97% wszytkich klimatyzatorów sprzedawanych na rosyjskim rynku pochodzi z importu. Rocznie, na całym świecie, rynek klimatyzatorów zwiększa się (Rosja w tym przypadku nie jest wyjątkiem) średnio o 20%. Prognozuje się, że w 2001 roku wyprodukuje się średnio na świecie około 29 mln klimatyzatorów, z czego w Rosji - tylko 250 000.

Około 40 mln USD w ciągu 2 lat zamierza zaiwestować firma ROLSEN (Singapur) w produkcję urządzeń klimatyzacyjnych w Rosji. ROLSEN zamierza zorganizować w Rosji seryjną produkcję klimatyzatorów na skalę światową, oferując Rosjanom urządzenia klimatyzacyjne po atrakcyjnych cenach.
W marcu 2001 roku na bazie zakładów "Elektropribor" (obecne zakłady Termoplast), znajdujących się we Friazino pod Moskwą, zrealizowano projekt o wartości 6 mln USD - uruchomiono pierwszzą linię do montażu klimatyzatorów. Z części komletujących, sprowadzonych z Japonii, Korei Południowej i Chin, w roku bieżącym będzie złożonych około 20 000 sztuk klimatyzatorów.

Komentarze

  • swiat i Rosja

    .....skalę światową, oferując Rosjanom urządzenia klimatyzacyjne po .....pachnie to tania sila robocza i niska cena dla Rosjan a co dla reszty swiata ...?
    Nawet najlepsze komponenty zle zmontowane zle dzialaja - mniejmy nadzieje ze tak nie bedzie.