FONDice® , to oryginalna koncepcja łącząca funkcje ogrzewania drewnem, ogrzewania pompą grzewczą i klimatyzacji. FONDice® funkcjonuje o każdej porze, przez 365 dni w roku. Zimą umożliwia korzystanie z przyjaznego ciepła palącego się w kominku drewna a w lecie z cicho pracującej klimatyzacji, całkowicie zintegrowanej a więc niewidocznej. W okresach przejściowych rewersyjna praca klimatyzacji zapewnia ogrzewanie elektryczne: ekonomiczne i ekologiczne. Tak więc jeden system umożliwia wyposażenie domu w kominek i w rewersyjny system klimatyzacji.

FONDice® umożliwia wykonywanie kominków we wszystkich stylach, zarówno nowoczesnych jak i klasycznych. Niewidoczna, wydajna klimatyzacja jest bardzo cicha (32 dB). Zastosowanie technologii INVERTER pozwala zaoszczędzić do 30% energii poprzez unikanie jej poboru w okresach szczytowego zużycia. Jednorazowe ustawienie umożliwia uzyskanie w całym domu stałej, pożądanej temperatury przez cały rok. FONDice® automatycznie przełącza się na tryb chłodzenia lub ogrzewania w zależności od wymaganej przez użytkownika temperatury. Zabezpieczenie urządzenia automatycznie wyłącza jeden system wtedy gdy funkcjonuje drugi. Funkcja ogrzewania drewnem i funkcja rewersyjnej klimatyzacji nie mogą działać równocześnie. Wyjątkowo skuteczny system izolacji chroni zainstalowane pod paleniskiem wewnętrzne urządzenie klimatyzacyjne. Jako środek chłodzący FONDice® wykorzystuje ekologiczny czynnik R410A. FONDice® osiąga moc chłodniczą od 6 do 7,7 kW. Urządzenie umożliwia rozprowadzenie ciepła lub chłodnego powietrza przewodami z kominka na ponad 70 m2 powierzchni w zależności od izolacji i temperatury zewnętrznej. W trybie ogrzewania pompą grzewczą 1 kW energii wytwarza 4 kW energii cieplnej. Łatwy w użyciu termostat wskazuje temperaturę z dokładnością do 1 st. C na ciekłokrystalicznym ekranie (współpracuje również z systemem zdalnego sterowania). Drewno, najbardziej ekonomiczne źródło energii, może być użyte w dowolnym momencie zamiast pompy grzewczej. Palenisko zapewnia wydajne ogrzewanie i może samodzielnie funkcjonować przez ponad 11 godzin przy paleniu ciągłym. Oferuje czyste spalanie przy dużej sprawności cieplnej: 78% dla modelu Passion przy 0,52% zawartości CO i 73% dla modelu Stella przy 0,66% zawartości CO. Palenisko ze stali Corten jest spawane liniowo i wyłożone po bokach materiałem żaroodpornym o dużej wytrzymałości a na spodzie żeliwem co nadaje mu wyjątkową trwałość. Poza tym urządzenie FONDice® charakteryzuje się dużą łatwością utrzymania. Wyposażone jest bowiem w samoczyszczącą szybę Visioceram wykorzystującą efekt pirolizy.
Chroniony międzynarodowym patentem FONDice® umożliwia zastosowanie obudowy kominkowej zgodnej z indywidualnymi oczekiwaniami klienta, łącząc tym samym estetykę ze sprawnością działania. Proste, złocone ramki drzwiczek nadają się zarówno do kominków rustykalnych jak i nowoczesnych. Charakterystyka techniczna:
- Wymiary: (wys. x szer. x głęb.) ok. 1535 x 973 x 672 mm
- Ciężar: 450 kg (urządzenie wewnętrzne i zewnętrzne)
Funkcja opalania drewnem:
- Palenie ciągłe
- Moc: 13 kW lub 17kW (w zależności od wersji)
- Sprawność: 73% lub 78% w normalnym przebiegu spalania (w zależności od wersji)
Funkcja klimatyzacji rewersyjnej:
- Technologia INVERTER
- Wydajność klimatyzacji: ok. 70 m² w zależności od izolacji
- Moc grzewcza: 6 kW
- Moc chłodnicza: 7 kW
- Współczynnik wydajności: 3,2
Kilka słów na temat FONDIS: Założona w Alzacji w 1978 roku firma FONDIS specjalizuje się w ogrzewaniu drewnem oferując pełną gamę produktów począwszy od kominków kamiennych z otwartym paleniskiem (klasycznych lub nowoczesnych) poprzez piece grzewcze opalane drewnem po wkłady i kasety kominkowe. FONDIS produkuje również szklane grzejniki elektryczne Solaris działające jako panele radiacyjne. Rozwój przedsiębiorstwa opiera się na badaniach nad innowacyjnymi produktami odpowiadającymi nowemu zapotrzebowaniu w dziedzinie zużycia energii, ochrony środowiska i estetyki współczesnego mieszkalnictwa. Ponadto FONDIS oferuje szeroki wybór klimatyzatorów do piwniczek z winem. Na polskim rynku wkłady i kasety kominkowe FONDIS są obecne już od 8 lat. Od września 2005 r. FONDIS posiada bezpośrednie przedstawicielstwo w naszym kraju z biurem w Krakowie. Bliższych informacje: www.fondis.com Źródło informacji: Serwis prasowej informacji technicznej Francuskiej Agencji d/s Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw UBIFRANCE działający przy Misji Ekonomicznej Ambasady Francji w Warszawie