Nowa farba do malowania elewacji może przekształcić budynki w ośrodki pochłaniania dwutlenku węgla - uważa Rachel Armstrong z University College London (UCL), która wynalazła taką farbę. Specjaliści od dawna poszukują efektywnych sposobów pochłaniania gazów cieplarnianych. W tym celu m.in. sadzono trawę na dachach budynków - podaje internetowe wydanie pisma "Newscientist".

Farba, która pochłania dwutlenek węgla z atmosfery
Unikalna emalia powstała poprzez rozpuszczanie soli i estrów oleju. Jej powłoki, wielokrotnie nałożone na powierzchnię, reagują z dwutlenkiem węgla w atmosferze, wytwarzając alkohol i węglan wapnia, który jest głównym składnikiem wapienia.

Powstały w efekcie "biowapień" ma dodatkowo wzmacniać budynki i poprawiałć ich izolację - uważa Armstrong. Jak przyznaje, nie zbadała jeszcze, ile dwutlenku węgla może być zneutralizowane dzięki nowej farbie.

Wynalazczyni chce dostosować nową technikę do wykorzystania jej pod wodą w celu stworzenia sztucznej rafy wapieniowej w okolicach Wenecji, co ma powstrzymać podtapianie miasta. Wyniki swojego odkrycia zaprezentuje w następnym miesiącu na wydziale architektury UCL.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce