Tylko dzięki bezinteresownej uprzejmości Stowarzyszenie Polska Wentylacja, organizatora FORUM WENTYLACJA 2005 - III Ogólnopolskiego spotkania Branży Wentylacyjnej i Klimatyzacyjnej, publikujemy relację podsumowującą to wydarzenie. Dziękujemy za materiał!


Tegoroczna, trzecia edycja FORUM organizowanego przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja, obfitowała w wiele wydarzeń, a pod wieloma względami było to spotkanie rekordowe.
Jak zwykle FORUM składało się z dwóch zasadniczych części – cyklu seminariów szkoleniowych oraz wystawy producentów zorganizowanej w formule targów branżowych.
Seminaria przygotowane z myślą o projektantach, instalatorach oraz inwestorach prowadzili specjaliści zaproszeni przez Stowarzyszenie, reprezentujący między innymi: Ministerstwo Infrastruktury, Politechniki Krakowską, Poznańską, Śląską i Warszawską, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, Główny Instytut Górnictwa. Podczas wykładów wygłoszono ponad 20 referatów oraz przedstawiono kilkanaście prezentacji technicznych. Tematyka dotyczyła wdrażania europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej budynków. Omawiano zarówno spodziewane zmiany systemu prawnego, jak i zasady projektowe i wytyczne technologiczne oszczędzania energii i kształtowania klimatu w budynkach. Wykładów wysłuchało ponad 500 osób.
Po raz pierwszy w tym roku w ramach FORUM odbył się „Dzień Instalatora”. Z myślą o reprezentantach firm instalacyjnych przygotowano specjalne wykłady, na których poruszano praktyczne zagadnienia z zakresu budowy i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji. Uzupełniały je pokazy technologii – przeprowadzono pokazy montażu klap odcinających oraz czyszczenia kanałów wentylacyjnych.
Bardzo dużym zainteresowanie cieszyła się wystawa producentów. Rekordowa liczba 65 wystawców przyciągnęła wielu zwiedzających. Swoją ofertę zaprezentowało 56 firm oferujących pełną gamę elementów i urządzeń do budowy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Ponadto zaprezentowały się wydawnictwa branżowe oraz organizacje branżowe: Korporacja Kominiarzy Polskich i ASHRAE – Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji. Specjalnym gościem FORUM był prezydent ASHRAE Ronald Vallort. ASHRAE zostało zaproszone przez organizatorów aby zaprezentować swoją działalność oraz zachęcić polskich inżynierów do przystąpienia do organizacji działającej ogólnoświatowo. Ronald Vallort odpowiadał w stoisku na pytania, prezentował także publikacje ASHRAE.
Tegoroczna wystawa jest największym w Polsce spotkaniem branżowym poświęconym wyłącznie zagadnieniom wentylacji i klimatyzacji w budownictwie. Rekordowe okazało się zainteresowanie zwiedzających. Do udziału w FORUM zgłosiło się około 1300 osób.
Najciekawszy produkt - zwiedzający wystawę wybrali najciekawszy ich zdaniem produkt FORUM WENTYLACJA 2005. Nagrodzony został produkt firmy MERCOR S.A. - MCR-DOR Klapy drzwiowe do wentylacji pożarowej. Są to klapy oddymiające, do przewodów wentylacji pożarowej. Do głosowania posłużyły karty wstępu, a o zaszczytnym tytule decydowała jedynie liczba oddanych głosów. >>więcej
Honorowy tytuł "Branża nas lubi" dla firmy SMAY Sp. z o.o. - Stowarzyszenie przeprowadziło wśród Wystawców FORUM ankietę, w której zapytano o to, którą z firm obecnych na wystawie lubią najbardziej. Nie pytano wystawców o to czy i jak firmy współpracują ze sobą, nie oceniano też w szczegółach sposobu działania na rynku. Celem było jedynie wskazanie firmy, która cieszy się największa sympatią.
Oprogramowanie dla projektantów
Wśród projektantów biorących udział w seminariach podczas FORUM WENTYLACJA 2005 zostały rozlosowane dwie pełne licencje programów do projektowania instalacji (SMOKEPACK i CAD PROFI-System), każdy o wartości ponad 3500 zł.
Program SMOKEPACK wylosowała Pani Małgorzata Szkutnik-Kijak z Radomia, program CAD PROFI System wylosował Pan Zygmunt Sobiński z Warszawy.
Elektronarzędzia dla instalatorów
Wśród instalatorów rozlosowano profesjonalne elektronarzędzia HILTI. Wiertarkę o wartości 2500 zł otrzymał Pan Zbigniew Jodłowski z Torunia.
Z okazji FORUM została wydana książka zawierająca wygłoszone referaty oraz płyta CD zawierająca katalog wystawców, informacje o produktach zgłoszonych do konkursu oraz wiele informacji przydatnych osobom pracującym w branży. >>więcej
Oficjalna strona internetowa FORUM WENTYLACJA: www.forumwentylacja.pl

Przed wejściem było tłoczno

Ronald Vallort – Prezydent ASHRAE prezentuje stowarzyszenie

Przekazanie wiertarki dla instalatora

Przekazanie programów komputerowych projektantom

Tomasz Zambrzycki z firmy Mercor prezentuje nagrodzoną klapę

Pokaz montażu klap odcinających dla instalatorów

Zobacz też opinie nt. wydarzenia na Forym dyskusyjnym wentylacja.com.pl:
- opinie nt. Forum Wentylacja
- opinie nt. konkursu "Najciekawszy Produkt"Materiał i foto: Stowarzyszenie Polska Wentylacja