Nowością 2008 firmy DARCO jest specjalna nasada do zastosowań na przewody spalinowe – generator ciągu kominowego. GCK zapewnia stabilny ciąg kominowy niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowo urządzenie wyposażono w unikalny system sterowania.
Fot. 1 GCK - STANDARD
Nasada kominowa – generator ciągu kominowego GCK to wentylator kominowy działający na zasadzie iniekcji. Powoduje on powstanie podciśnienia w przewodzie kominowym poprzez generowanie przepływu powietrza w przewodzie pobocznym. Nasada nie blokuje przewodu kominowego, a unikalny system sterowania pozwala na załączanie i regulację prędkości działania w zależności od zapotrzebowania na ciąg kominowy (w zależności od podciśnienia w przewodzie kominowym).
Generator ciągu kominowego to urządzenie zapewniające właściwy poziom podciśnienia w przewodzie kominowym. GCK montuje się na szczycie komina wentylacyjnego, spalinowego lub dymowego. Jego zadaniem jest zwiększenie i stabilizacja ciągu kominowego niezależnie od wysokości, przekroju poprzecznego komina, wiatru czy innych czynników zewnętrznych. Nasady te polecane są szczególnie na przewody odprowadzające spaliny z pieców na paliwa stałe.
Specjalna konstrukcja urządzenia nie powoduje przesłonięcia przewodu kominowego i pogorszenia naturalnych warunków wspomagających ciąg.
Unikalny system sterowania zapewnia załączanie i dostosowywanie trybu pracy do zapotrzebowania na podciśnienie. Wartość podciśnienia ustawia się na specjalnym regulatorze ciągu, po czym system dostosowuje pracę urządzenia tak, by wartość ta była utrzymywana niezależnie od warunków atmosferycznych czy trybu pracy kotła.
Dodatkowo nasada wyposażona jest w tryb "rozpalanie", który umożliwia wykorzystanie nasady przy rozpalaniu ognia w kominku lub piecu.
Generator ciągu kominowego produkowany jest w dwóch wersjach: z podstawą kwadratową (GCK - STANDARD) i na rurze dolotowej (GCK - B-K), w dwóch średnicach dolotowycho średnicach 150 mm i 200 mm.
Zastosowanie GCK:
- do wspomagania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz ciągu w kominach spalinowych i dymowych,
- wspomaganie ciągu przy zawirowaniach powietrza na wylocie komina spowodowane jego niekorzystnym usytuowaniem,
- wspomaganie ciągu przy niekorzystnej konfiguracji terenu, silnych i częstych wiatrach,
- wspomaganie ciągu przy krótkim przewodzie kominowym lub kominie o małej średnicy.
Dane techniczne:
- średnice rur dolotowych: Ø150 i Ø200 mm
- wartość uzyskiwanego podciśnienia - 24 Pa dla Ø150 i 20 Pa dla Ø200
- maksymalna wydajność - 220 m3/h dla Ø150 i 360 m3/h dla Ø200
- napięcie: 230 V / 50 Hz
- moc - 105 W dla Ø150 i 160 W dla Ø200
- maksymalna temperatura pracy: 400°C
- stopień ochrony: IP34
- >>karta produktu
Produkt zastrzeżono w Urzędzie Patentowym.DARCO
- producent szerokiej gamy urządzeń techniki kominowej i wentylacyjnej: nasad kominowych, systemów kominowych, systemów dystrybucji gorącego powietrza z kominka, kratek wentylacyjnych, nawietrzaków i innych. Najbardziej znane nasady kominowe to Turbowent (także w wersji hybrydowej), Rotowent oraz Tulipan. Firma posiada w swojej ofercie także szeroką gamę akcesoriów kominowych: wkłady kominowe, kominy dwuścienne, system kominów powietrzno-spalinowych do pieców z zamkniętą komorą spalania. Ponadto DARCO jest jedynym w Polsce producentem całkowicie kompletnego systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka (DGP), oferując szeroką gamę kształtek, filtrów, przewodów, kratek, a także wentylatory kominkowe AN1, AN2 i AN3. www.darco.com.pl