Na tegorocznych targach Buildig Solutions Poland węgierska firma Kompozitor zaprezentowała wkłady polimerowe do renowacji kominów spalinowych. System ten dzięki gwarantowanej przez producenta trwałości i prostocie montażu ma szanse zastąpić przy skomplikowanych warunkach instalacyjnych powszechnie stosowane w Polsce systemy rozdmuchiwanych wkładów z foli aluminiowej oraz elastycznych rur ze stali nierdzewnej.

Furanflex na miejsce montażu dostarczany jest w postaci miękkiego rękawa, który odpowiednio poskładany zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Elastyczność rękawa umożliwia jego łatwe umieszczenie w kominie o skomplikowanym kształcie. Rękaw rozdmuchuje się poprzez wytworzenie w jego wnętrzu niewielkiego nadciśnienia pary podawanej z wytwornicy poprzez zawór wmontowany u dołu rękawa. Nadmiar pary usuwany jest poprzez zawór umieszczony na górze, u wylotu komina. Pod wpływem działania temperatury wkład ulega stwardnieniu.
W swoich materiałach producent na prawidłowo zamontowany wkład deklaruje 25-letnią gwarancję. Dotychczas największy komin poddany renowacji tą metodą ma średnicę 500 mm, wysokość 52 m, przy wadze zamontowanego wkładu wynoszącej 310 kg. System odporny jest na działanie kondensatu oraz dostosowany jest do pracy w temperaturze 250 °C (krótkotrwale do 400 °C). Jak dowiedzieliśmy się, producent w Polsce jest na etapie certyfikacji systemu. Opracowanie: Redakcja Źródło i zdjęcie: Kompozitor LTD.