II Zjazd Partnerów firmy EKOKLIMAX-PROJEKT Sp.J. połączono z Konferencją Szkoleniową EKOZEFIR 2010 - relacja.

II Zjazd Partnerów firmy EKOKLIMAX-PROJEKT
Zaproszeni przez EKOKLIMAX-PROJEKT Sp.J. uczestniczy Zjazdu i Konferencji spotkali się w urokliwym miejscu: Zamku-Hotelu KARNITY położonym w lasach nad jeziorem.
Trzydniowe spotkanie (21-23 maja) rozpoczęła uroczysta kolacja, podczas której wspólnicy firmy EKOKLIMAX-PROJEKT Zbigniew Chilewski i Jacek Czerwiński podziękowali wyróżniającym się partnerom. Wieczór uatrakcyjnił występ zespołu cygańskiego.

Następnego dnia, Konferencję rozpoczęły wykłady przedstawicieli ebm-papst Polska Sp. z o.o. Pan MICHAŁ DOLNY, Specjalista ds. Handlowych ebm-papst, przedstawił profil firmy ebmpapst, jej historię, działalność na świecie. Następnie Pan RAFAŁ GRZESIAK, Sales Manager ebm-papst, skupił uwagę uczestników na tematach technicznych: z powodzeniem wykorzystywanej technologii EC (Electronically Commutated) – silnika EC ze zintegrowaną elektroniką, zalet tego rozwiązania w porównaniu z silnikami typu AC oraz wspomniał o bezpiecznym i oszczędzającym miejsce napędzie typu Plug Fan. Przedstawił także nowość firmy ebmpapst: wentylatory promieniowe niskociśnieniowe z wirnikiem RadiCal. RadiCal to nowy typ wirnika wykonany z trwałego tworzywa, lepiej wyprofilowany, charakteryzujący się lepszymi parametrami wydajnościowymi i wytrzymałościowymi. Badania laboratoryjne wykazały, że wirniki RadiCal są cichsze od dotychczas stosowanych wirników, ich sprawność jest wyższa o 5%, a oszczędność energii przy ich zastosowaniu wynosi aż 30%!

Michał DolnyRafał Grzesiak
Wykres sprawności silników elektrycznych

Wykres sprawności silników elektrycznych
Wykres przedstawiający sprawność elektryczną silników elektrycznych w zależności od rodzaju silnika
i mocy silnika. Doskonale widać zaletę technologii EC, która jest obecnie rozwiązaniem o najwyższej sprawności.Oszczędność przestrzeni z EC

Oszczędność przestrzeni z EC
Wentylatory EC ebmpapst typu Plug Fan: dzięki swojej kompaktowej budowie i zintegrowanej elektronice, pozwalają zaoszczędzić producentowi centrali wentylacyjnej ilość materiałów, natomiast użytkownikowi końcowemu wymaganą przestrzeń na zamontowanie takiej centrali. Ponadto rozwiązania z zewnętrzną jednostką napędzającą poprzez pasek jest już przestarzałym rozwiązaniem, a na pewno nie może być zastosowane w układach wentylacji pomieszczeń czystych jak sale operacyjne, laboratoria itp.Porównanie zużycia energii różnych rodzajów sterowania

Porównanie zużycia energii różnych rodzajów sterowania
Wykres przedstawia zalety energooszczędności EC w porównaniu z innymi rodzajami sterowania. Wykres doskonale obrazuje, że sterowanie prędkością obrotową wentylatorów z technologią EC jest najbardziej oszczędne. Im niższa prędkość obrotowa wentylatora, tym większa różnica w zużyciu energii elektrycznej przez silnik wentylatora na korzyść technologii EC firmy ebmpapst.Andrzej Krugly
Pan ANDRZEJ KRUGLY, reprezentujący szwedzką firmę HEATEX AB, przedstawił słuchaczom działalność firmy na świecie, gamę znanych i nowych produktów oraz zapowiedział, ze wkrótce na stronie www.heatex.com dostępna będzie najnowsza wersja programu doboru wymienników ciepła Heatex. Nowością firmy (przedstawioną na tegorocznym Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2010) jest Model N – wymiennik rotacyjny, o średnicy od 200 m do 1000 mm, średnicy wirnika 100 mm, 150 mm, 200 mm (w planach rozszerzenie o średnice 250 mm i 300 m), trzech różnych rozstawach lameli (szerokościach szczelin) 1,5 mm, 1,7 mm, 2,0 mm i wydajności od 50 m3/h do 2000 m3/h oraz sprawności 75-85%. Wymiennik charakteryzuje stosunkowo niewielka waga, łatwość montażu i nowa opatentowana oś wirnika wykonana z trwałego tworzywa, całkowicie bezobsługowa: niewymagająca smarowania i konserwacji.
Wymiennik Model NModel N

Debiutujący w spotkaniu konferencyjnym MAREK CHILEWSKI zachęcał do korzystania z programu doboru central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła (rekuperatorów) EKOZEFIR. Przedstawił strukturę programu, algorytm wyboru rekuperatorów, a także omówił przykład doboru centrali i sortowania otrzymanych wyników. Program doboru EKOZEFIR dostępny jest na stronie internetowej http://ekoklimax.com.pl/wentylacja

Marek ChilewskiAndrzej Strauss
Pan ANDRZEJ STRAUSS przedstawił produkt, który aktualnie jest w fazie projektowania: internetową platformę zamówień i doboru central – przeznaczoną zarówno dla Partnerów Ekoklimax-Projekt jak i klientów indywidualnych. Docelowo platforma ta dostępna będzie pod adresem http://ekozefir.pl i jej zadaniem będzie ułatwienie kontaktu między klientami, partnerami a producentem Ekozefirów od momentu przesłania zapytania, przez ofertę po realizację zamówienia.


