Data rozpoczęcia
2007-10-18
Data zakończenia
2007-10-20

18-20.10.2007 Kielce


Szanowni Państwo!


Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do współtworzenia premierowej edycji specjalistycznych Targów Wyposażenia dla Gastronomii i Przemysłu Przetwórczego GASTRO-TECH, poświęconych szeroko pojętej gastronomii.
Pierwsza edycja targów GASTRO-TECH - nowej wystawy dla przemysłu przetwórstwa spożywczego w Polsce - odbędzie się w dniach 18-20 października 2007 r. w pawilonach wystawienniczych Targów Kielce.
Celem targów jest z jednej strony przedstawienie oferty producentów i dystrybutorów maszyn wykorzystywanych w przetwórstwie artykułów spożywczych, a także sprzętu i wyposażenia placówek gastronomicznych, z drugiej natomiast propagowanie działalności naukowej i dydaktycznej oraz wymiana doświadczeń w dziedzinie technologii żywienia i przetwórstwa spożywczego. Targom towarzyszyć będą seminaria, konferencje oraz szkolenia, podczas których będzie można uzyskać pomoc i zdobyć wiedzę m.in. z dziedziny marketingu, bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zamierzeniem naszym jest prezentacja podczas wystawy najnowszych maszyn i urządzeń dla przemysłu mięsnego i drobiarskiego, przetwórstwa mleka, cukiernictwa i piekarstwa, sprzętu i wyposażenia zakładów żywienia zbiorowego, sklepów spożywczych, restauracji. Do udziału w targach zapraszamy również firmy specjalizujące się w projektowaniu i budowie zakładów przetwórczych, gastronomicznych, hotelarskich, transporcie, przechowywaniu i magazynowaniu żywności oraz firmy cateringowe. Będzie można również zapoznać się ze specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym dla gastronomii, możliwościami ubezpieczenia i zabezpieczenia placówek gastronomicznych, oraz szkoleniami z dziedziny gastronomii.
Oferta targów GASTRO-TECH skierowana jest przede wszystkim do sieci sklepów, zakładów zbiorowego żywienia, zakładów przetwórczych (cukierni, piekarni, masarni itp.), placówek gastronomicznych, hoteli oraz firm cateringowych. Jesteśmy przekonani, że targi te spotkają się także z ogromnym zainteresowaniem specjalistów od kulinariów, szefów kuchni, właścicieli restauracji, technologów i projektantów.
Mamy nadzieję, że znajdą się Państwo w gronie wystawców pierwszej edycji targów GASTRO-TECH i zechcą razem z nami tworzyć to wydarzenie. Ze swojej strony gwarantujemy przystępne ceny uczestnictwa, liczne promocje oraz wszelkie udogodnienia dla wystawców, którzy nam zaufają i wezmą udział w premierowej edycji tej wystawy.
Będzie nam bardzo miło gościć Państwa na pierwszych Targach Wyposażenia dla Gastronomii i Przemysłu Przetwórczego GASTRO-TECH.
Organizatorzy
Dlaczego GASTRO-TECH w Targach Kielce?
1. Warto zaufać wiceliderowi targów w Polsce.
Według rankingu Polskiej Korporacji Targowej, przygotowanego na podstawie ilości sprzedanej powierzchni targowej netto, liczby wystawców ogółem oraz liczby zwiedzających, Targi Kielce są wiceliderem polskiego rynku targowego - daje to wystawcom gwarancję profesjonalnej obsługi przez doświadczony zespół osób wyspecjalizowanych w organizacji imprez wystawienniczych.
2. Warto zaprezentować firmę w komfortowych warunkach za przystępną cenę.
Targi Kielce dysponują drugą pod względem wielkości w kraju własną powierzchnią wystawową. Posiadając własną powierzchnię mogą zaoferować wystawcom konkurencyjne ceny uczestnictwa w targach. Rozsądna cena idzie w parze z bardzo wysokim standardem warunków prezentacji firmy (klimatyzowane pawilony, nieograniczony dostęp do mediów, swoboda aranżacji stoisk, 1500 miejsc parkingowych, łatwy dojazdu do obiektów targowych).
3. Warto uczestniczyć w targach branżowych.
