Na IKK 2006 w Norymberdze firma Grasso zaprezentowała nową serię agregatów na amoniak: Ingenium Compact.


Podczas wystawy IKK 2006 w Norymberdze w Niemczech (18-20 października) firma Grasso zaprezentowała nową serię chłodzonych powietrzem agregatów na amoniak: Ingenium Compact. Jest to przedłużenie znanej na rynku serii Ingenium chłodzonej wodą.

Grasso Ingenium Compact Chiller
Grasso Ingenium Compact jest serią wysokoefektywnych agregatów do instalacji zewnętrznych ze sprężarką chłodzoną powietrzem. Seria zawiera 8 modeli różnych wielkości z przedziałem wydajności od 80 do 360 kW. Ingenium Compact bazuje na dobrze sprawdzonych półhermetycznych sprężarkach tłokowych Grasso, które nie posiadają uszczelnienia korpusu i mimo tego są bezpieczne jeśli chodzi o groźne w skutkach przecieki amoniaku - twierdzi producent w katalogu dotyczącycm produktu Ingenium Compact.
Amoniak jest naturalnym czynnikiem chłodniczym i jego użycie jest zgodne z dzisiejszymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego. Przy GWP=0, amoniak ma nieograniczoną trwałość posiadając jednocześnie lepsze właściwości chłodnicze niż czynniki grupy HFC. Poza tym COP urządzenia z amoniakiem jest do 30% lepsze i dlatego też jego użycie przyczynia się do znacznych oszczędności energii.
Elementy sprężarki wykonano z łatwych do czyszczenia elemntów aluminiowych i galwanizowanych. Użyte w agregacie wentylatory charakteryzują się niskim poziomem hałasu, a wysokowydajne parowniki płaszczowo-wężownicowe wyposażono w nierdzewne rury stalowe.

Grasso Ingenium
jest to seria amoniakalnych schładzaczy cieczy oparta o półhermentyczne tłokowe sprężarki Grasso. Sprężarki te – będące unikalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym – są produkowane i stosowane z powodzeniem od kilku lat. Seria Ingenium jest w stanie przyczynić się do zmiany poglądu na temat zastosowania dotychczasowych czynników chłodniczych w klimatyzacji. Jest to doskonały przykład, przy pomocy którego można wykazać, że innowacja prowadzić może równocześnie do podniesienia sprawności energetycznej urządzenia chłodniczego i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.