Stale rosnące opłaty za prąd to „bolączka” wielu gospodarstw domowych. Dlatego aż 93% Polaków pytanych o powody oszczędzania energii podaje chęć obniżenia rachunków - zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w maju i czerwcu 2008 roku przez pracownię 4P Research Mix dla „Domu Dobrej Energii”, inicjatywy powołanej przez firmy BOSCH, JUNKERS i OSRAM. Kampania ta ma na celu edukację Polaków na temat najskuteczniejszych sposobów oszczędzania energii w mieszkaniu i domu.

Polacy zaczynają doceniać „potencjał”, jaki kryje się w domowych urządzeniach elektrycznych. Dla większości z nas oszczędzanie energii jest bardzo istotne (59%) lub raczej istotne (35%), tylko dla co dwudziestego pytanego było to raczej lub w ogóle nieistotne. Jesteśmy przy tym bardzo pragmatyczni - najważniejsza jest chęć obniżenia rachunków za energię (aż 93% badanych), zaledwie co trzeci z nas myśli o ochronie środowiska naturalnego, a co piąty o zmniejszających się zasobach naturalnych. Średnio rocznie wydajemy: na ogrzewanie domu - 2668 złotych, energię elektryczną – 1224 złotych oraz na wodę – 676 złotych. Warto więc zastanowić się, jak te kwoty zmniejszyć. Praktyczne porady znajdziemy na stronach kampanii „Domu Dobrej Energii” – www.domdobrejenergii.pl.

Ogrzewanie – największy „pożeracz” domowego budżetu

Największe zużycie energii w gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem. Jest to znaczny koszt przede wszystkim dla mieszkańców domów jednorodzinnych – mówi dr Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, która jest patronem merytorycznym akcji „Dom Dobrej Energii”. Potwierdzają to badania – na ogrzewanie wydajemy średnio 2668 złotych rocznie (1855 złotych mieszkańcy bloków czy kamienic, a aż... 3246 złotych właściciele domów jednorodzinnych). Dlatego warto zastanowić się nad długofalową inwestycją w odnawialne źródła energii. Mimo, iż wiążą się one z jednorazowym, wysokim kosztem zakupu zwrócą się one bardzo szybko w postaci znacznie niższych rachunków za prąd.

Najbardziej energooszczędnymi rozwiązaniami dostępnymi na polskim rynku są: kondensacyjne kotły gazowe, wysokosprawne urządzenia mikrokogeneracyjne oraz urządzenia wykorzystujące energię odnawialną - mówi dr Arkadiusz Węglarz. Niestety mieszkańcy bloków czy kamienic nie mają zbyt dużego wpływu na źródła ogrzewania. Dlatego warto pamiętać o prostych zasadach – zamykaniu okien w momencie, kiedy włączone jest ogrzewanie oraz... zmniejszeniu temperatury w domu do poziomu zapewniającego nam komfort cieplny.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego jak oszczędzać energię w naszych domach – poprzez stosowanie energooszczędnych żarówek (to rozwiązanie wskazuje 43% badanych), nie pozostawianie urządzeń elektrycznych w trybie stand-by (33%), włączenie oświetlania wyłącznie w pomieszczeniach, w których przebywamy (25%) czy używanie sprzętu AGD/RTV o klasie energetycznej A++, A+ i A (22%). Poza ogrzewaniem to właśnie sposób oświetlenia mieszkań oraz sprzęt AGD, jakiego używamy, pozwoli nam na obniżenie rachunków za prąd - aż ¾ badanych jest skłonnych wymienić żarówki na energooszczędne, a 59% zmienić urządzenia AGD na nowsze, oszczędne modele. Stosując nowoczesne źródła światła – takie jak świetlówki kompaktowe czy żarówki halogenowe możemy oszczędzić aż do 80% na rachunkach za światło w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

Poza tym najwięcej energii w gospodarstwie domowym zużywa: chłodziarko-zamrażarka, kuchenka elektryczna i pralka. Ten tzw. „duży sprzęt” AGD w zależności od klasy energetycznej i wieku pochłania ponad 55 % energii w gospodarstwie domowym. Obecnie na rynku polskim sprzęt AGD musi posiadać etykietę efektywności energetycznej wyznaczającą energochłonność urządzenia oznakowaną literami od A (najniższa energochłonność) do G (najwyższa). Dlatego zamiana starych urządzeń (dziesięcioletnich i starszych) na nowe o najwyższych klasach (A, A+ lub A++) pozwoli nam zaoszczędzić do 40% kosztów energii zużywanej prze te urządzenia – radzi dr Arkadiusz Węglarz.

Więcej informacji na temat sposobów oszczędzania energii można znaleźć na stronie www.domdobrejenergii.pl

Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch to wiodący europejski producent urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody. W 2007 roku osiągnął światowy obrót w wysokości 2,8 miliarda euro (69% obrotu pochodziło spoza Niemiec) zatrudniając ponad 13 tysięcy pracowników. W dziale skupionych jest kilkanaście silnych międzynarodowych i regionalnych marek, m.in. Junkers i Buderus, a zróżnicowana oferta produktowa pochodzi z 18 fabryk z Europy i Ameryki Północnej. W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1993 roku.

Więcej informacji: www.bosch-thermotechnology.com, www.junkers.pl, www.junkers-energieodnawialne.pl, www.szkolenia-junkers.pl