Już od kwietnia czeka nas prawdopodobnie najwyższy w historii wzrost cen gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) stosowny wniosek o podwyżkę taryfy gazowej o około 30%. Nowe ceny, mające obowiązywać od 1 kwietnia do końca bieżącego roku, najbardziej odczują osoby wykorzystujące gaz do ogrzewania domów.

Przeciętny Polak niewiele jest w stanie zrobić, aby wpłynąć na cenę gazu, która regulowana jest odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki. Różnymi sposobami i metodami może jednak we własnym zakresie przyczynić się do tego, by rachunki za ogrzewanie – nie tylko gazowe - były dużo niższe.Jednym z najlepszych sposobów uzyskania oszczędności w ogrzewaniu domów lub mieszkań jest ich odpowiednie ocieplenie.

Jak wynika z raportu firmy Rockwool „Polacy o oszczędzaniu energii” - wiedza społeczeństwa na ten temat jest niewielka. Tylko 4 na 100 Polaków orientuje się, że aż 70% energii zużywanej w domu przypada na jego ogrzewanie. Tymczasem dzięki odpowiedniej kompleksowej termomodernizacji budynku można zmniejszyć zużycie energii nawet o 40%, a tym samym zaoszczędzić dziesięciokrotnie więcej niż dzięki oszczędnemu używaniu sprzętów AGD i RTV. Co ciekawe aż 75% respondentów, przebadanych przez firmę TNS OBOP na zlecenie Rockwool, wskazało ocieplenie dachu i/lub ścian budynku jako dobry sposób na oszczędność energii. Okazuje się więc, że Polacy uważają ocieplenie domów lub mieszkań za bardzo ważne. Niestety z wykorzystaniem tej wiedzy w praktyce jest już znacznie gorzej. Tylko 34% społeczeństwa oszczędza energię w swoim domu poprzez zastosowanie ocieplenia. Tymczasem dzięki odpowiedniej izolacji nie tylko rachunki za zużycie energii ulegają znacznemu zmniejszeniu. Poprawia się także komfort życia ludzi. Skutkiem wilgoci i chłodu w niedogrzanym domu lub mieszkaniu jest gorszy komfort mieszkania oraz przyspieszone zmniejszenie się wartości rynkowej budynku.

Oszczędność energii uzyskana dzięki lepszej izolacji budynków, zwana także szóstym paliwem, staje się coraz bardziej atrakcyjna w kontekście wzrastających cen gazu i ropy. W efektywnym energetycznie, oszczędnym domu nawet istotna i duża podwyżka cen surowców naturalnych oraz ciepła nie pociąga za sobą znacząco większych wydatków na ogrzewanie. Warto również wspomnieć, że korzystając z szóstego paliwa płacimy nie tylko mniejsze rachunki za zużytą energię, ale także chronimy środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.

Więcej informacji: www.rockwool.pl.