Targi Kielce specjalizują się w organizowaniu wystaw branżowych dla różnych sektorów przemysłu. Ich wyselekcjonowany zakres tematyczny jest gwarancją sukcesu dla każdego przedsiębiorcy i zapewnia obecność w pawilonach targowych profesjonalnego grona odbiorców. Stoiska odwiedzają oczekiwani przez wystawców goście: specjaliści, handlowcy, menedżerowie, zainteresowani konkretnymi produktami i nawiązaniem wartościowych kontaktów handlowych.
4. Warto skorzystać z dodatkowych, efektywnych form promocji.
Aby promocja była kompletna, Targi Kielce oferują swoim wystawcom możliwość zainstalowania maszyn i urządzeń na stoiskach. Nowoczesne wyposażenie techniczne pawilonów wystawowych pozwala na bezproblemowe uruchomienie maszyn i pokazanie ich potencjalnym nabywcom w trakcie pracy. Dzięki temu prezentacja firmy jest pełna, a co za tym idzie - najskuteczniejsza. Pokazy maszyn tworzą wartość dodaną skutecznego udziału w targach, a firma otrzymuje niezwykle widowiskową formę wystąpienia targowego, zwielokrotniającą efekt promocji firmy podczas targów.
5. Warto wyróżnić się ciekawą konferencją targową.
Targi Kielce posiadają nowoczesne Centrum Konferencyjne. Doskonale wyposażone, obszerne sale konferencyjne z możliwością dowolnej aranżacji wnętrz pozwalają wystawcom skutecznie zaprezentować własną ofertę. Niewątpliwą zaletą konferencji organizowanych podczas targów jest bliskość pawilonów wystawowych i możliwość kontynuowania dyskusji na stoiskach.
GASTRO-TECH 2007 w skrócie
Zakres tematyczny:
- maszyny i urządzenia dla przemysłu mięsnego i drobiarskiego
- maszyny i urządzenia dla przetwórstwa mleka
- maszyny i urządzenia dla cukiernictwa i piekarstwa
- sprzęt i wyposażenie zakładów żywienia zbiorowego, sklepów spożywczych, restauracji (technika oświetleniowa, wentylacja i klimatyzacja, meble)
- lady i urządzenia chłodnicze
- przechowywanie, magazynowanie i regeneracja żywności
- opakowania i maszyny pakujące
- maszyny myjące, sprzęt i środki utrzymania czystości
- sprzęt i wyposażenie transportowe, catering
- samochody dostawcze, samochody chłodnie
- odzież robocza
- projektowanie i budowa zakładów przetwórczych, gastronomicznych, hotelarskich
- nakrycia stołowe, naczynia
- kasy, aparatura kontrolno-pomiarowa
- instytuty badawcze, stowarzyszenia
- technologie przetwórstwa, półprodukty dla gastronomii
- oprogramowanie komputerowe dla gastronomii
- usługi ubezpieczeniowe, zabezpieczenia placówek gastronomicznych
- usługi finansowe i doradztwo
- bezpieczeństwo i higiena pracy
- szkolenia, szkoły gastronomiczne
- literatura branżowa.
Zakres branżowy targów GASTRO-TECH:
1. Sprzęt i wyposażenie zakładów żywienia zbiorowego, sklepów spożywczych
2. Restauracji, kawiarni, hoteli
3. Przechowywanie, magazynowanie i regeneracja żywności
4. Maszyny myjące, sprzęt i środki utrzymania czystości
5. Projektowanie i budowa zakładów przetwórczych, gastronomicznych, hotelarskich
6. Lady i urządzenia chłodnicze
7. Technika oświetleniowa, wentylacja i klimatyzacja, meble
8. Nakrycia stołowe, naczynia
9. Technologie przetwórstwa, półprodukty dla gastronomii
10. Maszyny i urządzenia dla przemysłu mięsnego i drobiarskiego
11. Maszyny i urządzenia dla przetwórstwa mleka
12. Maszyny i urządzenia dla cukiernictwa i piekarstwa
13. Opakowania i maszyny pakujące
14. Sprzęt i wyposażenie transportowe, catering
15. Samochody dostawcze, samochody chłodnie
16. Oprogramowanie komputerowe dla gastronomii
17. Kasy, aparatura kontrolno-pomiarowa
18. Szkolenia, szkoły gastronomiczne
19. Bezpieczeństwo i higiena pracy
20. Odzież robocza
21. Instytuty badawcze, stowarzyszenia
22. Usługi finansowe i doradztwo
23. Usługi ubezpieczeniowe
24. Zabezpieczenia placówek gastronomicznych
25. Literatura branżowa.
Grupy zwiedzających:
Odbiorcy instytucjonalni:
- sieci sklepów i hipermarketów;
- hurtownie;
- zakłady zbiorowego żywienia;
- punkty sprzedaży detalicznej;
- placówki gastronomiczne;
- hotele;
- firmy cateringowe;
- szkoły i ośrodki szkoleniowe.
Odbiorcy indywidualni - konsumenci.
Strona internetowa: Gastro-Tech