I Kongres PORT PC – pierwsza odsłona działań na rzecz rozwoju technologii pomp ciepła
W dniu 18 października w Warszawie podczas Miedzynarodowych Targów Renexpo odbył się I Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „Perspektywy rozwoju pomp ciepła i ich znaczenie w budynkach energooszczędnych, pasywnych i około zero-energetycznych”. W wydarzeniu udział wzięli instalatorzy, producenci, przedstawiciele świata nauki i branży instalacyjnej.

I Kongres PORTPC to największe w tym roku wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce w 2012 r . Uczestnictwo w tym wydarzeniu było doskonałą okazją do integracji środowisk branżowych, którym bliskie są tematy pomp ciepła na rynku polskim. Liczny i aktywny udział uczestników w tym wydarzeniu jest potwierdzeniem potrzeby wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju technologii pomp ciepła w Polsce.

Ważnym akcentem I kongresu było przekazanie statuetki PORTPC dla p. Dr inż. Mariana Rubika i Prof. Brunona Grochala. Wyróżnienia zostało przekazane za wyjątkowy wkład obydwu Panów w popularyzację pomp ciepła w Polsce.

Wykłady i prezentacje były pewnym usystematyzowaniem obecnej sytuacji rynkowej w Polsce i potrzebą kontynuacji działań na rzecz rozwoju rynku pomp ciepła. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zarówno tematyka badań efektywności pomp ciepła w Europie jak i panel dyskusyjny z udziałem ekspertów OZE.

Jak podsumował prezes zarządu PORT PC p. Paweł Lachman „ Mamy nadzieje, że poprzez aktywne prowadzenie kampanii informacyjnej, tworzenie wytycznych o pompach ciepła, szkolenia Eucert oraz inne ważne inicjatywy stworzymy warunki do szybkiego i harmonijnego rozwoju tego rynku w Polsce. Ważne jest również to, że potrafimy skutecznie działać ponad podziałami. ”