Grzejniki aluminiowe, czy ogrzewanie podłogowe – które rozwiązanie zastosować? To pytanie zadaje sobie większość osób budujących dom, czy zmieniających instalację grzewczą.

Grzejniki aluminiowe a ogrzewanie podłogowe, czyli jak grzać efektywnie
Zużycie energii oraz możliwości jej zaoszczędzenia
Poziom energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku zależy od jego parametrów konstrukcyjnych – grubości ścian, stopnia izolacji cieplnej, materiałów użytych przy konstrukcji. Potrzebna ilość energii cieplnej jest zawsze taka sama dla danego obiektu, niezależnie od rodzaju zastosowanej w nim instalacji grzewczej. To co jest istotne to efektywność danej instalacji, możliwości jej regulacji oraz szybkość i skuteczność dostosowania się do naszych wymagań cieplnych. Niska inercja cieplna grzejników aluminiowych pozwala na szybką reakcję systemu ogrzewania na zmiany temperatury w ciągu doby. Dzięki temu możemy dowolnie regulować temperaturę w pomieszczeniach w zależności od zmieniających się w ciągu dnia warunków. Pozwala to na zaoszczędzenie energii i uniknięcie ciągłego funkcjonowania systemu ogrzewania. Przy ogrzewaniu podłogowym możliwości regulacyjne oraz szybkość reakcji są bardzo niskie. Wynika to m.in. z tego, że ogrzewanie podłogowe przed ociepleniem otoczenia musi ogrzać elementy budynku (podłoga), których jest częścią integralną. Instalacja z panelami grzewczymi podłogowymi potrzebuje dużo czasu, by osiągnąć pożądaną temperaturę i nie jest zalecane jego czasowe wyłączenie. Do zmiany temperatury w pomieszczeniu o 1-2oC potrzeba najczęściej nawet kilku godzin.

Biorąc pod uwagę, że średnie użytkowanie pomieszczeń mieszkalnych w ciągu tygodnia ogranicza się do kilku godzin w ciągu doby i utrzymując kontrolowaną temperaturę tylko w godzinach, kiedy jest to faktycznie potrzebne stworzymy warunki do inteligentnego i korzystnego ekonomicznie zużycia energii cieplnej. Instalacja z grzejnikami aluminiowymi gwarantuje wysoką wydajność emisji i skuteczność systemu regulacji, a co za tym idzie umożliwia programowanie wielu włączeń i wyłączeń w ciągu doby. Użytkując instalację z ogrzewaniem podłogowym jest to praktycznie niemożliwe. Czas potrzebny na przejście instalacji w żądany system pracy jest tak długi, że okresy, w których instalacja się wyłącza praktycznie nie występują. W praktyce instalacja z grzejnikami aluminiowymi to średnio o 20 proc. niższe koszty ogrzewania. Rozpatrując efektywność obu systemów grzewczych należy także zauważyć, że przy ogrzewaniu podłogowym mamy do czynienia ze spadkiem wydajności z powodu utraty ciepła na powierzchni zajmowanej przez meble czy dywan. Taka sytuacja nie ma miejsca z grzejnikami aluminiowymi.

Kolejnym faktem, o którym nie powinniśmy zapomnieć to koszt realizacji instalacji ogrzewania, który przy grzejnikach aluminiowych jest średnio o 60 proc. niższy od ogrzewania podłogowego.

Fondital, światowy lider w produkcji grzejników aluminiowych oferuje szeroką gamę tych produktów, dostępnych w różnych modelach i wysokościach. Ciekawy design i różnorodność form grzejników Fondital pozwalają urządzić mieszkanie ze stylem i elegancją. Wysokiej jakości grzejniki włoskiego producenta są odporne na korozję i posiadają 10-letnią gwarancję. Grzejniki aluminiowe są produktem ekologicznym, w 100 proc. recyklingowanym, który doskonale sprawdza się w nowoczesnych instalacjach niskotemperaturowych, w połączeniu z kotłami kondensacyjnymi i alternatywnymi źródłami energii.

Tekst opracowany na podstawie badań technicznych stowarzyszenia AIRAL.Źródło: ''