesy mogą zachodzić dzięki jednemu urządzeniu równocześnie tzn. ogrzewanie i/ lub schładzanie powietrza w pomieszczeniach oraz pozyskanie ciepłej wody sanitarnej i to z uwzględnieniem procesu odzysku ciepła. Jedno urządzenie może zatem zastąpić kocioł, pompę ciepła i chiller, czy kocioł i jednostkę zewnętrzną klimatyzacji z pompą ciepła.

Producent udostępnia 6 typoszeregów chillerów EXP, o zakresach wydajności :
- chłodniczej 5,4 - 782 kW
- grzewczej 6,5 - 878 kW
z COP - nawet do 8,11 w trybie całkowitej rekuperacji ciepła.

Kontrola mikroprocesorowa systemu zarządza dwoma trybami pracy: AUTOMATIC i SELECT, w celu zaspokojenia wymogów instalacji 2-rurowych i 4- rurowych.
- AUTOMATIC - automatyczna, jednoczesna lub niezależna produkcja wody schłodzonej i ciepłej
- SELECT - produkcja ciepłej wody do użytku sanitarnego i dla komfortu, w zależności od wymogów instalacji i priorytetów wyznaczonych przez użytkownika.

Wybór instalacji 2-rurowej lub 4-rurowej oraz tryby pracy AUTOMATIC lub SELECT dla obu – stwarzają wiele możliwych kombinacji pracy systemów dla okresów letnich, zimowych i przejściowych (np. w sezonie wiosennym część nasłoneczniona dużego obiektu może być schładzana a pozostała część – ogrzewana, przy równoczesnej dostawie ciepłej wody użytkowej oraz stałym procesie odzysku ciepła).

Cechy szczególne chillerów serii EXP:
- sprężarki: hermetyczne typu scroll lub półhermetyczne – śrubowe
- czynniki chłodnicze R410A, R407C, R134a
- bogate wyposażenie standardowe i opcjonalne
- wiele wersji wykonania ( także wyciszone i dźwiękoszczelne) oferta dla domów jednorodzinnych i obiektów wielkopowierzchniowych
- przystosowane do podłączenia z większością rodzajów BMS
- certyfikaty: EUROVENT; CE ; ISO9001 BUREAU VERITAS Certification; ECA ; GREEN LINE.

Innowacyjne technologie w ofercie chillerów Rhoss

Źródło: Elektronika S.A.