Zbigniew ChilewskiCentrala RO
Następnie Pan ZBIGNIEW CHILEWSKI omówił wprowadzanie zmiany konstrukcyjne w oferowanych i znanych już na rynku modelach rekuperatorów EKOZEFIR. Zapowiedział wprowadzenie w 2010 m.in.:
- nowych modeli central z wymiennikiem obrotowym (seria RO) o szerokim zakresie wydajności od 1000 m3/h do 24000 m3/h;
- nowych sterowników EkoZefir DIGI-ROT (rozwinięcie dotychczas stosowanego sterownika EkoZefir Digital);
- rozszerzenie gamy produkowanych central z wymiennikiem obrotowym o modele o wydajnościach poniżej 1000 m3/h oraz centrale podwieszane.
W marcu 2010 (Forum Wentylacja 2010) w Ekoklimax-Projekt ruszyła tez produkcja nowej serii central pod nazwą MINI-MAX. Centralę MINI-MAX charakteryzują cechy, które jej konstruktorzy postawili sobie za cel:
- MINImum kosztów, funkcji, regulacji, eksploatacji, awaryjności,
- MAXimum korzyści, energooszczędności, łatwości montażu, niezawodności.
W ten sposób powstał produkt o stosunkowo niskiej cenie i jednocześnie wysokiej jakości, gotowy do pracy po podłączeniu sieci kanałów i zasilania (gniazdo w obudowie centrali). Warto dodać, że obudowa centrali jest izolowana, nie posiada mostków cieplnych i jako jedyna na rynku ma izolowane podwójnie króćce przyłączeniowe. MINI-MAX przeznaczona jest do stosowania w domkach jednorodzinnych, mieszkaniach, małych biurach, sklepach i kioskach.

Centrala MINI-MAXJacek Czerwiński
JACEK CZERWIŃSKI zaprosił partnerów oraz ich pracowników na szkolenia seminaryjno-warsztatowe, do sali konferencyjnej zlokalizowanej w siedzibie firmy Ekolimax-Projekt w Bydgoszczy przy ul. Podolskiej 13. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują Certyfikaty Produktowe EkoZefir lub/i Certyfikaty Serwisowe EkoZefir. Pan Jacek zapowiedział także otwarcie nowych Oddziałów EKOZEFIR w Toruniu i Poznaniu. Pierwszy Oddział firmy postał w marcu br. w Łodzi.

Atrakcją drugiego dnia Konferencji i Zjazdu był rejs statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim oraz pokaz walk i zwyczajów rycerskich.

Walki rycerskieWalki rycerskieWalki rycerskieWalki rycerskie

EKOKLIMAX-PROJEKT
Firma EKOKLIMAX powstała w 1992 roku. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze w zakresie: klimatyzacji, wentylacji, nawilżania powietrza, jego osuszania oraz serwisu urządzeń i systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Od 1997 produkuje centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła (rekuperatory) pod nazwą EKOZEFIR, charakteryzujące się wysoką niezawodnością oraz trwałością.

EBM-PAPST
ebm-papst - jest międzynarodowym koncernem, zatrudniającym ponad 9500 osób w większości krajów świata. W skład koncernu wchodzą także firmy ebm-papst St. Georgen GmbH oraz ebm-papst Landshut GmbH - (mvl). Powyższe trzy firmy doskonale uzupełniają się zakresem produkcji, ponieważ produkty każdej z nich wypełniają trochę inne obszary rynkowe:
ebm-papst Polska Sp. z o.o. rozpoczęła swoją działalność dnia 3 grudnia 2001 r.
Jest to firma, której 100% udziałów posiada niemiecki koncern ebm-papst GmbH.

HEATEX
Produkty szwedzkiej firmy Heatex to wysokiej klasy urządzenia służące do odzysku ciepła oraz wilgoci z powietrza wentylacyjnego, a także chłodzenia elektroniki. Dzięki swojej różnorodności mają one szerokie zastosowanie zarówno w dużych obiektach użyteczności publicznej, halach produkcyjnych, lakierniach, itp. jak i w budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym.

KARNITY
Hotel-Zamek „Karnity” położony jest na terenie 17 hektarowego parku i należy do najpiękniejszych historycznych budowli na Warmii i Mazurach. Wraz z jeziorem "Kocioł", które jest jednym z najczystszych jezior w Polsce, tworzy oazę spokoju, ciszy i wypoczynku. Zamek Karnity to miejsce na długo zapadające w pamięć oferujące kompleks usług hotelarskich, gastronomicznych i konferencyjno-wystawowych.
Zjazd Ekoklimax Karnity 2010Hotel-Zamek Karnity

KANAŁ ELBLĄSKI
Kanał Elbląski zwany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. Jego długość wynosi 84,2 km i dzieli się na 2 odcinki: pierwszy długości 52 km (Jezioro Drużno – śluza Miłomłyn) i drugi o długości 32,2 km (Miłomłyn – Iława). Całkowita długość kanału z odgałęzieniami wynosi 151,7 km. Na Kanale od Ostródy do Elbląga jest 5 pochylni i 2 śluzy.


Kanał Ostródzko-ElbląskiKanał Ostródzko-ElbląskiKanał Ostródzko-ElbląskiKanał Ostródzko-ElbląskiKanał Ostródzko-ElbląskiKanał Ostródzko-Elbląski
Źródło: Redakcja