Kiedy mamy do czynienia z mroźną i długą zimą, nie koniecznie nasz tradycyjny system ogrzewania musi starczyć. Wtedy warto zastanowić się nad funkcjonalnością grzejnika elektrycznego. Stosowanie ich jako jedyne źródło ciepła w mieszkaniu nie koniecznie jest zalecane ze względu na wysoką cenę za jednostkę prądu. Jednak są niesłychanie wygodne jeśli chodzi o dogrzewanie mieszkań. Taki grzejnik przyda się również wówczas kiedy skończy się zima, ponieważ nasza pogoda nie jednokrotnie pokazała, że potrafi nas zaskoczyć. W takich przypadkach zaczynamy dogrzewać mieszkanie. I wtedy doskonałym rozwiązaniem staje się wyposażenie w urządzenie w grzałkę elektryczną.

Grzejniki i grzałki elektryczne
Uniwersalny grzejnik z grzałką elektryczną, ciepły gdy tego potrzebujesz

Korzystnym rozwiązaniem jest wybór grzejnika z możliwością wyposażenia go w grzałkę elektryczną. Ten wygodny sposób pozwoli nam cieszyć się ciepłem we wnętrzach nawet po sezonie grzewczym. – To szczególnie przydatna opcja w grzejnikach zamontowanych w łazience, gdzie jak wiadomo panuje spora wilgotność powietrza. Po zakończeniu sezonu grzewczego zdarzają się chłodne dni i noce, a wtedy jest zimno w pomieszczeniach i ciężko też wysuszyć ręczniki. Dlatego dla pełnego komfortu warto mieć możliwość włączenia ogrzewania elektrycznego, kiedy wymaga tego niska temperatura. Nasza firma wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom konsumentów, stara się oferować, jak najlepsze rozwiązania i technologie. Dlatego prawie wszystkie grzejniki ozdobne, z szerokiej gamy produktów Zehndera przystosowaliśmy do montażu grzałki elektrycznej. Oznacza to, że mogą wykorzystywać jako źródło zasilania zarówno prąd elektryczny, ale i funkcjonować w połączeniu z ogrzewaniem centralnym, kiedy grzałka jest wyłączona. Moc elektryczna jest dopasowana do wielkości urządzenia. Do wyboru mamy trzy rodzaje sterowników gwarantujących komfort obsługi: Premium – dopasowane do ekskluzywnych grzejników klasy wyższej, modelów klasy Quality oraz grzejników w ekonomicznym segmencie cenowym (Economy) – wyjaśnia Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.


Grzejniki elektryczne olejowe

W grzejnikach w pełni elektrycznych, źródłem ciepła nie jest woda, lecz specjalny olej. Kaloryfer nie jest całkowicie wypełniony olejem, ponieważ po rozgrzaniu musi pozostać przestrzeń na jego rozprzestrzenianie się wewnątrz urządzenia. Z racji tego, że powietrze zbiera się w górnych partiach grzejnika, jego góra nie jest w takim stopniu rozgrzana jak dół. Wielkość urządzenia i rozmiar grzałki są do siebie odpowiednio dobrane. Chociaż grzejniki olejowe nagrzewają się dłużej niż konwektory, to nawet po odłączeniu zasilania stosunkowo dłużej też utrzymują ciepło. Tego typu urządzenia pobierają energię elektryczną do momentu nagrzania, następnie zasilanie jest automatycznie odłączane i powraca dopiero wraz ze spadkiem temperatury kaloryfera. Z tego powodu generują mniejsze koszty niż konwektorowe.


Jaka grzałka?

Warto zdecydować się na korzyści, jakie daje zamontowanie grzałki elektrycznej. Można wziąć to pod uwagę, kiedy planujemy wymianę grzejnika lub założyć ją w już istniejącym urządzeniu. Wybierając grzałkę musimy zwrócić uwagę na jej moc, która powinna stanowić ok. 70-80% mocy grzejnika. – W asortymencie firmy Zehnder posiadamy trzy wersje grzałek DBM: chromowaną, białą i ze stali szczotkowanej. Jeśli chodzi o warianty mocy, to oferta obejmuje zakres mocy od 200 do 1200 W. Elektryczne grzałki DBM wyposażone są w przełącznik trzy- lub czteropozycyjny ułatwiający regulację. Wybrane modele posiadają przycisk wywoływania ręcznego lub programowego, za pomocą którego można ustalić tryb pracy grzałki. Do wyboru jest praca grzejnika na pełnej mocy przez 2 godziny albo zaprogramowanie go na tę samą porę, co 24 godziny. Funkcja ta pozwala na dopasowanie temperatury do potrzeb mieszkańców domu. Dzięki niej nagrzejemy pomieszczenie tylko w określonym czasie i wysuszymy mokre ręczniki, nawet w chłodny dzień – mówi Jerzy Stosiek.