Inteligentne systemy przewidywania chorób; inteligentne budynki; samochody zasilane prądem; inteligentne zarządzanie gospodarką wodną i energetyką oraz inteligentne zarządzanie antykryzysowe - to, według ekspertów IBM, pięć najważniejszych innowacji, które mogą znacząco zmienić życie na Ziemi w ciągu pięciu najbliższych lat.

IBM przedstawiło innowacje, które wkrótce zmienią miasta
Inteligentne systemy przewidywania chorób; inteligentne budynki; samochody zasilane prądem; inteligentne zarządzanie gospodarką wodną i energetyką oraz inteligentne zarządzanie antykryzysowe - to, według ekspertów IBM, pięć najważniejszych innowacji, które mogą znacząco zmienić życie na Ziemi w ciągu pięciu najbliższych lat.

Listę "IBM Next Five In Five" ogłoszono po już raz czwarty - 10 maja w Warszawie, podczas Forum IT. W tym roku specjaliści IBM przedstawili innowacje, które ich zdaniem wpłyną na życie mieszkańców miast.

"Już w 2007 roku połowa mieszkańców Ziemi mieszkała w miastach. Szacuje się, że w 2050 roku ta liczba zwiększy się do 70 proc. Co roku około 60 mln osób przeprowadza się do miast, co daje ponad milion osób każdego tygodnia. Pięć innowacji, które ogłaszamy to zapowiedź tego, że nasze miasta mogą i muszą stać się inteligentne" - mówiła Anna Sieńko, dyrektor IBM.

Eksperci IBM przewidują m.in., że w przyszłości przedstawiciele publicznej służby zdrowia będą mogli dokładnie określić, kiedy, gdzie i jak rozprzestrzeniają się choroby, a nawet które miejsca zostaną zarażone jako następne.

Jak zauważyłaSieńko, wybuch epidemii może spowodować, że całe miasto może zniknąć z powierzchni Ziemi. "Dlatego niezwykle ważne jest, by wcześnie wykrywać nawet zalążki epidemii" - dodała.

Z kolei rosnąca liczba osób, które chcą zamieszkać w miastach powoduje, że miejskie budynki będą musiały być budowane w nowoczesny sposób. "Obecnie wiele systemów w budynkach - ogrzewanie, instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna - zarządzane są samodzielnie. W przyszłości technologie zarządzające budynkami będą działały jak żywy organizm, który odbiera sygnały i na bieżąco na nie odpowiada. Tysiące czujników umieszczonych w budynkach będą rejestrowały ruch, stopień wilgotności, ilość mieszkańców przebywających w budynku czy włączonych lamp" - uważają specjaliści IBM. Przykładem "inteligentnego" budynku jest m.in. nowa siedziba Word Trade Center w Nowym Jorku.

Trzecią miejską innowacją - według IBM - będą samochody i autobusy komunikacji miejskiej, które zamiast paliwem, będą napędzane specjalnymi akumulatorami, które będą czerpały energię np. z wiatru. "Umożliwią one samochodom napędzanym elektrycznie pokonywanie odległości od 500 do 800 kilometrów, bez konieczności ładowania baterii" - przewidują eksperci.

Poza tym, ich zdaniem, w ciągu najbliższych 5 lat, w miastach będą instalowane inteligentne kanały ściekowe, które nie tylko zapobiegną przedostawaniu się zanieczyszczeń do rzek i jezior, ale także oczyszczą wodę i uzdatnią ją do spożycia. Już dzisiaj IBM wdraża taki system w Dublinie. Jak wyjaśniała Anna Sieńko, 20 proc. mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do wody pitnej, a 50 proc. wody w miastach wycieka przez nieszczelną infrastrukturę. "Możliwość wczesnego wykrycia takich wycieków jest konieczna, by zwiększyć ilość wody przydatnej do spożycia" - mówiła dyrektor IBM.

Specjaliści uważają też, że w najbliższym pięcioleciu miasta zostaną wyposażone w ultranowoczesne centra antykryzysowe, które będą mogły zniwelować zagrożenia przestępczością, czy reagować w przypadkach powodzi i pożarów. W Nowym Jorku powstaje supernowoczesny system gromadzący i udostępniający dane w czasie rzeczywistym, który pozwala zapobiegać pożarom. Z kolei w Amsterdamie powstają już systemy umocnienia brzegów rzek chroniące miasto przed powodziami.


PAP - Nauka w Polsce, Ewelina KrajczyńskaŹródło: PAP - Nauka w Polsce