Kiedy jest zimno FOND’ice® ogrzewa, kiedy jest ciepło – klimatyzuje, a wszystko to odbywa się automatycznie. Dzięki tej oryginalnej koncepcji łączącej funkcje ogrzewania drewnem, ogrzewania pompą grzewczą i klimatyzacji FOND’ice® funkcjonuje o każdej porze, przez 365 dni w roku. Zimą umożliwia korzystanie z przyjaznego ciepła drewnianych szczap a w lecie z cicho pracującej klimatyzacji, całkowicie zintegrowanej a więc niewidocznej. W okresach przejściowych rewersyjna praca klimatyzacji zapewnia ogrzewanie elektryczne: ekonomiczne i ekologiczne. Tak więc jeden system umożliwia wyposażenie domu w kominek i w rewersyjny system klimatyzacji.


FOND’ice® umożliwia wykonywanie kominków we wszystkich stylach, zarówno nowoczesnych jak i klasycznych. Niewidoczna, wydajna klimatyzacja jest bardzo cicha (32 dB). Zastosowanie technologii INVERTER pozwala zaoszczędzić do 30% energii poprzez unikanie jej poboru w okresach szczytowego zużycia.
Jednorazowe ustawienie umożliwia uzyskanie w całym domu stałej, pożądanej temperatury i to przez cały rok.
FOND’ice® automatycznie przełącza się na tryb chłodzenia lub ogrzewania w zależności od wymaganej przez użytkownika temperatury. Funkcja ogrzewania drewnem i funkcja rewersyjnej klimatyzacji nie mogą działać równocześnie. Urządzenie zabezpieczające automatycznie wyłącza jeden system wtedy gdy funkcjonuje drugi. Poza tym wyjątkowo skuteczny system izolacji chroni zainstalowane pod paleniskiem wewnętrzne urządzenie klimatyzacyjne.
Jako środek chłodzący FOND’ice® wykorzystuje ekologiczny gaz R410A idealny również z punktu widzenia utrzymania urządzenia. FOND’ice® osiąga moc od 6 do 7,7 kW. Umożliwia rozprowadzenie ciepła lub chłodnego powietrza przewodami z kominka na ponad 70 m2 powierzchni w zależności od izolacji i temperatury zewnętrznej.
W trybie ogrzewania pompą grzewczą 1 kW energii wytwarza 4 kW energii cieplnej. Łatwy w użyciu termostat wskazuje temperaturę z dokładnością do 1oC na ciekłokrystalicznym ekranie (współpracuje również z systemem zdalnego sterowania).
Drewno, najbardziej ekonomiczne źródło energii, może być użyte w dowolnym momencie zamiast pompy grzewczej. Palenisko zapewnia wydajne ogrzewanie i może samodzielnie funkcjonować przez ponad 11 godzin przy paleniu ciągłym. Oferuje czyste spalanie przy dużej sprawności cieplnej: 78% dla modelu Passion przy 0,52% zawartości CO i 73% dla modelu Stella przy 0,66% zawartości CO. Palenisko ze stali Corten jest spawane liniowo i wyłożone po bokach materiałem żaroodpornym o dużej wytrzymałości a na spodzie żeliwem co nadaje mu wyjątkową trwałość.
Poza tym urządzenie FOND’ice® charakteryzuje się dużą łatwością utrzymania. Wyposażone jest bowiem w samoczyszczącą szybę Visioceram wykorzystującą efekt pirolizy.
Chroniony międzynarodowym patentem FOND’ice® umożliwia zastosowanie obudowy kominkowej zgodnej z indywidualnymi oczekiwaniami klienta, łącząc tym samym estetykę ze sprawnością działania. Proste, złocone ramki drzwiczek nadają się zarówno do kominków rustykalnych jak i nowoczesnych.
Charakterystyka techniczna:
- Wymiary: (wys. x szer. x głęb.) ok. 1535 x 973 x 672 mm
- Ciężar: 450 kg (urządzenie wewnętrzne i zewnętrzne)
Funkcja opalania drewnem:
- palenie ciągłe
- moc: 13 kW lub 17kW (w zależności od wersji)
- sprawność: 73% lub 78% w normalnym przebiegu spalania (w zależności od wersji)
Funkcja klimatyzacji rewersyjnej:
- technologia INVERTER
- wydajność klimatyzacji: ok. 70 m2 w zależności od izolacji
- moc grzewcza: 6 kW
- moc chłodnicza: 7 kW
- współczynnik wydajności: 3,2.


Założona w Alzacji w 1978 roku firma FONDIS specjalizuje się w ogrzewaniu drewnem oferując pełną gamę produktów począwszy od kominków kamiennych z otwartym paleniskiem (klasycznych lub nowoczesnych) poprzez piece grzewcze opalane drewnem po wkłady i kasety kominkowe.
FONDIS produkuje również szklane grzejniki elektryczne Solaris działające jako panele radiacyjne.
Rozwój przedsiębiorstwa opiera się na badaniach nad innowacyjnymi produktami odpowiadającymi nowemu zapotrzebowaniu w dziedzinie zużycia energii, ochrony środowiska i estetyki współczesnego mieszkalnictwa.
Ponadto FONDIS oferuje szeroki wybór klimatyzatorów do piwniczek z winem.
Na polskim rynku wkłady i kasety kominkowe FONDIS są obecne już od 8 lat. Od września 2005 r. FONDIS posiada bezpośrednie przedstawicielstwo w naszym kraju z biurem w Krakowie. Strona internetowa: www.fondis.com


Zobacz też: WINEMASTER - klimatyzatory do piwnic