Uroczysta Gala Finałowa tegorocznej edycji konkursu HELIOS odbędzie się 28 kwietnia.

HELIOSY 2010 - rozstrzygnięcie Konkursu podczas targów INSTALACJE
HELIOS to branżowy konkurs dla projektantów instalacji grzewczo-wentylacyjnych, współorganizowany m.in. przez firmę Flowair, Międzynarodowe Targi Poznańskie przy poparciu wielu mediów branżowych.
Głównym celem konkursu HELIOS jest promowanie wysokiej kultury projektowania i podkreślenie twórczego, innowacyjnego myślenia polskich inżynierów oraz wyznaczanie nowych trendów w branży grzewczo-wentylacyjnej.

Zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu, tak jak w poprzedniej edycji, było ok. 100. Pojawiły się zarówno projekty na bardzo duże inwestycje, jak np. projekt ogrzewania hali handlowej w Jeleniu, gdzie przewidziano zastosowanie 155 aparatów grzewczych z indywidualnym systemem automatyki. Do konkursu zgłaszano też projekty ogrzewania mniejszych, za to bardzo ciekawych obiektów jak np. kryta trybuna na torze wyścigów konnych na warszawskim Służewcu.
Obecnie projekty poddawane są ocenie i trwa nominowanie do nagród HELIOS oraz poszukiwane są projekty do wyróżnienia.

Rozstrzygnięcie III edycji konkursu odbędzie 28 kwietnia - w terminie targów INSTALACJE 2010 w Poznaniu (26-19 kwietnia). Rozpoczęcie gali konkursu odbędzie się w godzinach popołudniowych na stoisku HELIOS/Flowair (hala nr 4, stoisko nr 1), a jej uroczyste zakończenie zaplanowano na terenie Pałacu Będlewo pod Poznaniem.

Patronem konkursu jest m.in. portal Wentylacja.com.pl.

Konkurs
Konkurs HELIOS adresowany jest do kreatywnych, twórczych projektantów systemów wentylacyjnych i ogrzewania nadmuchowego. Celem konkursu jest uhonorowanie projektów wyróżniających się innowacyjnymi, niestandardowymi rozwiązaniami technicznymi i estetycznymi. Zgłoszenia przyjmowane były do 1 marca 2010 roku.
Na autorów najciekawszych projektów czekają cenne nagrody główne oraz nagrody-niespodzianki dla osób wyróżnionych. Zwycięzcy otrzymają dwuosobowe zaproszenia w podróż po najpiękniejszych Norweskich Fiordach.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące Konkursu znajdują się na stronie internetowej www.heliosy.pl


Statuetka HELIOS
Statuetka HELIOS jest nieodłącznym symbolem konkursu. Jej projekt został wykonany przez grupę trójmiejskich artystów zafascynowanych matematyką i geometrią, odwołujących się w swojej twórczości do starożytnych zasad złotego podziału. Artyści odnaleźli punkt wspólny miedzy ideą złotego podziału, a ideą jaka przyświeca firmie FLOWAIR w nagradzaniu projektantów. To wspólne dążenie do odnalezienia rozwiązań wyważonych, uniwersalnych, nowoczesnych, idealnych.
Motywem przewodnim statuetki stał się bóg słońca HELIOS. Słońce na statuetce zostało zbudowane z modułów opartych na łukach wyznaczonych sąsiadującymi ze sobą złotymi prostokątami obróconymi wokół wspólnego punktu obrotu.