Już wkrótce sprzedaż ponad 90% dostępnych obecnie na rynku bezdławnicowych pomp obiegowych używanych do ogrzewnictwa i klimatyzacji przestanie być dozwolona.

Powodem jest wejście w życie przepisów dotyczących pomp obiegowych, wynikających z europejskiej dyrektywy w sprawie ekoprojektu. Począwszy od 2013 r. dyrektywa wprowadza rosnące trójetapowo wymagania dotyczące sprawności energetycznej pomp bezdławnicowych na terenie całej Unii.

Obecnie wiele systemów grzewczych wyposażonych jest w pompy stało obrotowe. Prowadzi to do niepotrzebnie wysokiego zużycia energii elektrycznej – nawet 10-krotnie większego niż w przypadku najnowszej generacji pomp. Dlatego w przyszłości dozwolone będzie wyłącznie stosowanie skrajnie energooszczędnych pomp o najwyższej sprawności. Skorzysta na tym nie tylko środowisko naturalne, lecz również – dzięki niższym rachunkom za prąd – właściciele i użytkownicy budynków. Dlatego zainstalowanie najnowszej generacji pomp jest dobrą inwestycją w przyszłość, która szybko się zwróci!


Dyrektywa w sprawie ekoprojektu będzie oznaczać wstrzymanie sprzedaży większości obecnie oferowanych pomp bezdławnicowych. Jednocześnie jej wprowadzenie spowoduje ogromny skok innowacyjny, obliczony na stworzenie nowszych, jeszcze sprawniejszych urządzeń. Kolejne rozporządzenie reguluje sprawność energetyczną silników elektrycznych już od 2011 r. Dotyczy ono również pomp dławnicowych. Co konkretnie oznaczają te innowacje dla rynku i jak się na nie przygotować, dowiedzą się Państwo z HEnews
WILO

Źródło: ''