Firma Fondital, została założona w Valle Sabbia w 1970 roku. Dzięki niezwykłej intuicji i przedsiębiorczości Silvestro Niboli, w krótkim czasie została światowym liderem w produkcji grzejników aluminiowych odlewanych ciśnieniowo. Produkt został doceniony ze względu na swoją jakość również za granicą. Aktualnie Fondital, to grupa różnych firm powiązanych ze sobą we Włoszech i za granicą: Sinikon (Rosja), Oliveira&Irmao, Soplasnor, Moldaveiro Stampi (Portugalia), Valsir Polska (Polska), Valrom i Valplast (Rumunia) oraz Valrom Ukraina (Ukraina).

Fondital - pogromcy zimna

Historia Fondital w Polsce rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych, dzięki działaniom miejscowego importera – firmy Ferro, umożliwiającego wprowadzenie na rynek i promocję produktów Fondital i Nova Florida na terenie całego kraju.

W 2004 roku, w wyniku porozumienia między firmami Fondital S.p.A. i Ferro Sp. z o.o została założona agencja reprezentująca Fondital w Polsce, której celem była promocja i sprzedaż na terenie Polski. Firmy postanowiły zakończyć współpracę w roku 2009, ponieważ były zgodne co do tego, że rynek i klienci wymagają bezpośredniej obecności struktury Fondital S.p.A. W związku z tym od lipca 2009 roku rynkiem polskim zajmuje się bezpośrednio dział firmy Fondital S.p.A. Zatrudnia on wysoce wykwalifikowany personel z Włoch i z Polski, zajmujący się między innymi: sprzedażą, marketingiem, promocją, serwisem technicznym i logistycznym.

W ciągu roku 2010 Fondital S.p.A. zamierza założyć Fondital Service Polska - strukturę mającą własną siedzibę w Polsce i dysponującą siecią techniczno-handlową na użytek swoich klientów. Fondital zawsze uznawał Polskę za rynek strategiczny i niezbędny zarówno do handlowego rozwoju marek Fondital i Nova Florida jak i w celu opracowywania innowacyjnych technologii służących nowym produktom, o czym świadczy również współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. – powiedział Samuele Barbisoni, Export Area Manager firmy Fondital.

W ostatnich trzech latach Fondital zbudował nowy zakład Carpeneda 2 (pow. 45.000 mkw.). W najnowszym zakładzie, otwartym w 2009 roku, znajdują się wszystkie biura administracyjne i handlowe, całkowicie zautomatyzowana produkcja kotłów i nowe centra logistyczne. Powstały nowoczesne działy ds. badań i rozwoju z ponad 50 inżynierami i technikami. Projektują oni wszystkie produkty Fondital, korzystając z nowoczesnych laboratoriów, gdzie sprawdzana jest wytrzymałość produktów i opracowywane są coraz lepsze rozwiązania technologiczne.

Gama produktów Fondital i Nova Florida obejmuje: grzejniki ze stopu aluminium odlewanego ciśnieniowo, grzejniki dekoracyjne łazienkowe oraz pokojowe cechujące się nowoczesnym wzornictwem. Ponadto w portfolio produktów firmy znajdują się: ogrzewacze gazowe z linii Gazelle i Windor Techno.
Fondital w swojej ofercie posiada również kotły wiszące atmosferyczne i kondensacyjne, żeliwne kotły i zespoły termiczne wolnostojące, zasilane gazem lub olejem, kotły stalowe o wysokiej mocy, kotły
i moduły kondensacyjne przeznaczone do kotłowni, systemy rozliczeniowe zużytej energii cieplnej, termiczne kolektory słoneczne, zintegrowane systemy umożliwiające wykorzystywanie energii słonecznej, moduły fotowoltaiczne.

Fondital jest marką powszechnie znaną, jako lider w systemach domowego ogrzewania, które cechują się niezawodnością, oszczędnością energii. W ostatnich latach pełnił pierwszoplanową rolę jako przedsiębiorstwo oferujące produkty spełniające wszelkie wymagania termiczne przy równoczesnej ochronie środowiska naturalnego. Działalność projektowa i produkcyjna Fondital jest potwierdzona certyfikatem „DET NORSKE VERITAS”, całkowicie zgodnym z UNI EN ISO 9001. Produkty firmy są certyfikowane przez największe europejskie i pozaeuropejskie jednostki certyfikujące.