Cytujemy notatkę, która ukazała się w czerwcowym numerze "Rynku Instalacyjnego" Redakcja

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich działalność PKN jako państwowej jednostki organizacyjnej jest działalnością publiczną i podlega reżimowi ustawy z dnia 06.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej. PN należy uznać za dokumenty publiczne.
Regulacja art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 12.09.2002 r. o normalizacji, zgodnie z która PN korzystają z ochrony jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują krajowej jednostce normalizacyjnej, nie może być rozumiana jako prawo PKN do pobierania komercyjnych opłat. Opłaty te powinny obejmować koszt wykonania kserokopii i użytych w tym celu materiałów, jednak nie mogą być ustalane dowolnie przez PKN.

Przy okazji publikujemy ogłoszenie zamieszczone na internetowych stronach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego:

oraz notatkę Gazety Wyborczej z dn. 03.07.2003 r.:


Komentarze

 • sklep na Siennej - nielegalny

  a wiecie o tym że sklep/księgarnia z PN na ul. Siennej w Warszawie też jest "nielegalny" - bo sprzedaje PN bez zgody Komitetu ... wiadomość sprawdzona ! (a te nalepki - chologramy na normach to też podobno mają własne - inne niż Komitet)

 • PN - tajne prawo

  Nareszcie ktoś oficjalnie zauważył, że PN powinny być publicznym dokumentem ogólnie dostępnym. Przecież norma jesy aktem prawnym, który musi być stosowany! Dlaczego więc utrudnia się jego publikacje, a więc i możliwość stosowania?
  A poza tym może PKN zacząłby wreszcie wydawać bardziej przemyślane "dzieła literackie"?

 • prawa autorskie do okładki?

  PKN wiele z norm wydała "metodą okładkową" czyli okładka po polsku a treść żywcem (ksero) z EN...