Instytucje państwowe na całym świecie alarmują o konieczności adaptacji do nowoczesnego kierunku jakim jest zrównoważony rozwój w budownictwie. Kto powinien wykazać największe zainteresowanie tak ważną tematyką - inwestorzy, instytucje rządowe czy społeczeństwo? Teraz w Polsce możliwa jest merytoryczna debata oraz prezentacja rozwiązań poprzez zrzeszającą środowisko branżowe- platformę Future 4 Build.

FUTURE 4 BUILD 2012 - Better buildings means better business for the future
FUTURE 4 BUILD
Ekoinwestycje w Europie są już standardem. W samym Bukareszcie zielone budownictwo komercyjne stanowi 25 proc., w Pradze ponad 30 proc. a w Londynie blisko 90 procent. Widoczny, europejski trend trafił już do Polski, gdzie wyraźnie wzrosła wrażliwość ekologiczna Polaków oraz ich oczekiwania wobec inwestycji.

Działaniom mającym na celu promowanie idei zrównoważonego rozwoju z zainteresowaniem przyglądają się podmioty oferujące efektywne rozwiązania technologiczne. Dla nich firma Sapphire Ventures stworzyła innowacyjną platformę biznesową -
Future4Build
. Ten autorski projekt na rynku jest formą międzynarodowej konferencji i wystawy dedykowanej założeniom zrównoważonego rozwoju w inwestycjach budowlanych.

Czym
Future 4 Build
różni się od obecnych na rynku wydarzeń, dedykowanych branży? Przede wszystkim międzynarodowym i wieloletnim doświadczeniem organizatora, niekonwencjonalną formułą spotkania, która tworząc wyjątkowe warunki prezentacji produktów, buduje nową jakość oraz społeczeństwo świadome zrównoważonego rozwoju.

Pierwsza edycja
Future 4 Build
odbyła się w październiku 2011 r. i znalazła się w czołówce elitarnych imprez, zrzeszających środowisko biznesowe, przedstawicieli rządu oraz sektora prywatnego w Polsce. Celem
Future 4 Build
jest zjednoczenie wszystkich podmiotów zaangażowanych w rozwój budownictwa ekologicznego, tworząc dla nich innowacyjną formułę spotkania, która umożliwia zarówno prezentację produktu w grupie docelowej oraz udział w merytorycznej dyskusji o potrzebie ekologicznych innowacji. Partnerem Strategicznym Future4Build jest Buro Happold, CEE Green Building Profesionals Association a patronat medialny objął magazyn Inteligenty Budynek.

Zeszłoroczna edycja
Future4Build
wzbudziła wiele pozytywnych reakcji wśród uczestników, wystawców i prelegentów. Henryk Kwapisz, Manager Rozwoju Rynku w firmie Saint-Gobain tak opisał wydarzenie w
Future4Build
: Konferencja Future4Build zorganizowana przez Sapphire Ventures była świetnym przykładem jak należy organizować właśnie tego typu wydarzenia. Udział ekspertów z kraju i z zagranicy dał możliwość wymiany doświadczeń. Mieliśmy okazję poznać wiele nowych osób, które angażują się w zrównoważone budownictwo w Polsce w sposób profesjonalny i odpowiedzialny. A zatem czekamy na kolejne konferencje Future4Build!

Kolejna edycja
Future 4 Build
odbędzie się
8-9 listopada 2012 r.
w Warszawskim
Centrum EXPO XXI
. Zapytaliśmy więc, jaka idea przyświeca firmom, które zapowiedziały swój udział w tegorocznej edycji Future4Build i jak postrzegają potencjał rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce?

Tomasz Weber, PR & Communication Manager z firmy Rockwoll uważa, że warto być obecnym tam, gdzie toczą się rozmowy na temat przyszłości budownictwa w Polsce - Jesteśmy firmą zaangażowaną w rozwój rynku budowlanego i chcemy trzymać rękę na pulsie. Future4Build ułatwia nam także spotkanie z ekspertami i wymianę doświadczeń. (...) Potencjał sektora zrównoważonego rozwoju tkwi przede wszystkim w jego finansowej opłacalności. Mówiąc o równowadze, mamy na myśli przede wszystkim odpowiedni bilans między uzyskaną efektywnością energetyczną a efektywnością ekonomiczną przedsięwzięć.

Magdalena Bogusz, Communication & PR Manager z firmy OSRAM wierzy, że zrównoważony rozwój to w Polsce nie tylko idee, ale trend który zaczął już obowiązywać i stanowi duży potencjał. - Wybraliśmy udział w Future4Build, gdyż wydarzenie to skupia międzynarodową grupę docelową mogącą skorzystać z doświadczeń partnera oświetleniowego takiego jak firma OSRAM, która w ostatnich latach przekształciła się z producenta komponentów w dostawcę pełnych usług oświetleniowych.

Ograniczenie nieefektywnych inwestycji i modernizacja zastałych technologii należy do obowiązku każdego kraju. Społeczny aspekt zrównoważonego rozwoju idealnie wpisuje się w strategię ONZ. 6 stycznia 2012 r. w Abu Dhabi Sekretarz Generalny ONZ Ban - KI-moon, uroczyście rozpoczął Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. W ramach tej inicjatywy rządy, sektor prywatny oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie angażują się, aby zrealizować główne cele dotyczące powszechnego dostępu do zrównoważonej energii.

Future4Build
tworzy innowacyjną formułę, która pozwala kompleksowo zapoznać się z dostępnymi na rynku technologiami, kreując sieć biznesu I biorąc czynny udział w procesie rozbudowy sektora ekoinwestycji w Polsce. Jak twierdzi Svetlana Robinson, Dyrektor Wydarzenia Future4Build: - Konferencja ma na celu stać się centralnym wydarzeniem dla sektora budowlanego w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Chcielibyśmy stworzyć formułę, która łączy konferencję oraz targi w jedno, kompleksowe wydarzenie dedykowane branży. Dzięki połączeniu trzech, profesjonalnych podmiotów: lokalizacji (EXPO XXI), producenta konferencji (Blue Business Media) oraz organizatora wydarzenia (Ventures Sapphire) Future4Build będzie w stanie zaproponować rynkowi nowy, niekonwencjonalny format oraz wysoce kontrowersyjne wydarzenie.

www.future4build.pl


Źródło: ''