Polacy, tak jak reszta świata, zaczynają budować domy oraz budynki użyteczności z coraz większą świadomością kosztów eksploatacyjnych. Cały świat chętnie korzysta z bardziej ekonomicznych rozwiązań. Także i u nas, coraz większą popularnością cieszą się systemy grzewcze nisko- i wysoko temperaturowych pomp ciepła typu powietrze-woda.

HYDRO KIT - nowe systemy ogrzewania podłogowego i produkcji wody użytkowej marki LG
Firma LG Electronics w tym roku wprowadza do sprzedaży najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu systemów ogrzewania podłogowego oraz produkcji ciepłej wody użytkowej pod nazwą HYDRO KIT.

HYDRO KIT to moduł dedykowany do dużych systemów klimatyzacyjnych z gamy produktów MULTI V. Jest on bardzo wydajny, ekologiczny dzięki niskiej emisji CO2 do atmosfery i energooszczędny w porównaniu do standardowych systemów ogrzewania i produkcji wody użytkowej.
Moduł ten dedykowany jest do dużych budynków komercyjnych, hotelowych oraz użyteczności publicznej, w których jest duże zapotrzebowanie na energię cieplną i chłodniczą.
Firma LG Electronics oferuje dwa modele modułów HYDRO KIT różniące się budową, mocą a także temperaturą wody na wyjściu.

Mniejszy średniotemperaturowy moduł ARNH10GK2A2 posiada możliwość chłodzenia a także grzania.
Moc średnia tego modułu w trybie chłodzenia wynosi 29.0kW a w trybie grzania 32.0kW.
Moduł ten jest w stanie wyprodukować wodę o temperaturze do 50°C.
Do uzyskania takich parametrów ciepła zastosowano wymiennik płytowy, który ma za zadanie wymianę ciepła między wodą a czynnikiem chłodniczym R410A.

Większy wysokotemperaturowy moduł ARNH08GK3A2 posiada możliwość grzania.
Moc średnia tego modułu w trybie grzania wynosi 25.0kW.
Moduł ten jest w stanie wyprodukować wodę o temperaturze do 80°C.
W module tym do wyprodukowania tak wysokich parametrów wody został zastosowany wymiennik pośredni składający się z dodatkowo zainstalowanej sprężarki na czynnik R134A oraz dwóch wymienników płytowych. Jeden wymiennik odpowiada za przekazanie ciepła od czynnika R410A dla czynnika R134A. Dodatkowa sprężarka zamontowana w module poprzez wykonanie pracy podnosi temperaturę czynnika R134A, który przez drugi wymiennik płytowy oddaje ciepło wodzie. W ten sposób można uzyskać wysoką temperaturę wody zasilającej nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Moduły HYDRO KIT
Moduły HYDRO KIT można zastosować w połączeniu z wieloma jednostkami zewnętrznymi z serii MULTI V, zarówno z systemami chłodzonymi powietrzem, takimi jak podstawowy MULTI V III oraz systemem z odzyskiem ciepła MULTI V III HR, jak i z agregatami chłodzonymi wodą - podstawowym MULTI V WATER oraz z odzyskiem ciepła MULTI V WATER HR.

Przy podłączeniu modułów HYDRO KIT do agregatów chłodzonych powietrzem efektywność COP oscyluje na poziomie 3,1, natomiast przy kombinacji HYDRO KIT i agregatów chłodzonych wodą efektywność wynosi COP 4,2. Oba rozwiązania zapewniają użytkownikowi bardzo dużą oszczędność zużytej energii elektrycznej.

Najbardziej efektywnym zastosowaniem modułów HYDRO KIT jakie można zaproponować użytkownikowi końcowemu jest połączenie z systemem klimatyzacji z odzyskiem ciepła MULTI V III HR.
Przy takim rozwiązaniu można odzyskać ciepło generowane przez system działający w trybie chłodzenia i przeznaczyć je na produkcję ciepłej wody użytkowej.

Moduły hydrauliczne HYDRO KIT
Moduły hydrauliczne HYDRO KIT cechuje duża łatwość konfiguracji z dodatkowymi odbiornikami ciepła. Moduły te mogą pracować nie tylko w celu produkcji ciepłej wody użytkowej, dodatkowo wspomaganej panelami słonecznymi, ale także w połączeniu z instalacją ogrzewania podłogowego, grzejnikami oraz fan-coilami jako kompletny system ogrzewania bądź też chłodzenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie modułu HYDRO KIT do ogrzewania budynków za pomocą sytemu podłogowego ze względu na, to iż temperatura powierzchni podłogi nie powinna przekraczać 29°C, a w łazienkach i przy przegrodach zewnętrznych budynku 34°C, przez co przyjmuje się, że gęstość strumienia ciepła nie może być większa niż około 80 W/m2.

Koszt montażu systemu chłodzenia i ogrzewania opartego na agregatach MULTI V z połączeniem modułów HYDRO KIT
Koszt montażu systemu chłodzenia i ogrzewania opartego na agregatach MULTI V z połączeniem modułów HYDRO KIT jest porównywalny z kosztami konwencjonalnych systemów ogrzewania (olejowych i gazowych) połączonych z systemem chłodzenia MULTI V. Różnica jednak polega na kosztach eksploatacyjnych, które są najniższe przy wyborze rozwiązań marki LG.

Innowacyjne rozwiązania firmy LG Electronics wykorzystane w modułach hydraulicznych HYDRO KIT wyznaczają nową erę w sposobach ogrzewania, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
W połączeniu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologii INVERTEROWEJ zastosowanej w agregatach MULTI V, moduł HYDRO KIT daje szerokie możliwości instalacji oraz bardzo dużą wydajność przy niskim zużyciu energii elektrycznej.

Autor: Marek Myszkiewicz, AE Academy and Technical Manager

Źródło: LG Electronics Polska Sp. z o.o.