W Hiszpanii do rozmiarów epidemii urosła choroba spowodowana bakterią z rodzaju Legionella tzw. choroba legionisty. Choroba ta, której objawy podobne są do zapalenia płuc, powodowana jest przez w/w bakterię przenoszoną przez parę wodną. Występuje ona w miejscach wilgotnych, między innymi systemach klimatyzacyjnych, krytych basenach, instalacji doprowadzającej wodę pitną. Stamtąd drogą powietrzną przedostaje się do płuc ludzi, powodując kłopoty w oddychaniu. Legionelloza jest potencjalnie śmiertelną chorobą.

W Hiszpanii odnotowano największe dotąd rozmiary tej choroby. Wzrasta liczba chorych również na świecie.
Na kłopoty z oddychaniem w mieście Murcia (południowo-wschodnia Hiszpania) skarży się już 575 osób, z czego 12 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
Epidemia legionellozy wybuchła 6 lipca. Do tej pory, dwie osoby zmarły, a jedna jest w stanie krytycznym.
Aby wykryć źródło epidemii, sprawdzane są szyby klimatyzacyjne w mieście. Jak się okazało w 14 z nich stwierdzono obecność bakterii legionellozy. Instalacje klimatyzacyjne, które spowodowały rozprzestrzenianie się choroby, znajdują się w centrum miasta, w eleganckim sklepie, siedzibie rządu lokalnego oraz w budynkach ministerstwa zdrowia i rolnictwa.
Nazwa choroby pochodzi od Legionu Amerykańskiego, którego żołnierze w 1976 roku w Filadelfii zarazili się na, jak wtedy myślano, zapalenie płuc. Po kilku dniach wysokiej gorączki część z nich zmarła. Po długiach badaniach uczeni stwierdzili, że śmierć była spowodowana szczepem bakterii, które wywołały tę specyficzną, wcześniej nie znaną chorobę, odtąd zwaną legionellozą.
Zakażenie następuje najczęsciej drogą kropelkową, np. przez inastalację natryskową lub klimatyzację przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Intensywny rozwój bakterii następuje w temperaturze od 20 do 55 st. C. Objawy choroby podobne są do objawów grypy czy zapalenia płuc (gorączka ok. 40 st. C), często jest więc błędnie leczona.
Bakteria ta jest niezwyklle odporna na działanie chloru, ultrafioletu i tym podobnych środków dezynfekcyjnych. Inkubacja jej trwa 8 dni, a potem występuje gorączka i gwałtowny rozwój samej choroby.
Legionelloza jest według epidemiologów groźną chorobą, gdyż jest jeszcze mało poznana i powstają nowe mutacje Legionelli. Organizm ludzki jest w stanie zwalczyć niewielkie ilości tej bakterii.
Redakcja wentylacji online poleca artykuł o historii Legionelli, który ukazał się w "Magazynie Instalatora" nr 2/2000 pt. "Sposób na legion" oraz informacje z onetowskiej encyklopedii multimedialnej "Wiem".

Komentarze

  • Zapobieganie

    Są swietne filtry firmy American Air Filter International nasączane biostatycznym środkiem ochronnym INTERSEPT (patent AAF). Hamuje rozwój grzybów, bakterii, w tym Legionelli.
    Namiar na przedstawicielstwo:tel/fax022 / 811 24 97.