U ludzi mikroby odpowiedzialne za epidemię SARS (koronawirusy) wywołują zwykłe przeziębienie. Inaczej jest u zwierząt, gdzie wirusy te wywołać mogą ciężkie zapalenie płuc, otrzewnej czy wątroby. Uważa się, iż większość z nas przeszła w dzieciństwie zakażenie koronawirusem nawet o tym nie wiedząc. Choć odkryto je pond 70 lat temu nie ma na nie leków ani szczepionki…


Ponad miesiąc temu odkryto pierwsze przypadki zachorowania na SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) niebezpiecznego wirusa wywołującego u ludzi ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Nieznane jest jak w rzeczywistości wirus ten rozprzestrzenia się, lecz zalecono m.in. możliwe ograniczenie kontaktów z ludźmi np. na dworcach, w szkołach, hotelach, a także z powietrzem obiegowym np. w budynkach z zamkniętym systemem wentylacyjnym.
Jak donoszą agencje prasowe tysiące ludzi zostało już zarażonych wirusem SARS, a przynajmniej 59 zmarło z jego powodu. Najwięcej przypadków odnotowano w chińskiej prowincji Guandong oraz Hongkongu. Wiele przypadków zakażenia odnotowano również w Azji, Północnej Ameryce i Europie Np. w Toronto (Kanada) czterech ludzi zmarło, a dwa szpitale zostały objęte kwarantanną. WHO wpisało Pekin i Toronto na listę miejsc, do których z powodu SARS nie powinno się podróżować.


W Hongkongu, Singapurze i Pekinie pozamykano szkoły z powodu epidemii oraz dezynfekcji budynków m.in. olegajacej na oczyszczaniu powierzchni przewodów wentylacyjnych. Władze Hongkongu zdecydowały się również na zamknięcie uczelni, bibliotek, portów lotniczych oraz morskich. Kwarantanną objęto więzienia, szpitale i hotele, gdzie wystąpiły przypadki SARS.
Zadania oczyszczania i dezynfekcji budynków i instalacji podjął się m.in. azjatycki oddział firmy Lifa Air Asia Ltd. Pracownicy Lifa Air wykonują to zadanie w 24 godziny.
Lifa Air Ltd. posiada naukowo udowodniony skuteczny system oczyszczający powietrze poprzez specjalne urządzenia i filtry. System ten zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa poprzez systemy wentylacyjne i oczyszcza powietrze z cząstek biologicznych, gazów i in. Lifa Air Ltd. dostarczyła już dziesiątki takich maszyn do szpitali, sił zbrojnych i innych np. do Hongkongu, Kuala Lumpur, Singapuru i Dubaju.
Lifa Air Ltd. posiada w swojej ofercie także inne systemy, metody i materiały do oczyszczania powietrza i budynków oraz produkty ochrony osobistej.


Więcej informacji na temat systemów oczyszczających powietrze Lifa Air (Lifa High Security Filter, Lifa 3G Filter, Dry&Clean) znajdziesz na www.lifa.net
Opanowanie epidemii będzie bardzo trudne tak długo, aż znane będą mechanizmy rozprzestrzeniania się choroby. Wiadomo na pewno, że zakazić można się przez bezpośredni kontakt, i co najbardziej prawdopodobne – drogą kropelkową. Pierwsze objawy choroby występują po dwóch-siedmiu dniach.
Do tej pory w Polsce nie zanotowano ani jednego zachorowania. Na polskich lotniskach przygotowano jednak izolatki, a pasażerom przylatującym z krajów objętych epidemią wręczane są ulotki informujące o SARS oraz o tym, gdzie zgłosić się w razie pojawienia się objawów choroby (np. gorączka powyżej 38°C, kaszel, duszność).
Istnieje obawa przed mutacją wirusa i jego silniejszym atakiem, z groźniejszym przebiegiem choroby dla ludzkiego organizmu.
Czy wyłapywanie chorych na dworcach, zakazy podróżowania i kampania propagandowa powstrzymają wybuch globalnej epidemii?
Pocieszeniem niech będzie statystyka: na SARS umiera ok. 4% zakażonych.
Źródło informacji: www.lifa.net oraz Gazeta Wyborcza

Komentarze

 • SARS juz nie grozny w Toronto

  WHO zdjelo juz Toronto z 'czarnej' listy, bo w sumie bezpodstawnie ja na nia dalo. W Toronto nie ma zadnego zagrozenia wiec mozna tu spokojnie przyjechac! Nikt nie nosi/ nosil masek, zycie toczy sie jak zawsze. Jezeli wiec mieliscie zamiar przychechac odwiedzic Toronto - to zapraszamy!
  Do tego w Toronto (jak i reszcie panstwa) sa nowoczesne systemy HVAC (heating, ventilating and air conditioning), przeciez kazdy budynek ma systemy wentylacyjne, chlodzace i nawilzajace (jest tu bardzo sucho w zime); wyrastaja coraz nowe 'zielone' budynki (jestem inzynierem dla consulting firm ktora projektuje systemy dla budynkow). Do tego najwyzsza budowla na swiecie sie tu znajduje - widoki przepiekne. Zapraszam!

 • co do Toronto to w takim układzie chcę tam pojechać

  Ciekawy artykuł ale komentarz Julii też ciekawy, Julio też zajmuje sie HVAC ale jak tam dostać pracę?

 • prawda jest nieco inna

  a czy autor artukulu, zorientowal sie ile statystycznie umiera osob w polsce w wyniku powiklania po grypie-powszechnej chorobie, polecam strone WHO