Zanim wprowadzimy się do nowego domu czy mieszkania, czeka nas długi okres wybierania i adaptacji projektów. Każdy chce mieszkać we wnętrzu, które odzwierciedla indywidualny gust i jednocześnie spełnia potrzeby domowników. Układając w wyobraźni plany wystroju wnętrza, rzadko myślimy o grzejnikach jako o elemencie dekoracyjnym. A szkoda, bo piękny design grzejnika, na przykład marki Purmo, potrafi nadać wnętrzu nowy, zaskakujący charakter.

Myśląc o własnym lokum dokładnie wyobrażamy sobie, jak ma ono wyglądać. Aby dostosować gotowy projekt lub zastane już wnętrze mieszkania do własnych potrzeb, wprowadzamy zmiany kierując się swoim gustem. Przestawiamy ściany, przesuwamy drzwi, powiększamy lub zmniejszamy pokoje, łączymy kuchnię z salonem. Niewiele jednak osób ma odwagę poeksperymentować z grzejnikami. Najczęściej kończy się na staraniach, aby jak najskuteczniej ukryć białe metalowe płyty za firaną lub kanapą. A takie rozwiązanie jest nie tylko nie do końca estetyczne, ale także nie polecane przez specjalistów ze względu na ograniczenie efektywności grzejnika.

Inny grzejnik – nowe możliwości

Kiedy dokładniej przyjrzymy się ofertom producentów okazuje się, że na rynku dostępne są grzejniki, których nie tylko nie trzeba ukrywać, ale nawet warto je wyeksponować. Takie grzejniki oferuje w swojej linii grzejników dekoracyjnych marka Purmo. Modele Kos, Faro oraz Vertical stanowią efektowną ozdobę i z pewnością mogą odegrać główną rolę w projektowanym wnętrzu. Atrakcyjny wygląd pozwala umieścić je w miejscach, które wcześniej nie przyszły nam nawet do głowy, np. na głównej ścianie w holu, czy wąskiej pionowej ścianie między oknami balkonowymi. Pamiętajmy przy tym, że grzejnik powinien znajdować się w miejscu, w którym występują największe straty ciepła - czyli właśnie przy oknach czy innych przeszklonych powierzchniach. Model dekoracyjny pozwoli nam połączyć estetykę z wymogami technicznymi. Etap projektowy to czas kiedy można swobodnie dostosować układ instalacji i podłączeń, dlatego warto zawczasu wybrać odpowiedni model grzejnika. Każdy z trzech modeli Purmo ma ponadto inny design i uzupełni inny rodzaj wnętrza.

Industrialny Kos

Minimalistyczny design grzejnika Kos to przede wszystkim idealnie płaska płyta czołowa, łagodnie zaokrąglone krawędzie i czyste, proste linie. Jak wszystkie grzejniki marki Purmo Kos jest dostępny w 48 kolorach z palety RAL, jednak ten model wygląda szczególnie atrakcyjnie w wersji wykończenia „inox” z przednią płytą wykonaną ze stali nierdzewnej. Świetnie komponuje się wówczas z industrialnymi elementami wystroju wnętrza, np. metalowymi meblami, lodówką, telewizorem, sprzętem muzycznym. Na tle charakterystycznej dla tego stylu betonowej ściany grzejnik Kos będzie stanowił prawdziwe dzieło sztuki.

Stylowy Faro

Zwolennicy mniej surowych, ale nadal nowoczesnych wnętrz, chętnie wybiorą model grzejnika dekoracyjnego Faro. Jego płyta czołowa jest ozdobiona delikatnym profilowaniem, które dodaje całej konstrukcji lekkości i elegancji. Wyjątkowo zaprojektowana osłona górna doskonale współgra ze stylowym frontem. Natomiast dobór odpowiedniego koloru potrafi wydobyć z grzejnika Faro nieoczekiwane efekty dekoracyjne. Grzejniki w rzadko spotykanych kolorach np. czekoladowym lub czarnym stanowią unikalny element wystroju wnętrz w stylu minimalistycznym. Bardzo atrakcyjnie prezentować się będą na tle ściany w kontrastowym kolorze. Natomiast jeśli postanowimy przełamać spokojny minimalistyczny styl dodatkami o intensywnej barwie np. czerwieni – grzejnik w tym kolorze także będzie stanowił ciekawy kontrapunkt kolorystyczny.

Uniwersalny i funkcjonalny

Model Vertical jest elegancki i zarazem bardzo funkcjonalny. Profilowana płyta pasuje do każdej stylistyki wnętrza. Grzejnik jest dostępny już od szerokości 450 mm, dzięki czemu może być instalowany w nietypowych miejscach – np. na wąskiej ścianie obok drzwi w łazience. Purmo Vertical pozwala zaoszczędzić przestrzeń w ciasnych pomieszczeniach: kuchniach, łazienkach i wąskich korytarzach. Grzejnik można wyposażyć w dodatkowe akcesoria jak np. montowany z przodu uchwyt, który bardzo dobrze sprawdza się w roli wieszaka. Jest dostępny w wielu rozmiarach i mocach cieplnych, pozwalających na idealne dopasowanie go do potrzeb konkretnego pomieszczenia.

Grzejniki dekoracyjne Purmo są dostępne w wersjach pionowej i poziomej. Dopasowanie do konkretnego wnętrza ułatwia fakt, że są one dostępne w ponad 220 kolorach palety RAL.

Dane techniczne

Kos i Faro w wersji V (pionowej)
Wysokość (mm): 1800, 1950, 2100
Szerokość (mm): 300, 450; 600; 750
Moc (W): 886 - 2903
Pojemność wodna (l): minimalna – 6,44; maksymalna – 19,10
Ciężar (kg): minimalna – 30,08; maksymalna – 98,20

Kos i Faro w wersji H (poziomej)
Wysokość (mm): minimalna – 400; maksymalna – 900
Długość (mm): minimalna – 450; maksymalna – 1950
Moc (W): 306 - 4902
Pojemność wodna (l): minimalna – 2,0 maksymalna – 24,26
Ciężar (kg): minimalna – 10,27; maksymalna – 179,40

Purmo Vertical:
Wysokość (mm): 1500; 1800; 1950; 2100; 2300
Szerokość (mm): 300,450; 600; 750
Moc (W): 650 - 3329
Pojemność wodna (l): minimalna – 2,95; maksymalna – 20,00
Ciężar (kg): minimalny – 14,10; maksymalny – 88,70

Na wszystkie produkty Purmo udzielana jest 10-letnia gwarancja.

Więcej informacji: www.purmo.com/pl