Eurofer Europejska Konfederacja Przemysłu Żelaza i Stali) przestrzega przed zaakceptowaniem propozycji Komisji Europejskiej o wstrzymaniu lub likwidacji około 900 mln. pozwoleń na emisję CO2.

Będzie to skutkować wyższymi cenami energii i węgla a to z pewnością osłabi konkurencyjność europejskich firm na światowych rynkach hutniczych i stalowych, które zostaną uderzone najmocniej restrykcyjnymi planami uważa dyrektor generalny Eurofer Gordon Moffat i dodaje, że jest to nielogiczny krok na drodze wychodzenia europejskiej gospodarki z najcięższego kryzysu od II wojny światowej. UE chce tym samym podwyższyć poprzeczkę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku, ale wedle ustaleń z 2008 roku miało by to nastąpić przy podjęciu podobnych kroków państw spoza Unii, co nie ma jednak miejsca. Europejscy przemysłowcy martwią się o swą pozycję na światowych rynkach, zwłaszcza w sytuacji gdy USA i Chiny nie przystąpiły do porozumienia o ograniczaniu emisji CO2.


Europejska Konfederacja Przemysłu Żelaza i Stali (Eurofer) zrzesza największych producentów i przetwórców stali, zatrudniających razem 360 tys. pracowników i produkując rocznie około 190 mln ton stali.