Sobota 28 marca 2009 - akcja Godzina dla Ziemi.
Setki milionów ludzi na całym świecie w sobotę wyraziło swoje poparcie dla walki z globalnym ociepleniem. Rozmach akcji przerósł oczekiwania WWF – organizatora ogólnoświatowego wydarzenia. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy w Polsce włączyli się do akcji i wyłączyli na godzinę światło.
Chociaż w dalszym ciągu zbierane są dane dotyczące „Godziny dla Ziemi” WWF, już dziś wiadomo, że w ubiegłą sobotę o godz. 20:30 czasu lokalnego światła zgasły w 3943 miejscowościach, 88 krajach i 25 strefach czasowych.
W Polsce w akcji wzięło udział 38 miejscowości i zgasło ponad 280 budynków i budowli. W ostatnich dniach przed „Godziną dla Ziemi” zainteresowanie akcją było ogromne, co kilka minut spływały nowe zgłoszenia od miast, instytucji i osób prywatnych. W piątek o godzinie 17 swój udział zadeklarowały jeszcze Najwyższa Izba Kontroli i Giełda Papierów Wartościowych. Akcja WWF to inicjatywa ponad podziałami –światło zgasło zarówno w Kancelarii Prezydenta jak i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ciemności pogrążyła się też kopuła Sejmu. Punktualnie o 20:30 w obecności Pani Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz stopniowo wygasił się Pałac Kultury i Nauki. Wielu warszawiaków przyszło popatrzeć jak gaśnie ten charakterystyczny dla Warszawy budynek. Wiele osób zgromadziło się także, żeby zobaczyć jak gasną warszawskie mosty.
W sumie na stronach www.wwf.pl swój udział w akcji zadeklarowało 17 000 osób, ale żarówki zgasły w znacznie większej liczbie domów i mieszkań. Nieformalny plebiscyt WWF na miasto, które w największym stopniu zaangażuje się w „Godzinę dla Ziemi” wygrała bezapelacyinie Warszawa, gdzie 28 marca o 20:30 zgasło blisko 100 budynków i światło w domach co najmniej 4253 osób. Również województwo mazowieckie wygrało w plebiscycie WWF z największą liczbą zarejestrowanych osób, ale drugie było śląskie, a na trzecim miejscu wielkopolskie.
Ten prosty gest zgaszenia świateł zjednoczyl ludzkość w zbiorowym apelu do polityków, aby jak najszybciej podjęli decyzje, które pomogą powstrzymać zmiany klimatu. Stojąc pod pogrążoną w ciemności paryską Wieżą Eiffla Dyrektor Generalny WWF James Leape powiedział: „Rządy państw mają osiem miesięcy na to, by wspólnie znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na zatrzymanie niebezpiecznych zmian klimatu. Setki milionów ludzi na całym świecie domaga się stanowczego i sprawiedliwego porozumienia, które powinno zostać podpisanie w grudniu 2009 roku w Kopenhadze.”
Wcześniej, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon opisał „Godzinę dla Ziemi” WWF jako największą demonstrację publicznego zaniepokojenia zamianami klimatycznymi jaka kiedykolwiek dotychczas miała miejsce.
„Godzina dla Ziemi” WWF wybiła najpierw na odległych wyspach Chatham na Oceanie Spokojnym, gdzie o godz. 8:30 czasu polskiego zgasły światła. Wyspy te zamieszkane są przez ok. 600 mieszkańców. Żyje tu również ok. 20% wszystkich zagrożonych gatunków ptaków Nowej Zelandii, m.in. tych zagrożonych zmianami klimatycznymi.
Następnie na całym świecie zgasło ok. 996 słynnych budynków, pomników i obiektów architektonicznych, w tym Piramidy, Akropol. Kopuła Św. Piotra w Watykanie oraz wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku.
W niektórych miastach zużycie energii spadło o 8 procent, rekord padł w Toronto – ok. 15%.
W Sydney, gdzie „Godzina dla Ziemi” WWF się rozpoczęła punktualnie o 20:30, tłumy oglądały wygaszenie Opery w Sydney i Mostu Harbour (znajdujących się naprzeciwko siebie w Circular Bay).
Dalej na północ zgasły dominujące światła w nocnej panoramie Kuala Lumpur- Wieże Petronas oraz wieża Menara Telecommunications. W akcję zaangażowało się wiele lokalnych społeczności, m.in. rozdając ulotki sąsiadom. Zgasły najwyższe budynki świata - Taipei 101 na Tajwanie (obecny rekordzista) oraz hotel Burj Dubai w Dubaju (688 m, obecnie w budowie, po ukończeniu - najwyższy budynek na świecie).
Koloseum w Rzymie zgasiła z kolei jedna z najsłynniejszych gwiazd futbolu Francesco Totti. “Czasem potrzebujemy ciemności, by widzieć wyraźnie”, powiedział z kolei projektant mody Giorgio Armani.
Artyści z popularnego zespołu Coldplay zagrali w Abu Dabi koncert zasilany w całości energią ze źródeł odnawialnych, ubrani w T-shirty „Godziny dla Ziemi” WWF. To właśnie w Abu Dhabi WWF jest partnerem budowy najbardziej ambitnej ekologicznej społecznosci świata – Masdar City.
Strona poświęcona: www.earthhour.org/home oraz wwf.pl/godzinadlaziemi