"Energiczna niedziela w Centrum Hewelianum" odbędzie się 17 kwietnia w ramach Pomorskich Dni Energii. Na uczestników gdańskiego centrum nauki czekają m.in. pokazy pozyskiwania prądu z warzyw, warsztaty o alternatywnych źródłach energii i o energii słonecznej.

Energiczna niedziela w Centrum Hewelianum
W ramach imprezy odbędą się warsztaty poświęcone problemom energetycznym XXI wieku i rozwiązaniom minimalizującym lub całkowicie eliminującym emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Kluczowym elementem zajęć będą demonstracje alternatywnych źródeł energii.

W ramach energicznej niedzieli odbędzie się pokaz pozyskiwania energii ze słońca i wiatru, a także zostaną zaprezentowane ogniwa wytwarzające wodór wprost z wody.

Uczestnicy energicznej niedzieli będą mogli przekonać się, że energia jest niemal wszędzie. Na najmłodszych będą czekać stanowiska, na których każdy będzie mógł zbudować baterię na bazie cytryn i ziemniaków i "wycisnąć" energię z owoców i warzyw.

Przy interaktywnym modelu Słońca, przez cały dzień będą odbywały się warsztaty prezentujące najbliższą nam gwiazdę jako największy "generator" energii termojądrowej.

Na wystawie "Energia, Niebo i Słońce", zwiedzający znajdą eksponaty demonstrujące różne rodzaje energii oraz przemiany jednej formy energii w inną. Zwiedzający ekspozycję będą mogli wziąć udział w loterii, podczas której rozlosowane będą m.in. żarówki energooszczędne.

Dla wszystkich osób, które przyniosą ze sobą zużytą świetlówkę lub żarówkę energooszczędną, wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

"W obliczu kończących się zapasów paliw kopalnych, problemu globalnego ocieplenia oraz rosnących z dnia na dzień potrzeb energetycznych ludzkości edukacja w zakresie alternatywnych, czystych źródeł energii jeszcze nigdy nie była tak ważna" - komentują tematykę wystawy organizatorzy.

Ponadto w sobotę, 16 kwietnia, stanowisko Centrum Hewelianum znajdzie się na Festiwalu Energii w namiocie innowatorów rozstawionym przed gmachem Biblioteki Głównej UG w Gdańsku. Stanowisko poświęcone będzie odnawialnym źródłom energii. Najmłodsi będą mogli zobaczyć, w jaki sposób można czerpać energię z wiatru, wody i słońca.

Dla rodziców Centrum Hewelianum przygotowało konsultacje ze specjalistami z branży energetycznej. Eksperci podpowiedzą wszystkim zainteresowanym, jak podnieść efektywność energetyczną domu, z jakimi kosztami wiąże się taka inwestycja i ile można zaoszczędzić w przyszłości. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą projektów planowanych inwestycji.

Szczegóły wydarzeń: www.hewelianum.pl


Źródło: PAP - Nauka w Polsce