Dwukrotne wyszukiwanie jakiegoś hasła w Google przyczynia się do produkcji takiej samej ilości dwutlenku węgla, co ugotowanie wody na herbatę — twierdzi fizyk Alex Wissner-Gross z Uniwersytetu Harwarda.


Naukowiec ogłosił wyniki swoich badań w amerykańskim Institute of Electrical and Electronics Engineers i przestrzega przed niszczeniem środowiska na stronie www.CO2stats.com.
Problem jest niebagatelny, bo jak dowodzą wcześniejsze badania cały sektor IT w skali globalnej zużywa tyle energii, że na wyprodukowanie jej do atmosfery trafia tyle dwutlenku węgla, co z silników samolotów wszystkich linii lotniczych świata.
Według wyliczeń Wissnera-Grossa typowy internauta używający komputera stacjonarnego przeszukując Sieć przez Google zużywa porcje energii elektrycznej, której wyprodukowanie „kosztuje” przeciętnie 7 g dwutlenku węgla. Dwa wyszukiwania to w przybliżeniu tyle, ile powstaje w wyniku produkcji energii potrzebnej do zagotowania wody na herbatę w czajniku elektrycznym. To tylko pozornie niewiele, zważywszy, że każdego dnia Internet jest przeszukiwany 200 mln razy.
Alex Wissner-Gross zwraca uwagę na to, że co prawda emisja dwutlenku węgla powodowana przez pojedynczych użytkowników jest niewielka, jednak w skali całego świata to już niebagatelna wielkość. A do sumy gazów cieplarnianych, których emisję powodują użytkownicy przeglądarek na świecie, należy dodać gaz emitowany przez produkcję energii potrzebną dla zasilania potężnych serwerów Google rozlokowanych na całym świecie. Google broni się twierdząc, że używa najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Naukowiec twierdzi, że mimo, iż silnik napędzający wyszukiwarkę został unowocześniony i tak zużywa olbrzymie ilości energii, ponieważ korzysta równocześnie z wielu baz danych na całym świecie.
Google całkiem poważnie podchodzi do zarzutów fizyka. W specjalnym oświadczeniu, przyznaje, że komputery mają coraz większe znaczenia dla współczesnych społeczeństw i zużywają coraz więcej energii. W związku z tym firma stara się budować swoje bazy danych tak, aby zużywały jak najmniej energii.

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz komentarz "The Times zmyślił historię o emisji CO2 przez Google'a": http://webhosting.pl/Zywot.kaczki.dziennikarskiej.The.Times.zmyslil.historie.o.emisji.CO2.przez.Googlea