W budynkach użytku publicznego ekonomika oraz wygoda użytkowania to niezmiernie ważne kategorie. Mechatroniczne okucia Schüco TipTronic stanowią maksymalne ułatwienie obsługi okien, natomiast połączone z centralnym systemem sterowania budynkiem umożliwiają stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią.


Informacja prasowa - lipiec 2009


Wzrastające koszty wydobycia tradycyjnych nośników energii i ich rosnące ceny sprawiają, że inwestorzy oraz projektanci zwracają się ku najnowszym technologiom. Termomodernizacja w sektorze użyteczności publicznej, podnosząca standard użytkowania i obniżająca koszty eksploatacji obiektu, automatycznie zwiększa jego wartość rynkową. Możliwość wyposażenia energooszczędnych okien aluminiowych w ukryte i bezobsługowe okucia Schüco TipTronic sprawia, że typu okna, dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań i estetyce (niewidoczne zawiasy i inne elementy okuć) są idealnym rozwiązaniem w hotelach czy szpitalach. W obiektach tych przebywa na co dzień więcej niż 100 osób jednocześnie, co generuje potrzebę regularnej wentylacji. Obowiązek częstej wymiany powietrza odnosi się w szczególności do obiektów medycznych, gdzie wzrasta ryzyko zanieczyszczenia powietrza niebezpiecznymi mikroorganizmami.
Inteligentne oszczędzanie w dużych obiektach


Kompleksowe rozwiązanie problemu ograniczania zużycia energii na wentylację stało się możliwe dzięki elektrycznemu połączeniu aktywnych elementów fasady budynku. Jeden sterownik Schüco TipTronic umożliwia zdalne sterowanie praktycznie nieograniczoną liczbą okien i żaluzji zewnętrznych. Połączone okna mogą stanowić element naturalnej wentylacji budynku; otwierane w określonych interwałach czasowych umożliwiają przewietrzanie nocne. Okna wyposażone w okucia Schüco TipTronic można połączyć z systemem centralnego ogrzewania, wentylacji oraz oświetlenia. Zamontowane czujniki deszczu, wiatru czy stężenia CO2 w powietrzu pozwalają na samodzielne podejmowanie akcji w określonych sytuacjach. Czyni to system praktycznie bezobsługowym, co zaoszczędza użytkownikom czasu i wysiłku. Podczas deszczu i silnego wiatru system chroni obiekt przed przenikaniem wody i silnych podmuchów powietrza do wnętrza zamykając okna i naświetla. Automatyczne przewietrzanie jest uruchamiane tylko wtedy, gdy wystąpi potrzeba wymiany zużytego powietrza. W momencie gwałtownego obniżenia temperatury w pomieszczeniu proces wietrzenia jest przerywany i okna ulegają zamknięciu. Wraz z żaluzjami zewnętrznymi Schüco BEB uzyskujemy kompleksowe sterowanie zacienieniem i oświetleniem budynku w ciągu dnia, w zależności od natężenia promieni słonecznych. Oszczędność energii na wysokim poziomie dodatkowo gwarantują aluminiowe okna serii Schüco AWS o współczynniku przenikania ciepła Uf nawet do 0,9 W/m2K.

Dopasowany do specjalnych potrzebObsługa okuć może być wykonywana także za pomocą pilota, przycisku w klamce, na ścianie lub w panelu sterowania. Za jednym naciśnięciem użytkownik może otworzyć lub zamknąć grupę okien lub tylko jedno wybrane – w sposób decentralny. Czynność ta, możliwa do zrealizowania bez podnoszenia się z miejsca, czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla szpitali, gdzie pacjenci powinni mieć zapewniony maksymalny komfort. Przy wysokiej intuicyjności system został wyposażony we wszelkie mechanizmy bezpieczeństwa, wymagane przy tego typu instalacjach. Dzięki realnemu czasowi reakcji zaryglowanie i odryglowanie okna trwa krócej niż jedną sekundę. Okucia Schüco TipTronic gwarantują ochronę przed włamaniem do klasy WK2 i mogą być wyposażone w specjalne listwy uniemożliwiające przytrzaśnięcie, np. ręki, działające podobnie jak w samochodach z szybami zamykanymi elektrycznie. Okna o współczynniku izolacyjności akustycznej Rw od 36 do 49 dB zapewniają optymalny komfort. Klamka o atrakcyjnym, nowoczesnym designie występuje w wersji wyposażonej w diody sygnalizujące jej położenie w nocy, co czyni produkt jeszcze bardziej funkcjonalnym. Ukryte okucie mechatroniczne Schüco TipTronic, może być także zastosowane w oknach lub klapach oddymiających i spełnia wymagania normy EN 12101-2.

Schüco International KG jest światowym liderem w produkcji i sprzedaży kompletnych systemów z aluminium, tworzywa sztucznego i stali, a także systemów solarnych. Oferta Firmy, to szeroka paleta zaawansowanych technologicznie rozwiązań budowlanych znajdujących zastosowanie we wszystkich obszarach powłoki budynku - od budownictwa obiektowego po jednorodzinne. Oferowany asortyment obejmuje systemy okien, drzwi, fasad, ogrodów zimowych, a także systemy solarne. Schüco działając globalnie współpracuje z architektami, inwestorami i firmami partnerskimi na całym świecie, określa normy dla innowacyjnego wykorzystania energii realizując misję – „Energia2 – Oszczędzanie energii i pozyskiwanie energii”. Zatrudnia 5.000 osób i współpracuje z 12.000 firm partnerskich w ponad 75-u krajach świata.
Firma Schüco w Polsce: Schüco International Polska Sp. z o.o.