Utrzymanie w łazience temperatury na odpowiednim poziomie jest bardzo istotne. Wyjście z ciepłej kąpieli do niewystarczająco ogrzanego pomieszczenia może być bardzo nieprzyjemnym doznaniem, dlatego zalecane jest, aby temperatura w łazience była wyższa niż np. w pokojach i wynosiła 24°C. Na przyjemne ciepło w łazience można jednak liczyć tylko wtedy, gdy trwa sezon grzewczy. A co robić, gdy zimowe przymrozki wrócą w maju albo zaatakują już we wrześniu? Jak sobie radzić, gdy chcemy wysuszyć mokre ręczniki lub ubrania, a na dworze – choć to lipiec – od tygodnia leje deszcz? W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się grzejniki łazienkowe o zasilaniu mieszanym (c.o. i elektryczne) oraz 100% elektrycznym, które pozwolą uniezależnić się od sezonu grzewczego i kaprysów pogody.

Firma Zehnder oferuje trzy typy grzałek elektrycznych: DBM, NOVAR i IRVAR. Grzałkę DBM można zastosować m.in. w grzejnikach zehnder ambra, ambra T, toga, janda i forma. Model ten jest całkowicie bryzgoszczelny, bez ograniczeń stosowania (klasa bezpieczeństwa I), wyposażony we wtyczkę, przełącznik czteropozycyjny (moc maksymalna, średnia, tryb antyzamarzaniowy i stop), przycisk wywołania ręcznego lub programowanego. W zależności od sposobu, w jaki zostanie naciśnięty przycisk – krótko lub przytrzymany przez minimum 10 sekund – grzałka będzie pracować na pełnej mocy przez 2 godziny jednorazowo lub cyklicznie, o tej samej porze co 24 godziny, aż do momentu skasowania funkcji przyciskiem „stop”.

Ta komfortowa funkcja, nie wymagająca trudnego programowania sterownika, zapewni przyjemne ciepło w trakcie porannego wejścia do łazienki. Obudowa grzałki może być z tworzywa białego lub chromowanego, zestaw zawiera trójnik. Grzałka IRVAR, będąca odpowiedzią na bardziej wyrafinowane potrzeby klientów, pasuje do wszystkich wersji grzejnika zehnder yucca. Wyposażona jest w wyłącznik na podczerwień ze zintegrowanym programatorem dziennym i tygodniowym, do ręcznego sterowania od 35 do 70°C.

Posiada zabezpieczenie przed pracą „na sucho”, klasa zabezpieczenia IP 65. Do grzejników łazienkowych, które mają złącza inne niż z rozstawem 50 mm, można dopasować grzałkę NOVAR – z ręcznym nastawieniem temperatury w zakresie 50 do 70°C i automatyczną funkcją wyłącznika czasowego po trzech godzinach. Ten model grzałki ma trzy tryby pracy i klasę zabezpieczenia IP 65, oferowany jest w kolorze białym. Wszystkie typy grzałek dostępne są w wariantach o mocy 300, 600, 900 i 1200 W.

Znakomita większość grzejników łazienkowych Zehnder o zasilaniu wodnym daje możliwość dokupienia i zamontowania grzałki elektrycznej odpowiedniego typu. Grzejniki, które ze względu na kształt nie mają możliwości wkręcenia grzałki, są dostępne w wersjach 100% elektrycznych – Nobis, zehnder dualis plus, wkrótce także zehnder enso.Z kolei zehnder forma występuje nie tylko w wersji zasilanej c.o. i 100% elektrycznej, ale także z zasilaniem mieszanym, przy czym grzałka jest w nim zainstalowana fabrycznie. Duża część grzejników – prócz tego, że można opcjonalnie zamontować w nich grzałkę – jednocześnie dostępna jest w wariancie 100% elektrycznym. Są one wypełnione specjalnym olejem termicznym, wyposażone w grzałkę DBM (zehnder toga II, janda, forma), IRVAR (zehnder yucca symetryczna i asymetryczna) lub SAFIR (Cinus i Cinus C z linii Villeroy & Boch by Zehnder) i zasilane prądem o napięciu 230 V ± 10%. Modele te spełniają wymogi norm bezpieczeństwa, a przy tym są równie atrakcyjne co grzejniki zasilane standardowo, gdyż można je zamówić w każdym kolorze z palety Zehnder, także z wykończeniem chrom.Czasem grzejnik zasilany elektrycznie jest jedynym, jaki można zastosować w pomieszczeniu ze względu na brak dostępu do instalacji c.o. Z myślą o takich wnętrzach powstał między innymi zehnder nosta – grzejnik zasilany 100% elektrycznie, złożony ze stalowych żeberek, który doskonale wygląda nawet w salonie. Warto wspomnieć o jeszcze jednym produkcie, który jest oferowany wyłącznie z zasilaniem elektrycznym. Planus z linii Villeroy & Boch by Zehnder to unikatowa, energooszczędna suszarka do ręczników, w której elementem grzejnym jest folia grzewcza.

Informacje na temat grzejników elektrycznych i wyposażonych w grzałki także na stronie www.zehnder.pl