Dzięki hybrydowym chłodnicom cieczy HXI można osiągnąć oszczędność w zużyciu wody rzędu 70% co ma duże znaczenie dla oszczędności kosztów użytkowania systemu.

Hybrydowe chłodnice cieczy B.A.C.
Urządzenia hybrydowe łączą w sobie trzy oddzielne sekcje wymiany ciepła: ożebrowaną wężownicę o dużej gęstości, wężownicę głównej wymiany ciepła i wysokiej wydajności powierzchni zraszanej. Te trzy połączone technologie umożliwiają chłodnicom HXI prace w trybach: suchym/mokrym, adiabatycznym lub suchym. Kombinacja adiabatycznej i wyparnej wymiany ciepła oraz wymiany jawnego, eliminuje możliwość powstawania mgły wodnej, co ma miejsce w konwencjonalnym, wyparnym sprzęcie chłodniczym.
W koncepcji chłodnic HXI wyparny transfer ciepła wykorzystano podczas letniego szczytu obciążenia urządzenia. Dało to w rezultacie znacznie niższe temperatury chłodzenia, niż te otrzymywane w konwencjonalnych systemach chłodzonych powietrzem.
Oszczędność wody osiągana jest przez cały rok: w warunkach szczytowego obciążenia w trybie pracy "mokry/suchy" znaczna ilość ciepła usuwana jest przez transfer ciepła jawnego, znacznie zmniejszając zużycie wody w stosunku do standardowych systemów wyparnych. Razem ze spadkiem obciążenia cieplnego i/lub spadkiem temperatur zewnętrznych, zużycie wody jest dodatkowo zmniejszone, szczególnie w trybie "adiabatycznym" i całkowicie wyeliminowane w trybie pracy "suchym". Dzięki hybrydowym chłodnicom cieczy HXI można osiągnąć oszczędność w zużyciu wody rzędu 70% co ma duże znaczenie dla oszczędności kosztów użytkowania systemu.
>>więcej o HXI na stronie producenta

Firma B.A.C. Baltimore Aircoil dostarcza profesjonalne systemy do chłodzenia i klimatyzacji w procesach przemysłowych. Baltimore Aircoil wchodzi w skład grupy AMSTED Industries zajmującą się rozwiązaniami przemysłowymi dla branży kolejowej, samochodowej i budowlanej.
Siedziba firmy Baltimore Aircoil znajduje się w pobliżu Baltimore w USA, natomiast europejska siedziba znajduje się w Belgii w Heist-op-den-Berg. Fabryka została założona w 1938 roku przez Jana Engalitcheffa juniora, wielokrotnie nagradzanego pioniera w technologii systemów chłodzenia, który widział obiecującą przyszłość powstającego przemysłu chłodniczego i klimatyzacji.
Od rozpoczęcia produkcji w 1968 roku w belgijskim zakładzie B.A.C. został on znacznie rozbudowany i wyposażony w maszyny produkcyjne zapewniające skuteczność i produkcję wysokiej jakości. Każdego roku europejskie zakłady produkcyjne opuszcza około 3000 jednostek B.A.C. Fabryka w Belgii zatrudnia około 500 osób. W 1970 Baltimore Aircoil stał się częścią Merck & Company Inc. Szybki wzrost następuje wraz z rozbudową linii produktów i otwarciem kolejnych zakładów w Australii, Stanach Zjednoczonych, Europie, Brazylii i Japonii. Zmiana przynależności przedsiębiorstwa nastąpiła w 1985 roku, kiedy BAC Merck został nabyty przez AMSTED Industries.
Obecnie, innowacyjnego ducha Johna Engalitcheffa wspiera ponad dwa tysiące ludzi, którzy projektują, produkują i wprowadzają na rynki najbardziej szeroką gamę otwartych chłodni kominowych, wież chłodniczych z obiegiem zamkniętym, skraplaczy wyparnych, urządzeń oszczędzających wodę i zasobników lodu, o szerokim zakresie wielkości: przeznaczonych dla małych obiektów handlowych oraz dla pełnowymiarowych obiektów typu elektrownie.Źródło: Tempcold Sp. z o.o.