...z przeznaczeniem dla budownictwa jednorodzinnego i niskiej zabudowy wielorodzinnej


Dla potrzeb wentylacji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych firma UNIWERSAL proponuje nasadę wentylacyjną, której zadaniem jest zapewnienie właściwych wartości ciągu grawitacyjnego w kanałach wentylacyjnych budynkow. Nasada ta montowana na zwieńczeniu komina wentylacyjnego może być dopasowana do wszystkich rodzajów kanałów wentylacyjnych zarówno tradycyjnych budowanych z cegły jak również przeróżnych pustaków wentylacyjnych, kanałów z PCV, przewodów spiro lub blachy ocynkowanej czy stalowej nierdzewnej.


Wentylator pracuje jako nasada grawitacyjna w momentach gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Konieczna do tego jest właściwa różnica temperatur oraz zewnętrzny ruch powietrza (wiatr).
W takich przypadkach podciśnienie wywołane w kanale wentylacyjnym, niejednokrotnie wystarcza na uzyskanie właściwego poziomu strumienia powietrza wentylacyjnego usuwanego z kuchni, łazienek czy pomieszczeń WC.
W przypadku gdy warunki atmosferyczne na to nie pozwalają lub istnieje koniecznośc zwiększenia ciągu wentylacyjnego. Użytkownik takich pomieszczeń może włączyć mechaniczną pracę wentylatora na pierwszym biegu (obroty 1000 1/min) lub w przypadku ekstremalnym drugim biegu (obroty 1400 1/min).
Maksymalna ilość powietrza jaką wentylator jest w stanie wyciągnąć z pomieszczenia wynosi dla pracy mechanicznej odpowiednio 120 m3/h w przypadku pierwszego biegu, oraz 180 m3/h dla drugiego biegu obrotów roboczych silnika. Wydajności te są większe lub równe typowym wentylatorom łazienkowym montowanym w ścianie wewnątrz pomieszczenia. Zaletą ich jest jednak to, że uciążliwość akustyczna ich pracy występuje poza pomieszczeniem użytkowanym. Poziom ciśnienia akustycznego jest niski wynosi odpowiednio 33 dBA oraz 41 dBA i nie powoduje uciążliwoœci na zewnątrz pomieszczenia wentylowanego.
Innowacyjną rzeczą jest fakt zamontowania w wentylatorze silnika prądu stałego. Którego praca polega na tym, że zasilany jest z gniazdka 220 V jednofazowego, takiego jak eksploatujemy w naszych mieszkaniach. Wewnątrz jednak silnika nastepuje zamiana prądu przemiennego na prąd stały. Pozwala to uzyskać bardzo niski poziom mocy zainstalowanej odpowiednio 9.5 W / 6.2 W.

Materiał, foto, producent nasady: UNIWERSAL Sp. z o.o.

Komentarze

  • fenko

    nie można wydac opinii na temat czegoś nie do końca opisanego
    Interesują mnie bardziej szczegółowe dane na temat zasady działania silnika W jaki sposób następuje zamiana prądu zmiennego na prąd stały i czy jest to silnik szczotkowy.