Naukowcy z USA opracowali żarówkę LED z własnym systemem chłodzenia. Zmniejsza to temperaturę pracy urządzenia, co przedłuża okres jej działania – poinformowały media.

Energy Smart LED - żarówka z chłodzeniem
Żarówki diodowe LED mimo, iż zużywają bardzo mało energii, mają istotną wadę – wytwarzają i emitują dużą ilość ciepła. Znacznie skraca to ich okres pracy i powoduje awarie.

Aby zapobiec temu, badacze z GE i Nuventix opracowali żarówkę Energy Smart LED z zintegrowanym układem chłodzenia. Ma ona moc 100 W przy poborze 27 W, jasność rzędu 1600 lumenów i temperaturę barwną 3000K, co odpowiada światłu białemu. Jak informuje gazeta „Cleveland Plain Dealer”, powołując się na inżynierów z GE, żarówka ta może świecić po 3 godziny dziennie nawet przez 23 lata. Energy Smart LED przedstawiono na majowej konferencji nowoczesnych systemów oświetlenia Light Fair w Las Vegas.

Według portalu technologicznego CNET układ chłodzenia opracowany przez badaczy z Nuventix to układ z wymuszonym obiegiem powietrza. Cała żarówka została osadzona w obudowie z dużym ożebrowaniem, co ma ułatwić chłodzenie. Między układem sterowania elektronicznego Energy Smart LED, a płytką z diodami LED umieszczono pierścień z wyprofilowanymi dyszami oraz drugi pierścień z cienką metalową diafragmą. Połączona z układem małych elektromagnesów, diafragma ta drga, podobnie jak drgają membrany głośników audio. Wymusza to wyrzucanie gorącego powietrza, wytwarzanego przez rozgrzewające się diody i układ elektroniczny oraz nawiew zimnego powietrza z otoczenia.

Drganie odbywa się na tyle powoli, że główny inżynier projektu, Glenn Kuenzler, nazwał żarówkę „oddychającą”. Cały układ pobiera około 1 W dodatkowej mocy.

Jak poinformował magazyn „Technology Review”, Energy Smart LED pojawi się na rynku na początku 2013 roku. Obecnie cena nie została jeszcze ustalona, ale nieoficjalne informacje mówią o 39-49 dol. Podobne żarówki LED skonstruowane przez Philipsa - Philips L Prize LED, o powolnym okresie ściemniania i ożebrowaniu chłodzącym, kosztują obecnie 50 dol. Według „Technology Review” nowe żarówki najprawdopodobniej na początku rozpowszechnia w firmach, dopiero potem wejdą na rynek użytkownika masowego.

GE Energy Smart LEDGE Energy Smart LED
GE Energy Smart LEDGE Energy Smart LED

Źródło: PAP - Nauka w Polsce