Ferrari World to aktualnie największy na świecie kryty park rozrywki z ofertą ponad 20. różnych atrakcji. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 27 października br.

Ferrari World Abu Dhabi
Enzo Ferrari debiutował jako kierowca wyścigowy w 1919 roku. Jego nazwisko budzi podziw wśród pokoleń auto-entuzjastów. Przez ponad siedemdziesiąt lat od pierwszego samochodu wyprodukowanego w 1937 roku, Ferrari stało się czymś więcej niż tylko producentem samochodów.
Projektantom kompleksu poświęconego marce Ferrari powierzono nie lada zadanie. Architekci z pracowni Benoy Architects musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób przekazać tradycję ponad 60-letniej historii firmy i magię, która otacza samochody Ferrari i mistrzów Formuły 1 ze stajni tej marki – Felipe Massy i Fernanda Alonzo.


Ferrari World to aktualnie największy na świecie tematyczny kryty park rozrywki - oferuje ponad 20 różnych atrakcji. Główną atrakcją parku jest Formula Rossa Rollercoaster - najszybsza kolejka górska na świecie z prędkością do 240 km/h, co odtwarza poczucie wyścigu bolidem Formuły 1 Ferrari oraz wysoka na 60 m G-Force Tower. Atrakcji turystom dostarczają najnowocześniejsze symulatory wyścigowe, przejażdżka kanałem wodnym wprost do wnętrza silnika Ferrari 599 oraz interaktywne wrażenia w programie Speed of Magic w technologii 4D. W obiekcie znajdują się również światowej klasy hotel, pomieszczenia dla VIP-ów, restauracje i kawiarnie inspirowane kuchnią włoską i międzynarodową. Ogromny park rozrywki Ferrari World robi wrażenie. Oficjalne otwarcie odbyło się 27 października br.

Park położony jest na wyspie Yas (Yas Island), dzielnicy rozrywki w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Wnętrze zamkniętej przestrzeni zajmuje 86.000 m2. Obiekt ma wysokość 50 m, a jego całkowita powierzchnia (dachu) wynosi ponad 200.000 m2. Park z lotu ptaka jest symbolem ogromnego czerwonego bolida - w takim kolorze zaprojektowano powierzchnię dachu, która pokryta została odpowiednio profilowaną blachą. Wysokie temperatury na zewnątrz w połączeniu z klimatyzacją wewnątrz budziły obawy co do wpływu kondensacji pary wodnej na dach wykonany z blachy. Dlatego została przeprowadzona analiza termiczna i badania w celu określenia odpowiednich komponentów do budowy dachu.

Park rozrywki Ferrari wykonano głównie z metalu i szkła, a niezwykły kształt i konstrukcja wymagały zaprojektowania indywidualnych rozwiązań i zamontowania setek interaktywnych urządzeń, przez co Ferrari World Abu Dhabi jest obiektem wielu spektakularnych statystyk. Wszystkie „szyte na miarę” rozwiązania przeszły szereg testów w Instytucie Reynaers w Duffel w Belgii, jednym z największych prywatnych centrów testowania okien, drzwi i systemów elewacyjnych w Europie. Każdy nowy profil, uszczelnienie czy okucie zostały przebadane, m.in. w komorze AWW (air, wind, water) pod kątem wiatroszczelności, wodoszczelności, izolacyjności termicznej i akustycznej. W rezultacie powstały zupełnie nowe rozwiązania o podwyższonych parametrach izolacyjności, a ostateczny rozmiar i kształt poszczególnych elementów konstrukcji wyliczono na podstawie wyników testów. Firma Reynaers m.in. wykonała na zamówienie rozwiązanie osłony przeciwsłonecznej fasad Ferrari World.

Przy projektowaniu i budowie parku postawiono na rozmach i nowoczesne technologie. To, co najbardziej przyciąga uwagę, to przede wszystkim konstrukcja dachu, będąca kopią charakterystycznej dla Ferrari, czerwonej, podwójnie wygiętej linii karoserii bolidów. Na dachu znajduje się największy w historii firmy logotyp Ferrari o wymiarach 65 x 48,5 m, przy czym obwód dachu wynosi aż 2.200 m. Ekstremalne warunki, niezwykły kształt dachu zabarwionego na kolor "Rosso Corse", którego zadaniem jest utrzymanie czerwonej barwy w warunkach promieniowania UV, zanieczyszczeń, soli z morza i powietrza i nielicznych opadów deszczu. Mimo całkowitego braku wymagań w Emiratach, kolor "Rosso Corse" został osiągnięty bez użycia ołowiu i metali, które są zgodne z normami UE.

Także lokalizacja kompleksu nie została wybrana przypadkowo - Ferrari World powstał na wyspie Yas, tuż obok światowej klasy toru wyścigowego Formuły 1, Yas Marina Circuit.

Prawdziwym wyzwaniem dla architektów było zaprojektowanie głównej konstrukcji budynku w kształcie ogromnego o 100 m wysokości i 70 m szerokości trójwymiarowego leja rozszerzającego się ku górze.
Lej został połączony z połacią dachu o powierzchni 210.000 m2, który płynnie przechodzi w ściany. W ten sposób powstała ogromna konstrukcja ściany kurtynowej, która z powodu swojego obciążenia, została zainstalowana na specjalnej stalowej ramie wsporczej 3D.

System wentylacji obiektu Ferrari World zaprojektowano uwzględniając wyzwania lokalnych wysokich temperatur i stężeń piasku w powietrzu, jak i podwyższonej wilgotności wewnątrz, spowodowanych jazdą kanałem wodnym.
Regulację temperatury wewnętrznej dodatkowo uzupełnia system chłodzenia zasilany wodą lodową z istniejącego systemu dzielnicy Abu Dhabi.

Badania promieniowania słonecznego przeprowadzono za pomocą specjalnie dedykowanego oprogramowania, który oblicza ilość energii cieplnej i nasłonecznienia fasady w oparciu o położenie słońca w ciągu dnia. Wyniki badań zostały wykorzystane do określenia optymalnego kształtu i położenia żaluzji. Żaluzje te zamontowane na zewnętrznej elewacji przypominają osłonę z Ferrari. Składają się z trójkątnych płytek mocowanych od wierzchołka, który jest narażony na najbardziej ekstremalne promieniowanie.

Przeprowadzone badania słoneczne wykorzystano też w celu optymalizacji wykorzystania energii przez cały rok.
Ferrari World Abu DhabiFerrari World Abu Dhabi
Ferrari World Abu DhabiFerrari World Abu Dhabi

Informacje o Ferrari World w Abu Dhabi:
Architekt: Benoy Architects, Abu Dhabi
Zamawiający: Yas Island, Abu Dhabi
Inwestor: Aldar Properties, Abu Dhabi
Wykonawca: Six Construct, Abu Dhabi
Producent: JAP – Jungbluth Alu Partners Ltd., Herstal

Więcej informacji o parku rozrywki Ferrari http://www.ferrariworldabudhabi.com

Zobacz co napisano nt. Ferrari World w Wikipedii

[VIDEO:YOUTUBE:x6lpDyYycoE]