Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 w Warszawie, we współpracy z Climaveneta.

Euro 2012 z Climaveneta
Decyzją Narodowego Centrum Sportu Climaveneta Polska została wybrana na dostawcę głównego systemu wytwarzania chłodu dla kompleksu Stadionu Narodowego w Warszawie - głównej areny Mistrzostw.

System chłodzenia składa się z agregatów wody lodowej chłodzonych wodą (WATER CHILLERS) oraz suchych chłodnic wentylatorowych (DRY-COOLERS).
Przetarg na wybór systemu chłodzenia odbył się na przełomie 2 i 3 kwartału 2010 roku. Inwestor postawił bardzo wysokie wymagania odnośnie sprawności energetycznej agregatów (ESEER>5,9) oraz wyjątkowo rygorystyczne wymagania odnośnie poziomu emisji dźwięku zarówno dla agregatów chłodniczych jak i suchych chłodnic.
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 w Warszawie, we współpracy z Climaveneta
Agregaty wody lodowej CLIMAVENETA pogrupowane są w pięciu odrębnych strefach (2+2+2+2+5) i zostały one wyposażone w kompletne wyciszenie akustyczne maszyn składające się z wielowarstwowych paneli typu “sandwich” grubości 30 mm (patent Climaveneta), które są w stanie obniżyć poziom emisji dźwięku aż o 12 dB(A)!
Zewnętrzne, suche chłodnice wentylatorowe REFRION obsługujące układ chłodzenia skraplacza osiągają poziom mocy akustycznej o wartości 80 dB(A) – równoważny do 48 dB(A) mierzony z odległości 10 m.
Ostatecznie po kilkumiesięcznej weryfikacji ofert i porównaniach wartości merytorycznej oferowanych urządzeń zgłoszonych do przetargu przez liderów światowego rynku HVAC obecnych w Polsce, Inwestor zdecydował się na wybór systemu oferowanego przez Climaveneta Polska. System ten składa się z:
- agregaty wody lodowej: 13 szt. typoszeregu FOCS2-WATER/CA 3202LN (podwyższona klasa energetyczna – A class, model3202, wykonanie ciche LN). Są to dwuobwodowe agregaty wody lodowej chłodzone wodą działające w oparciu o sprężarki śrubowe firmy BITZER drugiej generacji (klasa Premium wydajności energetycznej wg klasyfikacji Eurovent) współpracujące z
- suche chłodnice: 26 szt. typoszeregu ESNY model 2580.5-2 – tzw. SUPER JUMBO – suche chłodnice wentylatorowe firmy REFRION wyposażone w fabrycznie montowane falowniki z filtrami sinusoidalnymi firmy ZIEHL-ABEG, zapewniające ciągłą pracę jednostek, zredukowane zużycie energii elektrycznej oraz wyjątkowo ciche działanie.
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 w Warszawie, we współpracy z Climaveneta
- Projekt Stadionu Narodowego jest także wyjątkowy z logistycznego punktu widzenia – stwierdził Andrzej Rządzki – Dyrektor handlowy Climaveneta Polska nadzorujący wykonanie projektu. - Nigdy wcześniej nie było w Warszawie projektu, który wymagałby transportu systemów chłodniczych na tak dużą skalę – transport urządzeń odbywał się na ponad 30 wielkogabarytowych ciężarówkach po 2 dostawy dziennie. Od strony ekonomicznej projekt przekroczył budżet 1,2 mln € (w cenach netto) tylko w zakresie dostawy urządzeń. Projekt w fazie wstępnej rozpoczął się wczesną wiosną 2008 roku, zaś operacja dostaw urządzeń miała miejsce od końca października 2010 do końca grudnia 2010.

Projekt od samego początku prowadzony był we współpracy z wiodącą w branży profesjonalną firmą instalacyjną IMTECH, wykonującą i koordynującą instalacje systemów HVAC na obiekcie w tym także systemu chłodniczego. Ideą przedsięwzięcia jest integracja całego systemu, poprzez sterowanie BMS w protokole LONWORKS. System Climavenety nadzorowany będzie centralnie poprzez integrator Manager 3000, system optymalizacji i nadzoru dedykowany dla systemów chłodniczych – tzw. chiller plant management. Docelowo pozwoli to na optymalizację działania systemu pod względem jego ekonomiki pracy i minimalnego zużycia energii.
Uruchomienie systemu przewidziane jest na koniec 2011 roku, pół roku przed rozpoczęciem mistrzostw EURO 2012.
Stadion Narodowy w Warszawie

Źródło: Climaveneta Polska Sp. z o.o.